Reklama

Otrasné dôvody, prečo tehuľky svrbí koža

Reklama

Niektoré kožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú v priebehu tehotenstva sú abnormálne a potenciálne škodlivé pre plod. Kedykoľvek sa objaví vyrážka, neobvyklá v tehotenstve, treba ju čo najskôr vyliečiť.

Svrbiaca žihľavka
Tiež známa ako polymorfné erupcie v tehotenstve je silná svrbivá vyrážka, ktorá začína ako malé jednotlivé pupáčiky a skončí ako veľké škvrnité oblasti, začervenaním pripomínajúce žihľavku. Zvyčajne sa vyskytuje v treťom trimestri tehotenstva a má ju približne percento tehotných žien.

Príčina je neznáma. Pretože táto vyrážka je individuálna, nie je ju nutné liečiť antihistaminikami alebo kortikosteroidmi. Ak je svrbenie príliš intenzívne, môžu sa použiť aj tieto krémy. Avšak, každá silná medicína znamená určité riziko pre dieťa. Ovsené vločky do kúpeľa a aloe vera krém môžu tiež pomôcť upokojiť svrbenie a nepoškodzujú plod.

Impetigo herpetiformis
Je neobvyklá vyrážka, ktorá začína na malej ploche ako malý pľuzgierik naplnený hnisom, vyskytuje sa v slabinách a vnútorných stehenných oblastiach. Pľuzgieriky sa môžu šíriť do ďalších oblastí tela, s výnimkou rúk, nôh a tváre.

Tehotná žena máva nevoľnosti, vracanie, hnačky, horúčky, zimnicu a zväčšené lymfatické žľazy. Spájajú sa s ňou komplikácie, ako sú bakteriálne infekcie a otrava krvi. Tento stav môže v tehotenstvom spôsobovať kožné infekcie a zhoršuje tehotenstvo u žien s anamnézou psoriázy.

Odborníci sa nevedia zjednotiť, či impetigo spôsobuje poškodenie plodu, ale niektorí veria, že zvyšuje riziko funkčného nedostatku placenty, čo znamená pôrody mŕtvych detí. Tehotné ženy s touto poruchou by mali byť zvlášť sledované a liečené.

Prurigo

Vyrážka sa vyznačuje malými svrbivými rankami, ktoré môžu pripomínať bodnutie hmyzom. Je pravdepodobné, že sa objavia kdekoľvek na koži. Príčina stavu je neznáma, ale nezdá sa, že by predstavovala riziko pre plod.

Tehotenský herpes
Je príznak autoimunitného ochorenia, medzi príznaky patria červené, svrbivé pľuzgieriky okolo pupka alebo na rukách a nohách. Zvyčajne k nemu dochádza počas druhého alebo tretieho trimestra tehotenstva, ale môže pretrvávať po dobu až 6 týždňov po pôrode.

Rovnako ako u iných autoimunitných ochorení, je tento stav spôsobený vlastnými protilátkami, ktoré na telo útočia. Deti narodené matkám s tehotenským herpesom majú na 10 percent šancu narodiť sa tiež s vyrážkou.

Autor: Karin