Reklama

Množia sa ÚTOKY na internete! Kedy a prečo si hejteri VYHLIADNU práve vás?

Anonymous And Russia Photo Illustrations

Zdroj: getty images

Reklama

Podľa štatistík strávime denne čoraz viac času na internete. Nečudo, veď otvára nekonečné množstvo informácií a možnosti šírenia názorov. Ale dáva aj možnosť rozsievať zlobu a nepravdu…

Tisícky ľudí dnes čítajú blogy, na sociálnych sieťach sa zapájajú do komentovania príspevkov, mnohí sa tvária, že sú odborníci na všetko a nájde sa medzi nimi aj nejaký tej hejter.

Je to človek, ktorému sa nič nepáči, nenávidí svet okolo seba a možno nenávidí aj seba samého. Jeho úlohou a poslaním je šírenie nenávisti a nespokojnosti.

Kto je hejter
Ide o človeka, ktorý z princípu každého nenávidí a zvyčajne si myslí, že vie všetko lepšie. Tvári sa ako odborník na politiku, medicínu či psychológiu a najčastejšie píše verejné komentáre tak, aby si ho mohlo prečítať čo najväčšie publikum.

Zdroj: shutterstock

Komentuje všetko (aj fotografiu rozkošnej mačičky), snaží sa urážať a rád provokuje.

Zvyčajne vystupuje pod fiktívnym menom, ale nájdu sa aj takí hejteri, ktorí nemajú problém zverejniť svoju pravú identitu. Kritizovanie im vyhovuje a páči sa im.

Zdroj: Shutterstock

Ale hejteri môžu byť aj ľudia, čo len radi „rýpu“ a užívajú si vášnivú diskusiu, ktorá sa rozprúdila len vďaka nim…
Najhorší medzi hejtermi sú však takzvaní ničitelia. Prostredníctvom kritiky sa ventilujú a je im jedno, či niekomu ublížia alebo uškodia.

Cesta k hejterstvu
Niektorí psychológovia dokonca tvrdia, že kritika a zloba sú akýmsi novým fenoménom na internete a uspokojovanie samého seba tým, že na internetových diskusiách kritizujeme napríklad známu osobnosť, vraj ešte nie je taký problém.

Zdroj: Shutterstock

Paradoxne sa môže stať hejterom ktokoľvek a hejtovať môžete nechtiac aj vy a ani o tom možno neviete.

Ako zistíte, že ste do toho „padli“?
- Ak cielene vyhľadávate príležitosť „zarypnúť“ si a je jedno, či kritizujete pokazenú šunku v niektorom z obchodných reťazcov, alebo niečiu fotografiu.
- Teší vás, ak na váš komentár niekoho rozhorčí.

Zdroj: Profimedia

- Sledujete, koľko ľudí videlo vaše „múdre“ poznámky.
- Rozhorčí vás, keď vašu kritiku zmažú a považujete to za cenzúru.
- Každý príspevok komentujete negatívne, s výsmechom alebo ponižujúco.
- Cítite potrebu kritizovať, poukazovať na chyby druhých a neviete, kedy skončiť.

Viete ich rozlíšiť?
Internet je otvoreným poľom pre šírenie zámerných dezinformácií, pred ktorými sa niekedy ťažko ubránia nielen dôverčiví ľudia, ale aj celé spoločenstvá. Do internetového slovníka tak pribudli dva nové výrazy – hejteri a trollovia...

Zdroj: from2015

close up view of businessman typing on laptop indoors

+ Hejter - je to zvyčajne zakomplexovaný človek, ktorý našiel svoje uplatnenie v tejto disciplíne. Potrebuje svoju nenávisť ukázať svetu a dokázať, že on je ten, ktorý má vo všetkom pravdu a nerobí mu problém urážať. Prináša mu to pocit slasti. Aby ho urážanie či dezinformovanie uspokojilo, hejtuje všade, kde sa objaví a snaží sa so sebou strhnúť čo najviac ľudí. Žiaľ, nedá si nikdy vysvetliť, že sa vo svojich názoroch a prejavoch môže mýliť.

