Pod lupou: Ako bolí pôrod?
23. 4. 2009, 9:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:19)

Pôrodu sa obávajú všetky prvorodičky. Tie, ktoré ho majú už za sebou spomínajú na bolesť, ktorá sa ale dá vydržať, dokonca je v niečom euforická. Aby sa dieťa dostalo z tela matky von, musí si žena pomáhať sťahmi svalov maternice. Práve tieto pravidelné kontrakcie znamenajú začiatok pôrodu. Bolesť je veľmi subjektívna záležitosť, ale kontrakcie prežívajú ženy takmer rovnako. Ich vnímanie je intenzívne.
Matky so širšou panvou rodia lepšie. Dieťaťu je totiž úzka panva malá a sťažuje priechod von. Tlačí na všetky strany a nervové zakončenia v tele matky. Horšou alternatívou je, ak sa dieťa neotočilo do polohy hlavičkou dole. Každá iná poloha smerom ku pôrodnému kanálu je pre matku bolestivá.
Ženy, ktoré dobre trénujú svaly panvového dna a pred tehotenstvom dlho športovali môžu prežiť fyzickú záťaž, ktorou pôrod je, oveľa jednoduchšie. Svaly sa sťahujú flexibilnejšie, vedia dieťa pravidelnejšie tlačiť.
Odhaduje sa, že ženy, ktoré už majú jeden pôrod za sebou rodia druhé dieťa vyše šesť hodín. Prvorodičkám to trvá dva razy tak dlho. Pôrodu sa obávajú, sú v horšom psychickom stave, v kŕči. Na prípravných kurzoch na pôrod sa lektori dlhodobo venujú práve bolestiam, ktoré samotný pôrod sprevádzajú.
Nepripravenú ženu môžu prekvapiť, pripravenú už nezaskočia. Vedci vravia, že civilizovaný svet rodí deti s bolesťami, druhá strana bez nich. Na ostrovoch kdesi v Malajzii vraj rodia ženy v posediačky v mori, skoro bez pomoci. Na Novom Zélande deti „padajú“ do teplého popola. Rovnako ľahké pôrody má väčšina afrických a amerických žien žijúcich v súlade s prírodou. Ženám prírodných národov pomáhajú pri pôrode rôzni pomocníci či pomocníčky.
Vo vyspelej spoločnosti je však pôrod stále spájaný s bolesťami a strachom pred nimi. Ako ich žena zvládne, či prežije to utrpenie. Pôrod je vraj o to horší, ak sa žena nestravuje zdravo, má ochabnuté brušné svalstvo, nevie meditovať a uvoľniť sa, nikdy nebola na akupunktúre a pod.
Tipy, ako zvládnuť bolestivý pôrod:
Je všeobecne známe, že teplo je výborným prostriedkom na úľavu od bolesti. Mnohé ženy používajú termofor naplnený teplou vodou napríklad pri bolestivej menštruácii, no takisto vám môže priniesť úľavu počas pôrodných bolestí.
Jemná masáž krížovej oblasti prípadne bruška je takisto jednou z alternatív, ako si spríjemniť ťažké chvíle a uľaviť od bolesti.
Autor: Erika