Reklama

Máme doma bábätko

Reklama

Prečítajte si zhrnuté základné informácie a odpovede na otázky, ktoré denne kladiete sami sebe. Určite vám pomôžu a uistíte sa, že robíte všetko tak, ako je to pre vaše dieťatko najlepšie.

Mother helping baby walk

Zdroj: Jupiterimages

Mother helping baby walk

Vyberte si dobrého detského lekára. Ideálne je pokiaľ mu môžete zavolať i mimo pracovnú dobu, alebo ktorý má inak takú službu zaistenú. Musí vo vás vzbudzovať dôveru a mal by postupovať tak, aby sa v čakárni nestýkali zdravé deti s chorými.

Nemajte obavy, že nespoznáte, keď sa vášmu dieťaťu niečo nebude páčiť. Okrem kriku má v tvári zvýraznené rysy, môže robiť rôzne grimasy, zvierať prsty. Ľahko spoznáte kašeľ alebo zívanie, v horšom prípade nepravidelné dýchanie alebo zmenu farby kože.

Nie je nutné ani dobré, aby bábätko spalo v úplnom tichu. Zobudí ho potom akýkoľvek zvuk. Dieťa taktiež vníma i v spánku a je známe, že sa rýchlejšie psychicky vyvíja, ak je v neustálom kontakte s ľuďmi a každodenným chaosom .

Pre novorodenca je ideálna teplota v miestnosti 21 až 25 stupňov. Postupne v miestnosti, kde spí, znižujte teplotu tak, aby po šiestom mesiaci teplota nepresahovala 20 stupňov. V miestnosti, kde sa kúpe by teplota mala byť asi 24 až 25 stupňov. A teplota vody by mala byť asi 36 stupňov.

Pokiaľ dojčíte, potom je to pre dieťa to najlepšie čo mu môžete dať jesť. Pokiaľ ale nedojčíte, bývajú časté otázky, či sa môže mlieko pripravovať dopredu. Rozhodne by ste nemali na prechádzku nosiť hotové mlieko v termo obale. V mlieku sa najrýchlejšie rozmnožujú baktérie. Na uľahčenie práce i pri nočnom kŕmení i v dobe, kedy ste mimo domov postupujte radšej nasledovne. Do fliaš si nadávkujte suchú zmes a do termosky si nalejte prevarenú vodu, ktorú mierne schlaďte, aby ste pred kŕmením nemuseli dlho čakať, než bude mať teplotu vhodnú na pitie. Keď príde čas kŕmenia, stačí vodou zaliať suchú zmes. Dojčenské mlieko ako mliečna dávka by sa malo používať do troch rokov. Je totiž zdrojom kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálov nevyhnutných v období, kedy má dieťa najväčší prírastok váhy a najviac rastie. Ak v rodine trpíte alergiami, bolo by vhodnejšie podávať dieťaťu hypoalergénne mlieko.

Čo sa týka podávania tekutín v období dojčenia alebo umelej výživy, je v priebehu prvých štyroch mesiacov zbytočné. Mlieko pokrýva plne energetické potreby dieťaťa vrátane tekutín. Potom je možné podávať bábätku po kŕmení alebo medzi nimi nesladený dojčenský čaj alebo ovocnú šťavu.

Nie je taktiež nutné budiť dieťa na stravu, samé sa zobudí keď bude mať hlad.

So stravovaním sa spájajú obavy z alergií a ich rozpoznania. Alergia na potraviny sa prejavuje napríklad hnačkou, bolesťami bruška a celkovým zlým stavom. Určite o týchto príznakoch povedzte lekárovi, ktorý zaistí potrebné vyšetrenia. Najčastejšia alergia je na kravské mlieko, ktorá sa prejavuje vyrážkami po prvých dávkach mlieka, menej často zvracaním a pokiaľ ho podávate naďalej potom hnačkou alebo ekzémom. Najlepšia prevencia je dojčenie.

S rastom zubov sú tiež spojené rôzne problémy ako teplota, riedka stolica, opuchy, nepokoj, plač, časté nočné prebúdzanie. Niekedy je ťažké rozpoznať, či ide o rast zubov alebo o zápal stredného ucha, preto radšej navštívte lekára. Pokiaľ bežné ošetrenie nepomôže, lekár vám odporučí mastičku, najlepšie protipliesňovú.

Častou otázkou býva cumlík: áno alebo nie? Pokiaľ bábätku vyhovuje, nie je nutné mu ho upierať. Niektoré deti ho napríklad vôbec nechcú, ale pokiaľ dieťatko upokojí a tým zbaví stresu i vás, je užitočný. Po prvom roku potom začnite dieťa od neho odnaučovať. Je lepšie keď má dieťa cumlík, než keď si cucá ručičku. To by sa potom odnaučovalo omnoho horšie.

A potom, videli ste už dospelého človeka s cumľom?!

Autor: P.

Vyberáme pre vás niečo PLUS