Nastrihnutie pri pôrode: musí to byť?
13. 5. 2009, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:19)

Pôrod nie je jediný strašiak, ktorého sa rodičky obávajú. Tým ďlším je nástrih hrádze. O čo vlastne ide? Lekár žene nastrihne priestor medzi vagínou a konečníkom, v prípade, že je hlavička dieťaťa príliš veľká a hrádza by sa tak mohla roztrhnúť samovoľne a nekontrolovane. Dá sa tomuto nechcenému kroku predísť?
V niektorých prípadoch môže nastrihnutie hrádze uľahčiť pôrod, zároveň ho aj urýchliť. Nástrih však nie je potrebné vykonať vždy. Všetko záleží od priebehu pôrodu a ako má rodička roztiahnuté panvové svalstvo. Kedy je nutné nástrih vykonať? Ak ide napr. o predčasný pôrod. Aj vtedy, ak má plod problémy s dýchaním alebo má mimoriadne veľkú hmotnosť.
Mamičky, ktoré nevedia dobre tlačiť budú zrejme sklamané, aj im sa hrádza musí nastrihnúť. Ak sa hrádza poraní samovoľne, hrozí oveľa viac problémov, ako pri nástrihu. Žena si môže poškodiť panvové dno, análny otvor i črevnú stenu. Sliznica citlivých rodičiek sa rýchlo poraní. Preto treba dávať pozor na všetky druhy takýchto poranení a natrhnutí. Ani samotné umelé nastrihnutie však nie je úplne bez rizika. Čo ženám hrozí? Infekcia, opuch, bolesti, krvácanie, prípadná operácia, bolestivý pohlavný styk alebo inkontinencia moču a stolice.
Či sa jedná o nástrih hrádze (epiziotómiu) alebo o prirodzené natrhnutie tohto tkaniva, treba rátať s tým, že nejaký čas potrvá, kým sa táto citlivá oblasť zahojí. Pomôžete si rýchlo a sami. Využite sedacie kúpele, pite veľa tekutín, ktoré riedia moč aj stolicu a vyprázdňovanie nebude také bolestivé. Čo najskôr sa začnite hýbať. Na podporu hojenia sa odporúča ľubovník bodkovaný, ktorý je známy svojimi protizápalovými účinkami. Dodržiavajte pravidelnú hygienu intímnych partii.
Prenatálna masáž hrádze je tiež veľmi účinná. Malo by sa s ňou začať niekoľko týždňov pred pôrodom. Prstami navlhčenými v oleji polkruhovými pohybmi masírujte spodnú časť vagíny. Vydržte niekoľko minút. Pôrod je bezpochyby jedným z nezabudnuteľných zážitkov v živote ženy. Tá by mala čo najmenej trpieť a spomínať si iba na pocit úľavy, keď drží už o pár minút dieťa na rukách, bez bolestí a zbytočne ďalšieho krvácanie v intímnych miestach.
Autor: Paťa