Reklama

Lezie vám na nervy? Vieme, ako zatočiť s otravným susedom!

Mať dobrých susedov nie je samozrejmosť.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Susedské vzťahy sú totiž občas poriadna veda. A keď riešite hluk namiesto nedeľnej pohody, zakročte!

Z pohľadu práva totiž možno susedské vzťahy charakterizovať ako vzťahy existujúce medzi vlastníkmi alebo užívateľmi susediacich nehnuteľností, teda bytov či domov, ale aj pozemkov a záhrad. A je jedno, či žijete v mestskej bytovke, alebo v dome na dedine. Ak vás sused príliš obťažuje hlukom, máte právo proti nemu zakročiť.

Občiansky zákonník uvádza výpočet činností, ktorých výkon je priamo zákonom limitovaný. Ide napríklad o nepovolené stavebné úpravy v byte, ale aj spaľovanie na záhradke a dym, ktorý vám neustále stúpa do okien. Ide o všetko, čo vám a vášmu okoliu dlhodobo a neustále znepríjemňuje život a ruší susedské spolunažívanie.

Dá sa to aj podobrom

Pravidelné kvílenie vŕtačky a vibrujúce steny počas nekonečnej prestavby pozná azda každý, kto žije v spoločnom panelákovom dome. Je preto vhodné pred začatím prác o tom upovedomiť susedov a do spoločných priestorov bytovky vyvesiť odkaz. Susedia majú právo byť informovaní, odkedy dokedy budú stavebné práce – teda aj obťažovanie hlukom, prebiehať.

Susedský rozhovor

Nie každý si žiaľ uvedomuje, že je nadmerne hlučný. Nemusíte však na neho ihneď volať políciu (zvyčajne mestskú či obecnú). Občas postačí aj priateľské upozornenie a problém sa môže vyriešiť takmer sám od seba. Nenechajte ho však problém do štádia, kedy vás začne obťažovať už aj náznak hluku.

Problém riešte hneď v zárodku a so susedom hľadajte spoločné riešenie. Ak totiž za ním pôjdete nasrdená až v okamihu, keď jeho správanie už neviete ustáť a budete v „bojovej“ nálade, vzájomný kompromis nájdete len veľmi ťažko.

Neuspeli ste?

Ak ste sa u suseda nestretli s porozumením a hluk neustále pretrváva, obráťte sa na políciu. Ide totiž o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Ten môže polícia riešiť dohovorom, ale previnilcovi môže udeliť aj pokutu – najmä ak bola u neho na návšteve už zopárkrát. Má to však jeden háčik. Sused musí byť nadmieru hlučný práve, keď ho príde skontrolovať hliadka.

Náš tip:
Vypýtajte si záznam od polície o vykonanom zásahu. Zíde sa vám, keby ste chceli ísť so sporom na súd.

Kontaktujte obec

Žiaľ, občas sa môže stať, že ani pravidelné návštevy polície na nespratného suseda nezaberú a s hlukom a neustálym obťažovaním pokračuje naďalej. Ak má aj polícia na neho malé páky, upovedomte o jeho správaní obec. Tá mu môže udeliť zákaz na vykonávanie obťažujúcich činností.

Lebo práve obec môže vydať všeobecne záväzné nariadenie, ktoré napríklad zakazuje vypaľovanie trávy v určitom období a dennej hodine, alebo zakáže kosenie, pílenie či iné činnosti, ktoré vydávajú nadmerný hluk na jeden konkrétny deň v týždni, aby ste v nedeľu a počas sviatkov mali pokoj. Kto takéto nariadenie nerešpektuje, môže očakávať pokutu, ktorá je obcou priamo vynútiteľná.

Sused pritvrdzuje?

Ak vás sused s hlukom napriek všetkému obťažuje aj naďalej, pritvrďte aj vy. Lebo ak ste neuspeli ani po tom, ako ste sa s problémom obrátili na obec, zostáva vám už len krajné riešenie a tým je podanie podnetu na súd. Musíte mať však pripravené dôkazy o nadmernom obťažovaní zo strany suseda. Poslúžia vám na to napríklad potvrdenia o tom, že ste k nespratnému susedovi opakovane volali políciu, nahrávky obťažujúceho hluku, videozáznam s presným dátumom aj časom a podobne. Musí byť totiž zrejmé, že spor dlhodobo, ale neúspešne riešite.

Problémom však je, že zvyčajne trvajú súdne spory príliš dlho, niekedy aj celé roky a vy sa budete musieť naučiť s problematickým susedom žiť.

Podanie podnetu na súd je krajná možnosť, ktorej sa snažte vyhnúť. Súdne rozhodnutie a jeho vykonateľnosť môže totiž častokrát nastať až po dlhej dobe, a to najmä v podmienkach Slovenskej republiky. Preto je najlepšie snažiť sa predchádzať konfliktom a spory riešiť najmä dohodou tak, aby boli spokojné obidve strany.

Spor so susedom sa najskôr pokúste vyriešiť rozhovorom. Buďte vecná, ale nie nahnevaná. Použite rozumné argumenty a najmä sa nehádajte.

Ak vám sused vystrojí hlučnú oslavu priamo pod oknami a je po dvadsiatej druhej hodine, ide o rušenie nočného pokoja a vy máte právo na neho zavolať policajnú hliadku. Tá spor zvyčajne vyrieši dohovorom. Za rušenie nočného pokoja však môže polícia vinníkov nielen napomenúť, ale za priestupok im uložiť pokutu do 100 eur.

Nikdy nechoďte na rušenie nočného pokoja upozorňovať susedov sama. Neviete, či nevypili viac pohárikov a ako budú na vás reagovať.