Máte vzťah s pansexuálom? Takto dopadnete
13. 3. 2017, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:46)

Každý, kto chce žiť s pansexuálom si musí uvedomiť, že pri tomto pojme nejde o synonymum slovného spojenia „pán sexuál.“ Neočakávajte preto žiadneho alfa samca, skôr sa obrňte maximálnou dávkou tolerancie, slobodomyseľnosti a akceptácie.
Kto je pansexuál?
Predpona „pan“ pochádza z gréčtiny a v preklade znamená „úplný“, respektíve „všetok“. Kým pre bisexualitu je typická orientácia na obe pohlavia, pansexuálov navyše priťahujú transsexuálne osoby, transvestiti, hermafroditi, shemale, teda akékoľvek obmeny ľudskej pohlavnej identity, aké len existujú.
Vyznávači pansexuality sa nenechávajú v oblasti lásky limitovať žiadnymi hranicami, konvenciami alebo predsudkami. Vravia, že sa orientujú v prvom rade na človeka, a nie na fyzično, pohlavie či gender rolu. Samozrejme, ich schopnosť milovať druhú osobu bez ohľadu na jej sexuálnu identitu sa nemusí vylučovať s uprednostňovaním určitého typu objektu záujmu.
Bez rozdielu
Tento termín vznikol v polovici 90. rokov, no intenzívnejšie sa používa až od roku 2010. Osobnosť, jej prejavy správania a charakter sú pre nich oveľa dôležitejšie než sexuálna orientácia. Ľudovo povedané, je im jedno, kým ste, riešia iba to, aký ste človek. Sexuológovia vravia, že pansexualita vlastne ani nie je sexuálna orientácia.
Je to skôr orientácia na človeka alebo osobu, pričom sex je až sekundárny faktor. Pansexuál sa najprv zamiluje do osoby, pričom jej pohlavie vníma ako vedľajší faktor. Pansexuáli tvrdia, že hetero, homo, bi, trans či pan sú iba slovné predpony, ktoré nič nevypovedajú o charaktere človeka.
Otvorení všetkým praktikám
Otvorená myseľ pansexuálov sa premieta aj do ich intímneho života. Znamená to, že nezavrhujú žiadne sexuálne praktiky ako vopred neprístupné. Všetko, čo sa deje za múrmi spálne závisí od individuálnych prianí partnerov a ich vzájomnej dohody. V niektorých kultúrach je pansexualita považovaná za symbol slobody a prejav novej vznikajúcej orientácie, inde skôr naopak – za znak zmätku, či nezrelosti.
Ich filozofia
Pansexuáli sa dokážu zamilovať do kohokoľvek, nepozerajúc na fyzickú stránku a pohlavnú identitu. Lásku vnímajú ako hodnotu, ktorá predsa nemôže byť ohraničená telom, do ktorého sa rodíme. Vravia, že práve oni sú dôkazom toho, že je možné milovať druhého človeka takého, aký je. Ako príklad uvádzajú muža heterosexuála, ktorému vyhovujú vlastnosti, osobnosť aj správanie jeho kamaráta, ale nedovolí si zamilovať sa do neho, lebo je muž. Vnímajú to ako ukracovanie sa zážitku lásky s niekým, kto by nám vyhovoval, ale len preto, že má iné telo, do vzťahu nejdeme. Pansexuáli dokážu prekonať tento blok a predsudok a telo neriešia.
Vzťah s pansexuálom
Ak sa do vás zamiloval pansexuál, je to známka toho, že sa do vás zamiloval ako do človeka. Ak žijete s partnerom, ktorý sa tak cíti, vedzte, že neriešil, či ste žena alebo nie. Riešil, či mu vyhovujete svojím charakterom, správaním a povahou. Ak sa vám citovo otvoril, je to dôkaz, že vás vníma ako človeka, ktorého si váži a ktorému dôveruje.
Či bude váš spoločný život úspešný závisí okrem mnohých iných vecí aj od toho, do akej miery mu dôverujete vy. Či si myslíte, že jeho „orientácia“ napovedá o promiskuitnom živote. Nemusí to byť automatické. Keby ste žili s heterosexuálom úspešnosť vášho vzťahu predsa nezávisí od vašej sexuálnej orientácii, ale od osobnostných vlastností, vašej kompatibility a schopnosti a vôli nežiť promiskuitne.
Dieťa bez otca: Aký je údel slobodných mamičiek?
Autor: Radomír