Ak chcete aj vo vyššom veku bývať doma, ale nedokážete sa o seba a domácnosť primerane postarať, máte možnosť požiadať o opatrovateľské služby. Tie by mali zabezpečovať obce. Pokiaľ tak nerobia, ste odkázaní na súkromných poskytovateľov.
Posudok o odkázanosti
Opatrovateľská služba je definovaná ako sociálna služba poskytovanú fyzickej osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej osoby pri hygienických úkonoch, obliekaní, stravovaní, starostlivosti o svoju domácnosť a sociálnych aktivitách. POZOR! Opatrovanie neznamená ošetrovanie. Ošetrovanie je už odborná činnosť, ktorú môže vykonávať len zdravotnícky personál.
Zdroj: Shutterstock
Opatrovateľka pomáha s bežnými činnosťami, pacienta neošetruje.
Domáce opatrovateľské služby sú určené pre tých, ktorí nechcú byť umiestnení do sociálneho zariadenia, ale nie sú v rôznych činnostiach úplne samostatní. Opatrovateľky navštevujú klientov doma a pomáhajú im so starostlivosťou o seba či domácnosť. Nárok na opatrovateľskú službu od obce má človek, ktorý v dotazníku odkázanosti dosiahne aspoň druhý stupeň.
Dotazník pokrýva 12 oblastí, ktoré sa bodujú. Čím menší bodový zisk, tým je človek odkázanejší na pomoc druhých. Podmienkou poskytovania služby je posudok a rozhodnutie o odkázanosti formou opatrovateľskej služby, vydané mestskou časťou v mieste trvalého bydliska žiadateľa.
Čo sa zisťuje
Pri posudzovaní odkázanosti je dôležité:
- či sa osoba dokáže samostatne najesť, dodržiavať pitný režim, nakrájať si jedlo, skontrolovať dátum spotreby na potravinách,
- či dokáže samostatne zájsť na toaletu, vykonať potrebu bez zašpinenia oblečenia,
- či sa dokáže umyť a osprchovať, vyčistiť si zuby, oholiť sa, učesať sa, ostrihať si nechty,
- či sa dokáže samostatne obliecť a obuť, vybrať si vhodné oblečenie podľa počasia,
- či dokáže zmeniť polohu, sadnúť si a vstať,
- či dokáže samostatne chodiť po rovine a po schodoch,
- či sa dokáže orientovať v byte, vo svojom okolí, v premávke, v cudzom prostredí,
- či sa dokáže orientovať v čase,
- či dokáže dodržiavať pokyny lekára v nariadenej liečbe.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Opatrovateľka pomáha klientom napríklad pri jedení.
Ako vybaviť opatrovanie
Prvým krokom je podanie Žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu, ktorá sa podáva na sociálnom oddelení príslušného mestského či obecného úradu. Tlačivá sú k dispozícii aj na internetových stránkach miest a obcí. Žiadosť môže vybavovať samotný klient alebo osoba ním splnomocnená.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Žiadosť o opatrovanie sa podáva na príslušnom obecnom úrade.
Dôležité! O opatrovateľské služby môžete požiadať aj v mieste prechodného bydliska, pokiaľ ste sa na prechodný pobyt v obci riadne prihlásili na ohlasovni pobytu. Potom bude vypracovaný spomínaný posudok. Na vybavenie žiadosti majú úradníci 30 dní. VÝNIMKA! V prípade nutnosti, keď klient nemá zabezpečené podmienky na vykonávanie nevyhnutných životných potrieb, bude mu poskytnutá starostlivosť okamžite.
Pokiaľ budete vyhodnotení minimálne na 2. stupeň odkázanosti, podáte si Žiadosť o zabezpečenie opatrovateľskej služby už priamo u poskytovateľa, ktorého ste si vybrali – či už verejného alebo súkromného.
Najčastejšie požadované doklady sú tieto:
- žiadosť o poskytovanie sociálnej služby – k dispozícii u vybraného poskytovateľa,
- posudok a rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu – vypracováva a vydáva miestny úrad príslušnej mestskej časti podľa trvalého pobytu občana,
- zdravotná dokumentácia nie staršia ako pol roka, prípadne potvrdenie ošetrujúceho lekára o aktuálnom zdravotnom stave,
- rozhodnutie o výške aktuálnych dôchodkových dávok – potvrdenie vydáva Sociálna poisťovňa,
- vyhlásenie o majetku fyzickej osoby na účely platenia úhrady za sociálnu službu,
- doklad totožnosti.
Zdroj: MARTIN KUKUCKA
Opatrovateľka Erika so svojou klientkou Oľgou.
Sociálne služby zabezpečujú verejní aj neverejní, čiže súkromní poskytovatelia sociálnych služieb. Ako prijímateľ týchto služieb máte právo výberu. Na stránke ministerstva nájdete informačný systém sociálnych služieb, kde si môžete vyhľadať ponuku podľa miesta svojho bydliska. Ak vám opatrovateľské služby nezabezpečí obec, máte v podstate len jedinú možnosť – osloviť niektorého zo súkromných poskytovateľov opatrovateľských služieb.
Koľko zaplatíte
Ceny sú samozrejme rôzne. Výšku úhrad môžete nájsť na webových stránkach poskytovateľov. V prípade verejných poskytovateľov sú ceny zverejnené v platných všeobecne záväzných nariadeniach jednotlivých miest, prípadne mestských častí.
Zdroj: Robo Homola
Opatrovateľka Alžbeta: „Starým ľuďom je dôležité dávať pravidelne piť, pretože na dopĺňanie tekutín zabúdajú."
Podľa zákona o verejnom poskytovaní sociálnych služieb musí klientovi po zaplatení zostať 1,65-násobok životného minima určeného pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od júla 2024 je suma životného minima 273,99 eura, čo znamená, že po zaplatení domácej opatrovateľskej služby by vám malo zostať 452 eur. Ak má klient nižší dôchodok, túto službu platí za neho rodina. Tiež však platí, že aj jeho dieťaťu musí po zaplatení služby ostať 452 eur.
Cenníky zvyčajne obsahujú sadzbu za hodinové opatrovanie. Pri prezeraní stránok poskytovateľov sme našli cenu 3 eurá za hodinu, ale aj 12 eur za hodinu. V niektorých prípadoch sa líšia sadzby za doobednú a poobednú pomoc, časté sú príplatky za víkendy či nočné opatrovanie. Niektoré zariadenia poskytujú svojich pracovníkov len do určitého času bez možnosti večerného či nočného opatrovania.
Výnimočné situácie
Existujú aj súkromné zariadenia, ktoré vám poskytnú opatrovateľské služby bez posudku, ktorý je bežne vyžadovaný. Cena je však v tomto prípade samozrejme vyššia. Na druhej strane zas existujú aj poskytovatelia, ktorí zabezpečujú tieto služby aj charitatívne v prípadoch, ak sú klienti bezdetní alebo úplne opustení bez možnosti pomoci.