+ Troll - internet v poslednej dobe zahltili aj trollovia. Tí s falošnými menami zahlcujú web stránky vymyslenými informáciami, ktoré zaobalene posúvajú čitateľom portálov či sociálnych skupín. Trollovia sa snažia ovplyvňovať verejnú mienku v prospech alebo neprospech konkrétnych záujmových skupín. Samozrejme majú svoje príspevku dostatočne zaplatené…

Zdroj: Shutterstock

Vedeli ste, že...
...niektoré krajiny na obranu pred šírením dezinformačnej propagandy trollmi vytvárajú  špeciálne tímy IT odborníkov? Tí skúmajú hrozby, odhaľujú konanie trollov aj identitu objednávateľov ich služieb.

Ako ich spoznáte
Hejteri aj trollovia zvyčajne veľmi dobre vedia, čo robiť a je veľmi ťažké identifikovať ich. Na prvý pohľad sa môžu prezentovať ako nespokojní zákazníci či užívatelia internetu. Ak ich chcete odhaliť, sledujte tieto signály:

Zdroj: Shutterstock

- Z ich verejného (aby si ich prečítalo čo najviac ľudí) komentáru je cítiť úlisný, poprípade priamo útočný tón. Radi znevažujú a radi používajú vulgarizmy. Ide im o to, aby vás vyprovokovali k rovnako primitívnej reakcii. Zvyčajne majú slabú gramatiku. Odhalia ich zlé vetné konštrukcie, gramatické chyby, absencia veľkých písmen a množstvo výkričníkov.

Zareagovali ste?
Ideálne je nenechať sa zlákať do takejto diskusie. Ak sa vám však podarilo hejterovi odpovedať a vybíja si svoje potreby priamo na vás, zvyčajne ho „odrovnáte“ vtipnou odpoveďou. Pomáhajú aj odpovede, v ktorých poskytnete nepriestrelné fakty.

Zdroj: abc.net.au

Proti ním sú zväčša trollovia aj hejteri bezmocní, keďže sa nevyznajú v problematike. Ak to nepomôže a agresívne správy pokračujú, neodpisujte. Pomôže aj vymazanie komentára.

Čo je hejt
Nie každý komentár s negatívnym nádychom musí byť hejtom. Ak ide o objektívnu kritiku a napríklad fanúšikovia slušne vytknú youtuberovi nekvalitný zvuk na videu, ide o oprávnenú kritiku. Ak sa však zamerajú na niekoho nos alebo farbu trička a len šíria bezvýznamnú nenávisť, hejtujú.

Zdroj: Shutterstock

Hejter tým, že píše o niekom nenávistným spôsobom, potvrdzuje, že sám má nejaký problém, ktorý ho výrazne obmedzuje. Namiesto toho, aby riešil svoje osobné výzvy, „rozoberá“ niekoho život či konanie iného, kto ho o to nepožiadal.

Hejter je zvyčajne nešťastný a emocionálne doráňaný človek. Nedarí sa mu v pracovnom ani súkromnom živote, ale môže maj aj pocit, že je akýmsi odborníkom na všetko a musí sa ku všetkému vyjadriť. 

Zdroj: Pexels

Aký je hejter mimo svojej klávesnice? V bežnom živote to je zvyčajne človek, ktorý je veľmi citlivý na akúkoľvek kritiku a reaguje na ňu neprimerane.

Zdroj: shutterstock

Má pocit, že musí byť stredobodom pozornosti, má vysoké ego a narcistické prejavy. Môže to byť vzdelaný človek, ale aj agresívny hulvát bez vzdelania. Ich spoločnou črtou je v tomto prípade len fakt, že sa pokladajú za stred všetkého diania okolo, sú sebeckí a zameraní na seba samého…

Vyberáme pre vás niečo PLUS