Lexikón detských chorôb – II. diel
19. 9. 2008, 5:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:49)

Každý rodič starostlivo dbá o zdravie svojho dieťaťa, avšak aj pri tej najväčšej snahe sa detským ochoreniam jednoducho vyhnúť nedá. V horších prípadoch sú na mesačnom poriadku, v tých šťastnejších len z času na čas. Jednoducho si ich treba absolvovať a niektoré z nich dokonca čím skôr, tým lepšie. Ako ich však včas diagnostikovať?
Aj keď najúčinnejším liečebným prostriedkom pre vašu ratolesť je v každej situácii láskyplná starostlivosť, rozoznať, či ide o obyčajné prechladnutie, alebo už zápal mandlí nie je vždy ľahké. Práve preto vám prinášame druhú časť prehľadu najčastejších detských ochorení a ich typických príznakov. Dozviete sa, ako ich včas rozpoznať, poradíme spôsob správnej starostlivosti a tiež odporučíme, kedy je návšteva lekára nevyhnutnosťou.
Zápal mandlí
Ktorá mamička si už niekoľko krát so svoji dieťatkom neprešla všetkými strasťami angínového ochorenia? Typické sú bolesti hrdla ako i začervenané mandle, zdúrené lymfatické uzliny v oblasti krku, teplota vo výške 40 až 41 stupňov a bolesti hlavy. U malých detí sa môžu pridať aj príznaky v podobe bolesti bruška a nevoľnosti. Zato, že vaše dieťa angínu dostalo môžu, okrem nekontrolovanej konzumácii studených nápojov, zväčša vírusy a baktérie.
Pri veľkých potiažach s bolestivým prehĺtaním a vysokou teplotou sa nesnažte o samoliečiteľstvo a okamžite navštívte lekára. Zbaviť sa bakteriálnej infekcie si totiž vyžaduje nasadenie antibiotickej liečby. Pokiaľ má dieťa horúčku, patrí jednoznačne do postele. Podráždenú sliznicu pomôžu ukľudniť bylinné bonbóny a účinné sú tiež aj vlhké zábaly hrdla. Plátnovú utierku namočte na chvíľu do vody o teplote 18 stupňov, poriadne vyžmýkajte a poskladanú položte na oblasť krku. Na záver pokryte suchým uterákom. Po desiatich minútach odstráňte.
Osýpky
Keďže väčšina detí je proti tomuto ochoreniu zaočkovaná, vyskytuje sa vcelku ojedinele. Našťastie, pretože v niektorých prípadoch môže viesť až k vážnym komplikáciám ako je zápal mozgových blán. Počiatok osýpok je sprevádzaný približne trojdňovou horúčkou, symptómami prechladnutia a kašľaním. V druhej fáze horúčka krátkodobo klesne, aby vzápätí nato vystúpila až na 40 stupňov. Zároveň sa na tvári a za ušami začnú objavovať bledočervené bodové fliačiky, ktoré sa neskôr roznesú po celom tele. Za rozšírenie osýpkového vírusu môže kvapôčková infekcia.
Pri podozrení na osýpky je nevyhnutné okamžite kontaktovať lekára. Keď choroba už raz prepukne, je možné len zmierňovať sprievodné príznaky. Zábaly lýtok a užívanie paracetamolu pomáha znížiť horúčku a kašeľ môžu zmierniť aj homeopatické prípravky na to určené.
Zápal stredného ucha
Ak pozorujete, že kojenec neustále prevaľuje hlavu zo strany na stranu, môže ísť o zápal sliznice stredného ucha. Dieťa môžu zároveň trápiť aj horúčkovité stavy, nádchové príznaky a krátkodobá nedoslýchavosť. Pôvodcom býva infikovanie baktériami alebo vírusmi.
Príznaky sprevádzajúce zápal stredného ucha obyčajne odznejú aj bez podania antibiotík. Pokiaľ spozorujete, že z ucha vyteká hnis, bezodkladne navštívte lekára, potrebné je urobiť na bubienkovej blane malú dierku. Žiaden strach, tá sa zväčša po jednom dni opäť zocelí. Zároveň sa odporúča v ľahu dieťaťu do nosa nakvapkať kvapky na odpúchanie a pomáhajú aj cibuľové zábaly. Stačí do bavlneného vrecúška naukladať na drobno pokrájanú cibuľu, premiesiť a niekoľko krát denne na tridsať minút pokladať na ucho.
Mumps
V minulosti bol práve mumps príčinou získanej neplodnosti u chlapcov, ktorých postihol až po odznení pubertálneho obdobia. Preto dnes lekári prízvukujú nevyhnutnosť dať deti preventívne zaočkovať. Najvýraznejším znakom je opuchnuté líce až čeľusť. Deti počas ochorenia trpia na jednostranný opuch príušnice, ako i bolesti brucha a ucha.
Zmierniť bolestivosť pomáhajú najmä teplé obklady. Na postihnuté líce položte teplú fľašu, termofón, prípadne iný otepľujúci prostriedok. Zaberie aj pravidelné potieranie galenduľovým olejom. Keďže žuvanie je pri tejto chorobe veľmi bolestivé, vhodné je podávanie polievok a rozmixovanej stravy. Ak sa váš mládežnícky syn, ktorý práve dostal mumps sťažuje na bolesti semenníkov, okamžite s týmto problémom navštívte lekára.
Neurodermitída
Patrí medzi ochorenia, ktorých pôvod doposiaľ nebol jednoznačne stanovený. Obyčajne však významnú úlohu zohráva súhrn niekoľkých faktorov ako vrodená predispozícia, klimatické podmienky, výživa a kombinácia rôznych dráždivých látok. Neurodermitída postihuje deti už od druhého až štvrtého mesiaca veku. Ľahko ju rozpoznáte podľa sčervenených líc a typických suchých šupín vyskytujúcich sa na hlave. Takto postihnuté deti trápia bolesti, otvorené rany a zvýšené svrbenie. V prípade ťažkých diagnóz sa fliačiky a vyrážky rozšíria po celom tele, vytvárajú pľuzgieriky, šupiny a chrasty.
Najúčinnejšie je vyhýbať sa prostriedkom, ktoré vyvolávajú dráždivú reakciu. Vhodné je zvážiť oblečenie z drsnej škrabavej látky, používanie nesprávnych pracích prostriedkov, či dokonca mastí z rastlinných extraktov, ktoré môžu pokožku dráždiť tiež. Neodporúča sa pričasté kúpanie v príliš horúcej vode, pretože spôsobuje vysúšanie pokožky. Naopak, pokožka by sa mala pravidelne premasťovať. Preto do kúpeľa vždy pridávajte približne 15 ml mandľového alebo ľanového oleja. Pri ťažkých diagnózach lekár predpisuje liečbu kortizónovou masťou a antihistaminikami.
O príznakoch a liečbe ďalších častých detských diagnóz sa dozviete nabudúce v našom pokračovaní seriálu.
Autor: Lexy