Plánujete rekonštrukciu? Nezabudnite na tieto dôležité kroky!
30. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:44)

Zdroj: Caitlin Stanton
Pokiaľ sa chystáte rekonštruovať, nemali by ste zabúdať, že základom je dôkladné plánovanie. A to nielen v rámci postupu, očakávaného výsledku, ale aj financovania.
V článku sa dozviete:
- ako sa na rekonštrukciu pripraviť,
- ako si vybrať remeselníkov,
- akej chybe sa vyhnúť,
- na čom sa neoplatí šetriť,
- ako riešiť nevydarenú rekonštrukciu.
Svedomitá príprava
„Najprv plánovať, potom realizovať,“ tak znie zlaté pravidlo rekonštrukcie podľa Ing. arch. Markéty Heráleckej, ktorá ľuďom radí v tejto oblasti aj prostredníctvom svojho instagramového profilu.
Zdroj: Michal Šebeňa
Svoj byt rekonštruoval aj moderátor Milan Junior Zimnýkoval.
Úspešná rekonštrukcia si vyžaduje starostlivú prípravu, ktorá zahŕňa:
- analýzu aktuálneho stavu.
- jasnú definíciu cieľov rekonštrukcie.
- dôkladný rozpočet.
Práve tieto kroky sú potrebné na to, aby sme minimalizovali riziká, nečakané prekvapenia a náklady. Vďaka dôslednej príprave by výsledná práca mala byť v súlade s našimi požiadavkami a očakávaniami.
Detaily prípravnej fázy
Požiadavky a očakávania by ste mali mať presne stanovené ešte predtým, ako sa pustíte do samotnej rekonštrukcie. „Mali by ste si dobre premyslieť, aké sú vaše potreby a čo je vlastne cieľom rekonštrukcie,“ upozorňuje Markéta Herálecká.
- Stanovenie cieľa: Pred plánovaním by ste už mali mať ujasnené, či je vaším cieľom svoj byt modernizovať, esteticky vylepšiť alebo napríklad optimalizovať úložné priestory.
- Podrobná kontrola: Keď máte stanovený cieľ, je dobré spraviť dôkladnú kontrolu aktuálneho stavu nehnuteľnosti. Je dôležité odhaliť prípadné stavebné vady, problémy s inštaláciami alebo iné skryté vady, ktoré môžu ovplyvniť rozsah a náklady rekonštrukcie.
- Konzultácia: Je naozaj vhodné konzultovať svoje plány s odborníkmi – architektmi, inžiniermi, prípadne ďalšími špecialistami. Spolupráca s nimi vám pomôže vyladiť projekt a zaistiť, že všetky technické aspekty rekonštrukcie budú v poriadku.
- Rozpočet a časový plán: Je dôležité starostlivo si naplánovať rozpočet a časový harmonogram rekonštrukcie. Nezabudnite si vyčleniť rezervu na neočakávané výdaje.
Zdroj: Getty Images
Dajte si záležať na plánovaní rozpočtu.
Výber remeselníkov
Manuál na výber dobrého remeselníka či firmy na rekonštrukciu, bohužiaľ, neexistuje. Odborníci sa však zhodujú na krokoch, ktoré vám pri výbere pomôžu urobiť správne rozhodnutie.
Zdroj: Henrich Mišovič
Mladí budúci stavební robotníci
- Firmu alebo remeselníka si preverte, či má oprávnenie na vykonávanie svojej práce, prípadne aj to, či je poistený.
- Signálom spoľahlivosti je aj ochota komunikovať a zrozumiteľná komunikácia bez nejasností.
- Vyžiadajte si referencie a spojte sa s ľuďmi, ktorí už s danou firmou spolupracovali. Overte si, či bola spolupráca dobrá, pracovníci spoľahliví a práca kvalitne odvedená.
- Remeselník musí byť ochotný dohodnúť sa dopredu na harmonograme aj rozpočte a musí vám vedieť povedať, ako sa budú riešiť prípadné práce navyše.
