Môže byť materské mlieko „slabé“?
28. 1. 2008, 7:00

V dnešnej dobe už snáď nikto nepochybuje o tom, že najkvalitnejšou výživou pre bábätká je práve materské mlieko. O dojčení a materskom mlieku však ešte stále koluje veľa mýtov, ktoré dokážu čerstvým mamičkám spôsobiť neraz poriadny zmätok v hlave.
„Slabé“ mlieko je povera
Jedným z takýchto hlboko zakorenených omylov je aj to, že mlieko niektorej mamičky je „slabé“. Ak je napríklad vaše dieťatko často hladné, dožaduje sa kojenia v krátkych časových intervaloch a pod., môžete sa stretnúť s tým, že vám nejedna známa, susedka či babka vysvetlí, že za to môže nízka kvalita vášho mlieka – inými slovami, že máte „slabé“ mlieko a zbytočne trápite seba i svoje bábätko.
Pokiaľ nemáte o dojčení dostatok kvalitných a odborných informácií, je možné, že vás takéto situácie ľahko odradia a v slabej chvíli siahnete po fľaši a umelom dojčenskom mlieku.
Faktom však je, že „slabé“ materské mlieko je skutočne len poverou, i keď stále veľmi rozšírenou.
Mlieko dojčiacej ženy je totiž svojím zložením a pomerom všetkých dôležitých živín prispôsobené práve aktuálnym potrebám bábätka v jednotlivých obdobiach jeho života.
V prípade, že váš drobček dobre prospieva, má dosť pocikaných plienok v priebehu dňa (6-8) a dostatočne priberá i rastie, nie je dôvod na paniku.
Prechodné ťažkosti
V období dojčenia sa vyskytujú situácie, kedy bábätko vyžaduje kojenie omnoho častejšie ako inokedy. Nejedna mamička vtedy nadobudne pocit, že nemá dostatok mlieka alebo že jej mlieko nepostačuje potrebám bábätka a je teda „slabé“ (obzvlášť, ak tento názor podporuje aj jej okolie).
Čo sa týka častého hladu, dôvodom môže byť napríklad to, že počas dojčenia vypije dieťa tzv. predné mlieko (uvoľňuje sa pri kojení ako prvé a slúži na uhasenie smädu) a ak ho príliš skoro presuniete k druhému prsníku, nestihne sa dostať k tzv. zadnému mlieku (uvoľňuje sa až neskôr na zasýtenie).
Vtedy treba vyskúšať nechať ho poriadne vyprázdniť jeden prsník (aby sa dobre zasýtilo) a ak ešte nemá dosť, až potom prejsť k druhému. Ďalšou príčinou môže byť aj fáza tzv. rastového šprintu, kedy kvôli zvýšeným nárokom na svoj rast potrebuje bábätko aj viac papať.
Dôverujte si!
V týchto a ďalších prechodných ťažkostiach je dôležité neprestať si veriť a taktiež nebrať ohľad na „odborné“ rady okolia, ktoré vám odporúčajú začať hneď prikrmovať umelým mliekom, pretože to vaše je, bohužiaľ, „slabé“ a vášmu bábätku zjavne nestačí. Panika a stres by sa totiž mohli pričiniť o zníženie laktácie (tvorby mlieka).
Nebojte sa, čím častejšie budete svoje dieťa kojiť, tým viac mlieka sa bude aj produkovať. Neriaďte sa podľa starého zvyku, ktorý hovorí o dojčení s odstupom 3-4 hodín, ale podľa potrieb a nárokov svojho dieťatka. Kojenie každú hodinu či dve môže byť niekedy skutočne vyčerpávajúce, no je treba vydržať a prejsť aj takýmito situáciami.
Pozornosť venujte tiež dostatočnému prísunu tekutín a kvalitnej strave (pozor na potraviny, ktoré spôsobujú nafukovanie a problémy s bruškom), ako i dostatku odpočinku - snažte sa využiť každú možnú chvíľku na oddych.
Príprava sa vypláca
Samozrejme, sú situácie, kedy mamička v dojčení naozaj nemôže pokračovať a je nutné prejsť na umelú výživu. Takéto prípady sú však zriedkavé.
Ak máte pocit, že to sama nezvládate a nemáte dostatok podpory vo vašom okolí, prípadne u vášho pediatra, môžete využiť pomoc laktačných poradkýň, ktorých zoznam nájdete na internete alebo v materských centrách.
Snažte sa už pred pôrodom pripraviť na dojčenie tým, že si zoženiete dostatok informácií, aby ste vedeli ľahšie prekonať prípadné problémy a prekážky. Dojčenie je prínosom a krásnou skúsenosťou nielen pre dieťatko ale i pre mamičku.
Autor: Mária