Reklama

Neplánované tehotenstvo – čo s ním?

Reklama

Vraví sa, že neplánované veci bývajú v živote najlepšie, no či to platí aj pri tehotenstve, je ozaj otázne. Keď príde správa o tehotenstve ako blesk z jasného neba, veľa budúcich mamičiek či rodičov podlieha panike a dileme, pretože odrazu nevedia, ako ďalej...

Pregnant woman sitting

Zdroj: Jupiterimages

Pregnant woman sitting

Ďalší člen rodiny
Aj napriek tomu, že ste si manželom povedali nie a mali ste v tejto veci jasno, stalo sa. Odrazu tehotenský test ukázal dve čiarky a tie vás vyviedli z miery. Nerobte žiadnu paniku, kým si všetko nepremyslíte a neporadíte sa s budúcim oteckom. Dôležitý je bezpochyby faktor, pre ktorý ste dieťa ešte nechceli, alebo už nechceli ďalšie. Dôvodom, prečo sa manželia zriekajú potomstva môže byť pre nedostatok financií na zabezpečenie dieťaťa, pokročilejší vek, zdravotné komplikácie budúcej mamičky alebo dieťaťa, nedostatok času na výchovu a starostlivosť, či iné subjektívne dôvody ako napríklad manželská kríza.

Sú rodičia, ktorí si po dvoch deťoch povedia dosť, no ak sú potom postavení zoči-voči neplánovanému tehotenstvu, spravidla sa rozhodnú ponechať si aj tretie dieťa. Preto nerobte unáhlené závery, dajte si čas na premyslenie a zvážte všetky pre a proti. Nezabúdajte však na to, že v harmonickom manželstve spolu s manželom vytvárate vcelku pevný základ na to, aby ste na tento svet priviedli ďalšieho človeka a venovali mu všetku svoju lásku.

Nečakané pošmyknutie
Tak toto je menej priaznivý prípad, ak sa nečakané tehotenstvo pritrafí s mužom, s ktorým tvoríte pár pomerne krátku dobu, prípadne sa s ním vídate len za účelom sexuálnych radovánok. Tak či onak, ak viete, že ste v „tom", mali by ste sa s touto skutočnosťou zveriť budúcemu oteckovi.

Nečakajte však zázraky, pretože takáto situácia so sebou prinesie množstvo emócií, názorov a riešení, ktoré budete musieť stráviť a prebrať obaja. Inak sa k spoločnému rozhodnutiu nikdy nedopracujete. Nebolo by teda na škodu otvorene spolu komunikovať a prepracovať sa k takému výsledku, ktorý by bol najlepším riešením situácie a bol by prijateľný pre vás oboch. Interrupcia je sprvoti jednoduché riešenie, no má svoje následky.

Môže sa stať, že vďaka tomuto zákroku nebudete môcť mať ďalšie deti v budúcnosti a okrem toho vás môžu istý čas trápiť aj výčitky svedomia. Otázkou však je, či ste dostatočne odhodlaná k tomu, že sa stanete slobodnou mamičkou, prípadne budete vychovávať dieťa s partnerom, ktorého poriadne nepoznáte a s ktorým ste to vôbec neplánovali.

Máte dilemu?
Nechať si dieťatko, alebo nie? Ísť na interrupciu alebo ho ponúknuť na adopciu? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa riaďte vašou situáciou, v ktorej sa nachádzate. Zohľadnite nielen vaše a partnerove záujmy, no myslite aj na záujmy ešte nenarodeného dieťaťa Je jasné, že bez pevného zdravia, dostatku financií a lásky sa rozhoduje ťažko, no na druhej strane rozhodujete o malom ľudskom živote.

Hovorí sa, že financií na dieťa nikdy nie je dosť, že láska nepozná hranice a že dobrým rodičom sa človek nerodí, no sa ním stáva postupom času, čo si treba skúsiť na vlastnej koži. V prípade zdravotných problémov si položte otázku, či sú natoľko vážne, že by dieťaťu alebo vám neumožnili žiť plnohodnotný život a mohli by ho dokonca strpčovať.

Vtedy je lepšie voliť menšie zlo, no rozhodnutie je čisto len na vás. Snažte sa však zvážiť všetky stránky tak, aby ste neskôr nemuseli ľutovať svoje rozhodnutie. Vždy jestvuje nejaké vhodné riešenie, len je potrebné sa k nemu prepracovať.

Autor: Dada