Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pomóc, môj chlap je v prechode! Tri veci, ktoré pomôžu obom, čítajte do konca

Hádka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ako sa vyznať v jeho emóciách, prečo nemôže spať a čo môžete urobiť, aby ste to prežili obaja v zdraví? Čo môžete urobiť vy a k akému doktorovi ho musíte dotlačiť?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nestarne, ale už by mohol... Jan Saudek si vraj nepamätá všetky deti

    My ženy to už vieme dávno, ale muži sa stále tvária, že sa ich to netýka. Lenže aj oni prežívajú niečo na spôsob ženského klimaktéria. Hovorí sa tomu andropauza. A síce k našim chlapom obvykle dorazí neskôr, o to s väčším dôrazom. Základným problémom je, že väčšina mužov si nejaké problémy nechce vôbec priznať.

    Andropauza má síce hormonálny pôvod, ale keďže páni sú na svoju sexuálnu výkonnosť extrémne citliví, môžu mať zrazu pocit, že nastáva konečná, čo s ich psychikou nepekne zamáva. Tu potom vznikajú tie tragikomické príbehy mužov, ktorí sa v panike správajú ako prerastení pubertiaci a v náručí mladej milenky sa pokúšajú zastaviť čas. Alebo naopak všetko zabalia a stratia záujem o čokoľvek.

    Čo pomáha?

    Predovšetkým svojho muža milujte, aj keby bol chvíľami na zabitie. Koniec koncov vy viete najlepšie, aké to je, keď hormóny lietajú hore a dole. Možno vás chytí chuť vrátiť mu všetky tie úškrny, ktorými vás roky vytáčal počas „vašich dní“. Ale to by nikam neviedlo.

    Ak chcete aj naďalej žiť bok po boku pokiaľ možno šťastne, ukážte svojej drahej polovičke, že andropauza nie je žiadny strašiak, ktorý by ho činil menej atraktívnym, či dokonca menej milovaným. A denne sa ho snažte rozosmiať. Pomôže vám to obom, pretože smiech redukuje stres a stimuluje produkciu hormónu šťastia. A čo môžete ešte urobiť pre to, aby sa vaše manželstvo nezmenilo na nočnú moru?

    1. Dovlečte ho k lekárovi

    Áno, vieme, to je úloha nad všetky ostatné! Lenže keď mu budete tvrdiť, že je v prechode, bude sa akurát hnevať. Tomu pánovi v bielom plášti snáď uverí a možno si nechá niečo predpísať. Aj mužom totiž pomáha zmierniť príznaky prechodu hormonálnej terapie. Tá môže predísť aj rade komplikácií, ako je napríklad osteoporóza. Testosterónové preparáty sú vo forme injekcií a tabliet, v zahraničí existujú aj ako náplasti a podkožné implantáty.

    Liečba zahŕňa pravidelné odbery krvi a tiež vyšetrenie prostaty, čo je pre mnohých mužov strašiak. Ale pozrite sa na ten výsledok – zlepšenie nálady, viac energie, menšiu podráždenosť, koniec s návalmi únavy a nervozity, lepší spánok, svaly zase rastú, tuk mizne a hlavne – chuť na sex je späť! Takže milé ženy, zapojte všetku diplomaciu a k tomu doktorovi ho jednoducho dostrkajte!

    2. Donúťte ho viac sa hýbať

    Hormóny chránia srdce a cievy. Prechod tak so sebou prináša aj zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochorení, hrozí infarkt či cievne mozgové príhody. Tomu sa do istej miery dá predísť rozumnou životosprávou a pohybom. Vytrvalostné športy, posilňovanie, fitness a plávanie zlepšujú kondíciu a zvyšujú sebavedomie. Svalstvo silnie, telu sa vracajú vysnívané tvary (takmer) a mizne vypuklé brucho. Vďaka tomu opäť stúpne atraktivita muža aj jeho radosť zo života. Skúste ho preto nenápadne prinútiť k nejakej telesnej aktivite.

    3. Varte zdravo

    S andropauzou sa dá bojovať aj v kuchyni. Odborníci odporúčajú znížiť konzumáciu živočíšneho tuku a zaradiť do jedálnička čo najviac mastných rýb, ako je losos alebo tuniak, bohatých na omega 3 mastné kyseliny. Tie srdcu pomáhajú zvládnuť záťaž, ktorú naň kladie práve andropauza. Paradajky zase obsahujú lykopén, ktorý má blahodarný vplyv na prostatu a mužský reprodukčný systém vôbec. Treba veľa piť – a nielen pivo! Občas na stôl prepašujte brusnicový džús, ktorý „vyčistí“ močové ústrojenstvo. A mrkva a zeler zvyšujú mužskú silu.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS