Reklama

Plesová etiketa: Návod, ako sa vyhnúť nechceným trapasom

Ples v opere

Zdroj: anc

Reklama
Eva Janovická

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Chystáte sa na ples? Či vás už pozvali na vysoko formálny alebo ten obyčajnejší, vďaka tomuto článku sa vyhnete prešľapom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:23
Remaining Time 0:23
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Poznáte príbeh krásnej monackej kňažnej Grace Kelly?
    Zdroj: Žena

    V článku sa dočítate:

    • Ako sa obliecť podľa jednotlivých štandardov obliekania vhodných na ples.
    • Aké sú najčastejšie prešľapy.
    • Ako sa na plese správať.

    Plesová sezóna zvyčajne začína 6. januára a končí sa Popolcovou stredou. Plesy môžu byť rôzne – od tých najhonosnejších, cez tematické, maškarné, hasičské, poľovnícke až po školské. Pravidlá nie sú na všetkých týchto udalostiach rovnako prísne. Z dedinského plesu vás nevyhodia, ak prídete v krátkych šatách, minisukňa však nie je vhodná v žiadnom prípade.

    Ako sa obliecť

    Ideálna pozvánka na spoločenskú udalosť obsahuje aj takzvaný dress code, čiže drobnú šifru, ktorá vám napovie, ako sa vhodne obliecť. V prípade plesov sú vhodné tri úrovne formálneho obliekania.

    White tie

    Ide o ten najvyšší štandard obliekania na vrcholne formálne udalosti. Stretnete sa s ním v prípade, ak idete na štátny ples, teda udalosť za prítomnosti štátnikov. White tie je vyžadovaný napríklad aj na viedenskom plese v opere.

    Pre mužov to znamená jedinú voľbu – frak. Ten má dopĺňať biela vesta, formálna biela košeľa s odopínacím golierom a biely motýlik. Pozor! K formálnej košeli s manžetovými gombíkmi sa nenosia náramkové hodinky! Nohavice by mali mať vysoký pás a lampasy, teda saténové pásy po stranách, namiesto opasku sa používajú traky. Obuť si treba celokožené poltopánky so šnurovaním v hornej časti, takzvané oxfordky.

    Zdroj: Orange

    White tie, teda frak a biely motýlik: Miroslav Haraus, slovenský zjazdový lyžiar a paralympijský víťaz s manželkou Gabrielou

    Ženy môžu byť kreatívnejšie, ale sú povinné obliecť si veľkú večernú róbu. Môže mať aj vlečku. Strih a farba sú na výbere nositeľky, treba však zostať v rovine elegancie. Šaty by mali zahaľovať ramená. Ak zostanú odhalené, vyžadovaným doplnkom sú večerné rukavičky. Na túto príležitosť sa hodia aj luxusné čelenky do vlasov. Topánky by mali mať uzavretú špičku, môžu byť lakované, saténové, s čipkou alebo trblietkami. Podpätok by mal byť úzky a elegantný.

    Black tie

    Tento dress code platí pre väčšinu ostatných plesov. Stále však ide o formálny spôsob obliekania bez výstredností. Ženy by mali siahnuť po dlhých decentných šatách, ktoré prekrývajú špičku topánok, a doplniť ich pančuchami, listovou kabelkou a uzavretými topánkami.

    Muži by si mali obliecť čierny alebo tmavomodrý smoking s bielou smokingovou košeľou. K tomu patrí čierny hodvábny motýlik a biela vreckovka. Namiesto opasku sa opäť nosia traky alebo čierna šerpa. Pokiaľ si neobliekate čiernu smokingovú šerpu, mali by ste mať vestu. Topánky sa znovu vyžadujú čierne, lesklé a uzavreté.

    Zdroj: Ples v opere

    Pri šatách s odhalenými ramenami je vhodné obliecť si rukavičky: Herečka Lucia Hurajová

    Creative black tie

    Niekedy môžete na pozvánke nájsť aj výraz creative black tie, čo znamená, že je povolené zapojiť aj štipku fantázie a tento pomerne uniformný spôsob obliekania trochu oživiť. Páni môžu zvoliť jemné vzory, farebného motýlika a k nemu zladenú šerpu alebo aj farebnú košeľu. Ideálne je samozrejme zvoliť si len jeden výraznejší prvok a neobliecť sa ako papagáj.