Varovné signály
- nedostatočné oprávnenie na výkon práce,
- nejasnosti v komunikácii,
- netransparentnosť v cenových ponukách.
Tieto znaky by vás mali upozorniť na to, že bude lepšie obrátiť sa radšej na niekoho iného.
Zdroj: fizkes
Platenie a ruku sa vám nemusí vyplatiť.
Peniaze na ruku
"VÝHODA": Ušetríte.
NEVÝHODY:
Je to nelegálne.
Nemáte žiadny doklad o zaplatení.
Nemáte záruku na stavebné práce.
Pokiaľ vás remeselník doslova tlačí do takejto dohody bez faktúry, mali by ste si hľadať iného.
Kto šetrí…
Rekonštrukcia je naozaj veľký zásah do rodinného rozpočtu, a tak je každá možnosť, ako ušetriť, veľmi lákavá. Tu platí, že sa neoplatí šetriť na niečom, čo by malo vydržať dlho a nevymieňa sa to často.
„Určite by som nešetrila na veciach, ktoré sa zle vymieňajú a potrebujeme, aby vydržali desiatky rokov,“ hovorí Herálecká. Do tejto kategórie patria napríklad rozvody v stene, či obklady v kúpeľni a kuchyni.
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CVdDXqWooUu/
Na obkladoch sa šetriť neoplatí.
Ušetriť môžete tam, kde je výmena ľahšia alebo to jednoducho nie je také dôležité. Pre niekoho to môžu byť svetlá, pre iného úchytky na kuchynských dvierkach a zásuvkách. „Rozhodovanie o tom, kde šetriť, by malo byť vždy založené na vašich osobných prioritách a na tom, čo pre vás predstavuje v domácnosti najväčšiu hodnotu.“
Najčastejšia chyba
Mnohí sa bohužiaľ púšťajú do rekonštrukcie bez dostatočnej prípravy. Snažia sa šetriť čas aj výdaje a majú pocit, že je to zbytočné. Architektka s tým má tiež svoje skúsenosti a prízvukuje: „Dobrá príprava – projekt, harmonogram a starostlivý výber dodávateľov naozaj veľmi pomôžu dobrému priebehu rekonštrukcie.“
Zabrať dostane aj psychika
Podľa skúseností architektky býva často tou najnáročnejšou súčasťou rekonštrukcie zvládnutie psychickej záťaže, ktorá s tým súvisí. Musíte totiž urobiť mnoho rozhodnutí,od výberu materiálov až po štýl a farby a popritom môžu vzniknúť nezhody s partnerom či rodinou.
„Pokiaľ dôjde k nezrovnalostiam alebo problémom s remeselníkmi, je potrebné mať dobré komunikačné schopnosti a tiež schopnosti spoločne hľadať riešenie,“ upozorňuje Herálecká. Výzvy a stres vám pomôže prekonať pozitívny a otvorený prístup.
Nenaplnené predstavy
Napriek všetkej opatrnosti sa môže stať, že rekonštrukcia nesplní vaše očakávania alebo práca nie je odvedená kvalitne. V tom prípade je dôležité rýchlo konať.
„Prvým krokom by mala byť reklamácia práce. Zostavte zoznam problémov, ideálne podložený fotografickou dokumentáciou, a predložte to dodávateľovi ako dôkaz,“ radí architektka. Práve pre prípadné problémy je dôležité mať spísanú zmluvu o vykonaní práce a vedieť dopredu, aké máte možnosti v prípade nespokojnosti alebo chýb.
Zdroj: Rachel Eichorn, Apartmentherapy.com
Aj zle odvedenú rekonštrukciu môžete reklamovať.
Ak by firma odmietala uznať váš nárok na opravu, môžete zvážiť aj právne kroky. V tom prípade je dobré poradiť sa s právnikom špecializujúcim sa na stavebné právo. „Nezabudnite tiež využívať všetky dostupné záruky a servisné podmienky, ktoré boli súčasťou zmluvy,“ upozorňuje Herálecká.