Materská dilema: Ako dlho dojčiť?
26. 2. 2010, 3:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:25)

Milé mamičky, pripravili sme vám "Špeciál" o tak potrebnom a veľmi dôležitom kroku po pôrode, ktorým je dojčenie. Dozviete sa u nás ako treba dojčiť, s akými problémami sa môžete pri dojčení stretnúť a veľa noviniek, ktoré pomôžu nielen vám, ale hlavne vášmu bábätku.

Zdroj: Thinkstock
Torso of nude woman holding pitcher of milk in one hand and breast in other.
Dnešná téma: Ako dlho dojčiť?
Ako dlho by ste chceli svoje dieťatko dojčiť? Ste pevne rozhodnutá dojčiť pol roka, vydržať celý rok alebo budete proste dojčiť až do chvíle kým sa váš malý nezbedník neodstaví sám? Všetko je v tomto prípade postavené na kompromise!
Zdroj: Dean Mitchell
a young mother breast feeds her new born baby boy at home on the bed
Svetová zdravotnícka organizácia, pediatri a aj ostatní odborníci odporúčajú plne dojčiť dieťa prvých šesť mesiacov života. S príkrmami pred uplynutím tejto doby by ste mali začať len na výslovné odporúčanie pediatra. Je však potrebné, aby dieťatko aj naďalej pilo materské mlieko?
Odpoveď je jednoduchá a jasná: áno! Každá mamička vie, že jej dieťatko by malo nielen v prvom roku, ale počas celého ranného detstva denne konzumovať mliečne výrobky a mlieko, a to až pol litra denne. Mnohé si však vôbec neuvedomujú, že môže ísť aj o ich vlastné mliečko.
Veľké percento mamičiek odstaví svoje dieťa v priebehu druhého polroka života alebo s dosiahnutím prvých narodenín. Dojčiaca žena by sa však nemala vystavovať tlaku okolia ohľadne ukončenia dojčenia a hlavne by sa nemala nechať strašiť príbehmi o tom aké bude mať problémy ak dieťa neodstaví skôr než si samé dokáže mliečko vypýtať.
Áno, scény, pri ktorých dvoj či trojročné dieťa vyzlieka mamu na ulici či na návšteve a dožaduje sa kojenia, sú mimoriadne účinné. Nebojte sa, takto to predsa dopadnúť nemusí. Podľa detských psychológov nejde o problém s dojčením ale o výchovný problém.
Väčšie dieťa, ktoré je dojčené raz či dvakrát denne by malo byť naučené, že mliečko od mamičky dostáva v určitom čase a na určitom mieste, napríklad v posteli pred spaním. Nie je správne odopierať dieťaťu materské mlieko len z obavy, že by sa v budúcnosti mohlo nevhodne správať.
Do akého veku je však dieťa vhodné dojčiť? Túto otázku si už roky kladú nielen odborníci. V každej časti sveta sú zvyklosti iné. Sú krajiny, kde je úplne bežné dojčiť dieťa aj v predškolskom veku. Psychológovia v tom nevidia nič nebezpečné. Dieťa aj vo vyššom veku vníma dojčenie ako mimoriadne príjemné chvíle strávené so svojou matkou. Takúto fyzickú ale aj emocionálnu intimitu by sme dieťatku nemali podľa možnosti odopierať.
Musíte prestať s dojčením?
Nie každá choroba si vyžaduje nasadenie liekov, kvôli ktorým je nutné dojčenie ukončiť. Taktiež nástup do práce nie je nevyhnutne koncom príjemných chvíľ pri dojčení. V rámci prípravy na povinnosti mimo domu by ste však mali upraviť režim dojčenia tak aby vám plné prsníky neprekážali. To je prípad aj pani Eleny.
„Do práce som sa vrátila, keď mala dcérka rok. Cez deň som preč šesť hodín, čo nie je žiadny problém. Aj keď dojčím na požiadanie, teda vždy keď si to dcérka vyžiada, zvyčajne si prosí mliečko v presných intervaloch. Nakojím ju pred odchodom do práce a potom neskôr po príchode. Prsníky sa tomuto režimu rýchlo prispôsobili, takže v práci nemusím odsávať mlieko.“
To mám kojiť až kým nepôjde do školy? Tak túto otázku ste si možno položili tiež. Prirodzene, nie je to potrebné. Mali by ste však vedieť, že ak dojčenie vyhovuje vám i dieťatku, jeho vek rozhodne nie je žiadnou prekážkou.
Autor: Sofia
Aké máte skúsenosti s dojčením? Čo sa aj u vás potrvdilo len ako mýtus a čo bola skutočne pravda? Ste nadšená dojčiaca mamička alebo sa na dojčenie u vás vôbec nedostalo a prečo? Posielajte nám vaše príbehy a zasúťažte si o 3 exkluzívne CD Uspávanky.
Posielajte vaše príbehy o dojčení na adresu redakcia@zena.sk.