Reklama

Nekonečný krik: Čo je bábätku?

Reklama

Dieťa kričí, plače, vzpína sa celé hodiny. Je to obávaná kolika dojčiat alebo iný problém? A čo vlastne robiť, keď sa dostanete do takejto zúfalej situácie? Poradili by ste si? Alebo vaše dieťa takéto stavy nemalo?

Video Tip: Ako si poradiť s nadúvaním?

Kolika je jedným z veľkých strašiakov budúcich rodičov. Náhly plač dieťaťa, ktorý sa nedá utíšiť aj po niekoľko hodín, dieťa je v kŕčoch, trpí zjavne bolesťou. Tento pohľad by nechcel zažiť žiadny rodič. Kedy však hovoríme o skutočnej kolike a kedy iba o bolestiach bruška a silnej plynatosti bábätka, ktorá spôsobuje jeho nepokoj?

Všeobecná definícia dojčenskej koliky má presné pravidlá a musí ju diagnostikovať odborník, a to nielen po dôkladnej anamnéze ale aj po riadnych vyšetreniach, medzi inými aj ultrazvukovom vyšetrení bruška.

O kolike môžeme hovoriť, ak ide o záchvaty, ktoré trvajú viac než tri hodiny denne, minimálne tri dni v týždni a aspoň počas troch týždňov. Vyskytuje sa v prvých týždňoch života u desatiny až tretiny detí, pričom častejšie sú problémom postihnutí chlapci.

Bolesti bruška súvisia so spôsobom akým sa dieťaťu podáva potrava, a tak nimi môžu trpieť dojčené i nedojčené deti. Zásadou je kŕmiť dieťa, keď je pokojné, teda dostatočne včas. U dojčeného dieťaťa prikladáme dieťatko k prsníku hneď po prebratí, nečakáme kým dieťa začne plakať.

U detí kŕmených umelou výživou by sme mali pristúpiť ku kŕmeniu tiež čo najskôr po prebratí. Plačúce dieťa má problémy sa pokojne najesť, je nepokojné a nahltá sa mnoho vzduchu. Zároveň by sa rodičia podávajúci umelú výživu mali vyvarovať podávaniu veľkých dávok potravy naraz, treba voliť správnu veľkosť otvoru v cumlíku, aby mlieko netieklo príliš rýchlo a dieťa sa potravou nezadúšalo.

Okrem spôsobu, akým sa dieťa naje, má významný vplyv na vznik koliky aj atmosféra v rodine. Pokojné rodinné prostredie a uvoľnená matka znižuje výrazne výskyt kolík u detí. Dôležité je tiež poskytnúť dieťaťu dostatok pohybu počas dňa, napríklad intenzívnym nosením v šatke alebo ergonomickom nosiči, kde môže prirodzene pracovať peristaltika. Dieťa, ktoré celý deň preleží v postieľke, kočíku, na podložke či v kresle nemá možnosť dostatočne stimulovať pohyb čriev.

Náš tip:
Ak zjavne vidíte, že sa vaše dieťa trápi s plynmi alebo má problém so stolicou, vždy mu dajte dole plienku a uvoľnite bruško. Pomôže malá masáž bruška v smere hodinových ručičiek a tiež, ak dieťa zoberieme do klbôčka – poloha je podobná, ako keď si človek čupne. Ide o fyziologickú polohu na vykonávanie vyprázdňovania.

Máte podozrenie, že vaše dieťa trpí kolikou?
Zájdite k pediatrovi a nechajte dieťa vyšetriť na alergiu na kravské mlieko i gastroezofágový reflux. Vylúčte v rodine fajčenie, s dieťaťom nikdy nenatriasajte, konzultujte spôsob kŕmenia dieťaťa a nezavádzajte priskoro (pred ukončeným 4. mesiacom života) nemliečne príkrmy. Tiež eliminujte napätie v rodine. Užívanie voľnopredajných liekov určených dojčatám problém nerieši, len pomáha zmierniť. Ak nespravíte aj ďalšie opatrenia na zmiernenie výskytu koliky, nemusia lieky dieťaťu vôbec pomôcť.

Autor: Elena