Reklama

Našli ste ich, či ste na peniaze zabudli? Takto postupujte, keď máte dočinenia s bankomatom!

Ak zlyhá digitálny systém, pomôže hotovosť. Škandinávci sa pripravujú na mimoriadne udalosti

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Zabudli ste peniaze v bankomate alebo ste v ňom nejaké našli? Vieme, ako postupovať, keď sa vám to stane.

Na to, ako sa správať v takýchto situáciách a kedy by ste sa mohli dostať do problémov, sme sa spýtali Sylvie Ďatelinkovej, právničky Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.
 
Čo robiť, ak nájdem v bankomate zabudnuté bankovky?
V prípade, že v bankomate nájdete cudzie peniaze, je potrebné ich odovzdať v ktorejkoľvek pobočke banky, ktorej bankomat patrí alebo na polícii. Pri odovzdávaní nálezu ozrejmite miesto, dátum a čas nálezu peňažných prostriedkov a vyžiadajte si o tom potvrdenie. Ak by ste si peniaze nechali, išlo by o bezdôvodné obohatenie na vašej strane a vystavili by ste sa tiež riziku trestného stíhania. 
 
Neodolala som a cudzie peniaze som si v predvedčení, že ma predsa nikto nevidel, zobrala. Čo mi hrozí?  
V prípade, ak si prisvojíte peňažné prostriedky, ktoré vám nepatria, ide o trestný čin zatajenia veci. Presnejšie o ňom hovorí zákon.

Zdroj: Shutterstock

Ak ste zabudli peňažné prostriedky v bankomate, je potrebné urýchlene konať. Pokiaľ ste ešte v jeho blízkosti, skontrolujte, či v ňom ešte nie sú. Ak tam už nie sú, okamžite kontaktujte vašu banku. Povedzte, akú hotovosť ste z bankomatu vyberali, na akom mieste to bolo a pokiaľ je to možné, uveďte aj presný dátum a čas výberu peňazí. Banka na základe prešetrenia môže zistiť, čo sa s vašimi peniazmi stalo.

- Podľa ust. § 236 Zatajenie veci ods. (1) Zákona č. 300/2005 Z. z., Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Boli ste už v parížskom múzeu voskových figurín? Skrýva aj takéto skvosty...

    - Podľa ust. § 236 ods. (2) Trestného zákona, „Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.“

    Zdroj: Matej Kalina

    V prípade, že v bankomate nájdete cudzie peniaze, je potrebné ich odovzdať v ktorejkoľvek pobočke banky, ktorej bankomat patrí alebo na polícii. Pri odovzdávaní nálezu ozrejmite miesto, dátum a čas nálezu peňažných prostriedkov a vyžiadajte si o tom potvrdenie.

    -Podľa ust. § 125 ods. (1) Trestného zákona, „Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej 100-násobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej 500-násobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.“

    Zjednodušene povedané, ak by ste si nájdené peniaze ponechali, išlo by o bezdôvodné obohatenie a takýto nálezca sa vystavuje riziku trestného stíhania. 

    Ďalej sa dozviete, ako postupovať, keď ste si v bankomate zabudli peniaze vy...

    A teraz naopak, vyberala som peniaze z bankomatu, ale v rýchlosti som ich tam nechala. Keď som sa k bankomatu vrátila, už v ňom neboli. Je šanca domôcť sa ich? Ako vlastne dokážem, že som si ich z bankomatu nezobrala a dá sa to vôbec dokázať?   
     
    Ak ste zabudli peňažné prostriedky v bankomate, je potrebné urýchlene konať. Pokiaľ ste ešte v jeho blízkosti, skontrolujte, či v ňom ešte nie sú. Ak tam už nie sú, okamžite kontaktujte vašu banku. Povedzte, akú hotovosť ste z bankomatu vyberali, na akom mieste to bolo a pokiaľ je to možné, uveďte aj presný dátum a čas výberu peňazí. Banka na základe prešetrenia môže zistiť, čo sa s vašimi peniazmi stalo.
    Ak sa vám peniaze nepodarí získať naspäť, obráťte sa na políciu s uplatnením trestného oznámenia. Banka, ktorej patrí bankomat, poskytne polícii potrebnú súčinnosť. 

