Mamičky, chráňte sa po sekcii!
20. 4. 2016, 7:15 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:22)

Máte po cisárskom reze a volá vás to už cvičiť, behať alebo sa inak fyzicky prejaviť? Sekcia je rez v oblasti brucha a maternice, ktorá je najviac zásobené krvou z celého tela. Aj preto je dôležité, aby tieto oblasti, ktoré sa majú liečiť po namáhavej operácii ostali chránené. Navyše, tehotenstvo vytvorilo akýsi prázdny priestor medzi brušnými svalmi a bruchom. Je dôležité, aby sa táto medzera uzavrela, scvrkla, aby nedošlo k jej zraneniu.
Regenerácia
Niektoré cvičenia ako je chôdza, sa po sekcii odporúčajú, pretože zvyšuje krvný obeh, čo urýchľuje rýchlejšie šírenie živín na zotavenie a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín. Všetkým ostatným formám cvičenia je nutné sa vyvarovať, kým nedostanete súhlas od svojho lekára.
Sekcia zahŕňa rez cez brušnú stenu a maternicu, a preto je dôležité počkať, kým sa tieto oblasti úplne neuzdravia, čo môže trvať od šiestich až do osem týždňov. Ak budete netrpezlivá a sama si naordinujete skorší pohyb, môže to mať za následok svalové zranenia a bolesti, zvyšujete tým riziko infekcie, rovnako si môžete spôsobiť, že sa rana roztrhne.
Cvičenie a bolesti svalov
Keď vám lekár dá zelenú, začnite s cvikmi, ktoré sú ľahké, vrátane plávania alebo chôdze. Ako sa bude vaša sila a kondícia zlepšovať, postupne zvyšujte intenzitu svojho tréningu. Ak pocítite bolesť pri cvičení, zastavte sa a vyhľadajte lekársku pomoc.
Okrem bolesti, vyhľadajte okamžite lekársku pomoc, ak sa stretnete s ťažkým vaginálnym krvácaním, krvácaním z rany na bruchu, s horúčkou, alebo budete mať sťažené dýchanie.
Vyhnite sa nadmernej únave, zatiaľ čo sa vaše telo zotavuje z väčších chirurgických zákrokov, akým je rozhodne aj cisársky rez. Veľa odpočívajte, snažte sa neprechladnúť na ženské ústrojenstvo a neprejedajte sa.
Autor: Hana
Pediatrická poradňa MUDr. Lucie Schwartzovej
Potrebujete poradiť s neposlušnými detičkami? Alebo ste tehuľka plná otázok či čerstvá a zmätená mamička? Pošlite otázku do našej poradne.
Po ukončení lekárskej fakulty pracovala MUDr. Schwartzová najmä s deťmi. Začínala pri novorodencoch, ktorí ju neraz riadne potrápili. Odvtedy pracuje s deťmi všetkých vekových kategórií. Či už je to v nemocnici, v detských táboroch, alebo ako poradca na telefóne.
Všetky otázky a odpovede nachádzajúce sa v tejto poradni nájdete tu.