Plienková dermatitída
7. 11. 2011, 5:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:24)

Moja Terezka má zrejme veľmi citlivú pokožku pod plienkami. Plienky vyberám kvalitné (aspoň si myslím). Moje staršie dieťa nikdy tento problém nemalo a pri Terezke mám pocit, že čím viac sa snažím, tým je koža na zadočku v horšom stave. Skúste mi prosím vysvetliť, z akého dôvodu vznikajú kožné problémy práve v oblasti plienok?
Janka
Jedným z častých problémov, ktorý trápi novorodencov, je tzv. plienková dermatitída. Vzniká najmä v dôsledku nedostatočnej hygieny, keď je citlivá detská pokožka vystavená negatívnemu pôsobeniu moču a stolice. Zvýšená vlhkosť a nečistota v plienke vytvárajú podmienky pre poškodenie kože a vznik dermatitídy - zápalu pokožky - zo stolice a moču sa uvoľňujú enzýmy, žlčové kyseliny a amoniak.
Pôsobenie týchto látok narúša pH detskej pokožky, ktorá je tak náchylnejšia na vznik dermatitídy. Treba spomenúť, že deti, ktoré boli dojčené, majú určitú výhodu - ich stolica má prirodzene nižšie pH, takže kožu nedráždi v takej miere.
Ďalším faktorom, ktorý sa podieľa na vzniku plienkovej dermatitídy je aj kvasinka Candida albicans, ktorú má síce na koži každý človek, ale nemusí ho nijako ohroziť. Ak však vzniknú priaznivé podmienky - ako napríklad v znečistenej plienke, vlhku a teple pod plienkou, kvasinka spôsobuje zápal.
Podľa čoho spoznáme plienkovú dermatitídu?
Pokožka na detskom zadočku rýchlo sčervená. Často sa objavia vyrážky bez obsahu tekutiny alebo aj s tekutinou, nejde však o hnis. Prevencia spočíva v dostatočnej hygiene, voľbe vhodných plienok a ich dostatočne častom vymieňaní. Chrániť pred vznikom plienkovej dermatitídy taktiež môže vhodne zvolený prípravok, ktorý podporuje ochrannú funkciu pokožky- napr. Bepanthen Masť.
V prípade, že má dieťa hnačkovitú stolicu viackrát za deň, treba mu pokožku na zadočku dôkladne umývať a natierať vhodnou masťou - lepšie priľne a dlhšie drží na pokožke - vytvára ochrannú oklúziu, aby sa príliš častým umývaním nevysušovala. Ak aj používate moderné jednorazové plienky, nespoliehajte sa na to, že dokonale absorbujú moč a ponúkajú dlhší pocit sucha.
Voda na prvom mieste
V prípade, že vaše dieťatko trpí plienkovou dermatitídou, treba mu okrem dôkladnej hygieny poskytnúť aj ošetrenie vhodnými prípravkami a zabezpečiť postihnutej pokožke aj dostatočný prístup vzduchu. Na liečbu zásadne používajte prípravky doporučené lekárom. Na prevenciu voľte kozmetiku určenú výlučne pre dojčatá, ktorá má preventívny aj podporný liečebný účinok pri dermatitídach, napr. Bepanthen Masť.
Vyznačuje sa rýchlym hojivým účinkom a vďaka svojmu zloženiu je vhodná pre citlivú pokožku. Masť je bez zápachu a pokožka ju veľmi dobre znáša. Nezabúdajte, jednorazové plienky nie sú veľmi priedušné, takže prívod vzduchu k pokožke je obmedzený. Okrem toho zadržiavajú nielen moč, ale aj pot.
Vyhýbajte sa aj tomu, aby dieťatko bolo v prekúrenej miestnosti, primerane ho obliekajte a neodporúča sa preháňať ani kúpanie s nadmerným používaním mydla. Nezrelej detskej pokožke hrozí vysušovanie, nedokáže tak pružne reagovať na zmenu pH po kúpeli a potrebuje dlhší čas na obnovu obranyschopnosti.
Opatrne treba používať aj kozmetiku s obsahom zinku, ktorý pokožku zbytočne vysuší a vlhčené utierky. Prirodzené pH pokožky je kyslé, ak teda ako provizórne riešenie očisty volíte hygienické utierky, nemali by obsahovať dráždivé látky, alkohol a prípadne formaldehyd. Samozrejme, rozhodne uprednostňujte tečúcu vodu, vlhčené utierky používajte v núdzových situáciách, keď nemôžete dieťatko umyť. Po každom umytí je vhodné podporiť pokožku zadočku hojivou masťou k obnove jej správnej funkcii.
Platená reklama