    Zdroj: Matej Kalina

    Pri výbere hotovosti z bankomatu by ste sa nemali ničím rozptyľovať, radšej sa sústreďte na to, čo práve robíte. Ale riziku zabudnutia platobnej karty v bankomate môžete predchádzať aj inými spôsobmi, napríklad realizovaním výberu peňažnej hotovosti z bankomatu prostredníctvom mobilu alebo hodiniek.

    Ako možno predchádzať podobnej situácii? A aké sú zásady výberu peňažnej hotovosti?     
    Čo sa týka bánk treba zdôrazniť, že tieto sa snažia podobným prípadom predchádzať rôznymi upozorneniami na displeji počas výberu peňažnej hotovosti, aby si klient nezabudol vziať platobnú kartu alebo peňažnú hotovosť. Je to o pozornosti klienta. Na výber peňažnej hotovosti je preto potrebné si ponechať dostatočný čas, pri výbere sa nenechajte ničím (napr. telefonovaním) a nikým rozptyľovať, pri zadávaní PIN kódu prekryte číselník tak, aby nebola viditeľná vami zadávaná číselná kombinácia PIN kódu, skontrolujte si sumu vydanej peňažnej hotovosti, prevzatú peňažnú hotovosť si dôkladne uschovajte, počkajte na doklad o výbere peňažnej hotovosti a prevezmite si platobnú kartu.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Pri zadávaní PIN kódu prekryte klávesnicu na bankomate. Počkajte, kým vám bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere.

    Dá sa predchádzať tomu, že si v bankomate zabudnem napríklad platobnú kartu?
    Toto je najmä o vašej pozornosti. Ako som už povedala, pri výbere hotovosti z bankomatu by ste sa nemali ničím rozptyľovať, radšej sa sústreďte na to, čo práve robíte. Ale riziku zabudnutia platobnej karty v bankomate môžete predchádzať aj inými spôsobmi, napríklad realizovaním výberu peňažnej hotovosti z bankomatu prostredníctvom mobilu alebo hodiniek.

    Takto pri výbere hotovosti neprerobíte

    + Aby ste na výbere peňažnej hotovosti neprerobili, peniaze vyberajte z bankomatu vašej banky a použite pritom debetnú platobnú kartu, nikdy nie kreditnú platobnú kartu. 

    Zdroj: ilustračná, Plus JEDEN DEŇ/ Matej Kalina

    Zabudli ste peniaze v bankomate alebo ste v ňom nejaké našli? Vieme, ako postupovať, keď sa vám to stane.

    + V prípade, že zaregistrujete na bankomate, z ktorého si peňažnú hotovosť plánujete vyberať, niečo zvláštne alebo si všimnete neštandardné správanie bankomatu, ihneď kontaktujte prevádzkovateľa bankomatu a peniaze si z neho nevyberajte.

    Základné zásady výberu hotovosti z bankomatu

    + Pri zadávaní PIN kódu prekryte klávesnicu na bankomate. Počkajte, kým vám bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere.
     
    + Vhodné je vyberať hotovosť jednorazovo na frekventovaných a nie odľahlých miestach, ak je to možné vyhýbajte sa výberu peňazí na nedostatočne osvetlených miestach.
     
    + Aby ste boli neustále informovaná o stave vášho účtu či platobnej karty, nastavte si bezplatné push notifikácie. Tým budete mať k dispozícii informácie o každom pohybe na účte a pri akejkoľvek nezrovnalosti o tom budete vedieť a môžete okamžite reagovať. 

    Zdroj: Getty Images

    Ak by ste si nájdené peniaze ponechali, išlo by o bezdôvodné obohatenie a takýto nálezca sa vystavuje riziku trestného stíhania.

    Niekoľko rád, keď sa chystáte do zahraničia

    Okradnúť vás môžu aj bankomaty – teda keď z nich vyberáte hotovosť v zahraničí. Preto ak cestujete do krajín, ktoré nepoužívajú euro, v čo najvyššej možnej miere využívajte pri platení platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou.

    Najlepšie urobíte, keď peniaze vyberáte v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli vysokým poplatkom.

    Ak sa chystáte vycestovať do niektorej z krajín, kde je sieť bankomatov ešte len v plienkach, teda nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, najlepšie urobíte, keď budete cestovať s hotovosťou. Väčšina krajín akceptuje americký dolár a euro.