    Dámy môžu siahnuť po rafinovanejších strihoch šiat, ale stále by ich oblečenie malo byť elegantné. Povolené sú dokonca aj luxusné overaly. Creative black tie dáva možnosť využiť výstrednejšie doplnky.

    Semi-formal

    Tento štýl je vhodný na menej formálne plesy, ideálne je však siahnuť po ňom len v prípade, že ho umožňuje popis vhodného oblečenia na pozvánke.
    Muž si v tomto prípade na seba vezme oblek. Pre zimné mesiace a samotnú udalosť, ktorou je ples, sú vhodnejšie tmavšie farby. K nohaviciam si môžete vziať kožený opasok. Namiesto motýlika môžete zvoliť slávnostnejšiu kravatu. Topánky by mali byť uzavreté, elegantné, ideálne kožené.

    Zdroj: Ivan Kelement, Nový Čas

    Na Plese v opere trapas, na menej formálnom pri semi-formal dress code úplne vhodné šaty: Suzie Hroncová

    Ženy môžu zvoliť menej formálne šaty, na ples sa však vždy viac hodia dlhé. Ak chcete siahnuť po kratšom modeli, dĺžka by mala byť minimálne po kolená. Netreba zabúdať na to, že ples je slávnostná príležitosť a šaty na bežný deň sa tam jednoducho nehodia. Formálna plesová etiketa predpisuje uzavreté topánky a pančuchy, v tomto prípade môžete zvoliť aj remienkové sandále bez pančúch.

    Plesové inšpirácie nájdete v galérii.

    Faux-pas

    • Ak ste namiesto kupovania lístka dostali na ples pozvánku, nezabudnite na ňu odpovedať, inak sa dopúšťate prešľapu.
    • Jedným z najväčších trapasov je nerešpektovanie predpísaného spôsobu obliekania.
    • Šaty asymetrické alebo vpredu skrátené sú na plesoch neprijateľné.
    • Transparentné alebo príliš odhaľujúce šaty sú tiež úplne nevhodné.
    • Vykúkajúca bielizeň alebo jej obrysy sú prešľapom.

    Zdroj: ik, Nový Čas, Orange

    Trapasy: Lekár Lupták niesol v ruke igelitku, spevák Janko Kuric pomáhal niesť manželke kabelku a podnikateľ Roman Donoval pred kamerami odhodil žuvačku na zem.

    • Igelitka s topánkami na prezutie je na prestížnom plese totálne neprijateľná. Ak sa na menej formálnom plese potrebujete prezúvať, vezmite si aspoň vkusnejšiu tašku.
    • Keď sa muž posadí, nemala by mu vykúkať holá pokožka nôh. Vždy si treba dať vysoké tmavé ponožky!
    • Vetrovka je ako vrchné oblečenie nevhodná. Ideálnym riešením je elegantný kabát, kožuch alebo pelerína.
    • Je nevhodné na plese vyťahovať v konverzácii politické, náboženské a kontroverzné témy.

    Ako sa správať

    • Muž po príchode pomáha žene z kabáta.
    • Pri stole už prítomným hosťom muž najprv predstaví svoju partnerku.
    • Ruku podáva najprv žena žene, potom žena mužovi a na záver si ruky podajú páni.
    • Pri podávaní ruky si dámy nedávajú dole rukavičky.
    • K stolu si sadá najprv žena, potom muž.
    • Ženu, ktorej robíte sprievod, by ste nikdy nemali nechať osamote. Samozrejme, okrem návštevy toalety.
    • Keď vám pri jedle spadne sústo, nikdy ho nezdvíhajte! Jemne ho posuňte nohou pod stôl a personál to zariadi.
    • Ani po spadnutý príbor sa nezohýbajte. Iba požiadajte obsluhujúci personál, aby vám priniesol nový.
    • Pohár treba vždy držať za stopku.
    • Pite striedmo.
    • Pokiaľ sa jedlo podáva formou švédskych stolov, nenaberajte si na tanier priveľa.
    • Nerozprávajte s plnými ústami.
    • Pri tanci berte ohľad na osobný priestor ostatných.

    Autor článku

    Eva Janovická

    Redaktorka týždenníka Báječná žena
    V médiách začínala koncom roka 2006 ako redaktorka denníka Plus 1 deň. Po 15-ročnom pôsobení v šoubiznisovej redakcii istého online média sa rozhodla začať novú etapu v redakcii magazínu Báječná žena.