Piaty mesiac tehotenstva
30. 8. 2005, 4:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:20)

17.-20.týždeň
V tomto období by žena mala cítiť pohyby a dozvedieť sa pohlavie svojho drobčeka, čím sa stáva piaty mesiac jedným z najkrajších období tehotenstva.
1. Návšteva gynekológa
Pri pravidelnej prehliadke u lekára vás nečaká nič nové. Zmerajú vám tlak, váhu a preveria moč. Lekár urobí vnútorné vyšetrenie, prehmatá vám bruško a počúvne si srdiečko plodu. To isté absolvujete za mesiac, pri ďalšej návšteve u gynekológa.
2. Ako rastie
V piatom mesiaci hlavička nerastie tak rýchlo ako v predchádzajúcich mesiacoch, na objeme teraz získava hlavne telíčko. Na hlavičke začínajú rásť vlásky, na prstíkoch sa ďalej vyvíjajú nechtíky. Vyvíja sa mu vlastný imunitný systém - teraz ešte primitívny - ktorý ho dokáže ochrániť proti infekciám. Z vášho pokladu sa stáva veľký šikula. Už má plne vyvinutý sací reflex. Keď sa mu ručička dostane k ústam, začne si ju cmúľať. Keď budete mať šťastie, uvidíte to na ultrazvuku, ktorý vás čaká okolo 20. týždňa. Dokonca vie rozlíšiť sladké od horkého.
Tukové žliazky vášho bábätka produkujú mastnú, voskovitú látku, ktorá mu chráni pokožku. Váš drobček dokáže vyvinúť veľkú aktivitu, ale tiež má dlhé obdobie pokoja. Zo začiatku tu budú drobné záchvevy. Niektoré mamičky si tieto aktivity plodu zamieňajú s pohybmi v črevách alebo škŕkaním v bruchu. Ak ste v závere piateho mesiaca a ešte ste pohyby necítili, vyskúšajte nasledujúci postup. Ľahnite si na pohodlnú podložku, odstráňte rušivé javy (napríklad zapnutú televíziu), položte si ruky na brucho a sústreďte sa na vaše zlatíčko. Potom už je na ňom, aby vám dal o sebe vedieť.
3. Aké zmeny vás čakajú
Bruško sa vám mierne vypukne, takže tehotenstvo by na vás konečne malo byť vidieť. V dôsledku napínania kože sa môžu objaviť drobné trhlinky v koži, tzv. strie. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti brucha, stehien, zadku a na prsiach. Proti striám si môžete kúpiť krém. Vďaka krému ich môžete obmedziť, avšak nie im celkom zabrániť, ich vznik je z veľkej miery daný geneticky. Pokiaľ sa vám v prvom tehotenstve nevytvoria, máte veľkú šancu, že to tak bude aj pri ďalšom tehotenstve.
Prsia pokračujú v príprave na tvorbu mlieka. Môže sa stať, že pri masáži (či hrách s partnerom) pŕs či bradaviek vám z nich vytečie pár kvapiek priehľadnej vodnatej tekutiny, tzv. kolostrum. To predchádza tvorbe mlieka. Aby ste nemali špinavé a mokré prádlo, kúpte si vložky do podprsenky. Vložka je tenká a guľatá, s priemerom pudrenky do kabelky, pri nosení nie je vidieť a nevnímate ju. Budete ich potrebovať aj v období dojčenia. Tridsaťkusové balenie stojí zhruba 100 korún.
Medzi ďalšie zmeny patrí väčšie potenie, čo sa deje v dôsledku väčšej aktivity štítnej žľazy. Môže vás potrápiť zápcha či zápal močových ciest. Preto odporúčam nejesť ostré a príliš korenené jedlá, v rozumnej miere používať prírodné preháňadlá (sušené slivky) a robiť dôkladnú intímnu hygienu. V ideálnom prípade noste nohavičky z bavlny.
Pretože ste tehotná, neužívajte žiadne lieky a neskúšajte "zaručené recepty" bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom či pôrodnou asistentkou.
4. Ultrazvuk - čaká vás medzi 18. a 20. týždňom
Koncom piateho mesiaca vás čaká prvý "veľký" ultrazvuk. Pre lekára je veľmi dôležitý. Pozrie sa, ako sa vyvíjajú vnútorné orgány a končatiny vášho bábätka. Tiež sa dôkladne pozrie, či váš drobček nemá žiadnu vrodenú vadu. Zistí objem plodovej vody. Jej podlimitné či nadlimitné množstvo je signálom, že niečo môže byť v neporiadku.
Lekár sa tiež pozrie, kde je uložená placenta. Tiež sa presvedčí, že nie sú žiadne ďalšie známky ohrozenia plodu.
Po dôkladnom preskúmaní vývoja vášho bábätka prichádza pre rodičov dlho očakávaný moment. Pokiaľ budete chcieť, dozviete sa od lekára, či čakáte chlapčeka, či dievčatko. Túto chvíľku si môžete užiť aj s partnerom alebo potomkami. Ja osobne som so sebou mala manžela a okamih, kedy sme sa dozvedeli pohlavie (chlapec ako buk), považujem za jeden z najkrajších v celom živote.
Ďalší ultrazvuk vás čaká medzi 30.a 32. týždňom. V tej dobe bude lekár sledovať: uloženie plodu, rozmery bábätka, neskoršie vrodené vývojové vady (niektoré srdečné vady), stav placenty a množstvo plodovej vody.
Želám vám pohodové tehotenstvo a materstvo.
Autorka pôsobí ako privátna pôrodná asistentka www.porodni-asistentka.cz
Otázky môžete zasielať na autorkin email.
Autor: Tereza Málková, DiS.