Reklama

Pomoc, naše dieťa sa neučí

Reklama

Stáva sa vám, že občas strácate nervy nad svojim vymodleným potomkom? Že sa snažíte toho roztomilého človiečika na chvíľu prinútiť k tomu, aby už konečne napísal domácu úlohu a dal si aspoň veci do tašky? Deň vysvedčení je pre vás hororom ako vystrihnutým z Hitchcoka a na rodičovskom združení by ste sa radšej stali úplne neviditeľnými? Alebo ste už rezignovali, len sedíte so založenými rukami a na žiacku knižku sa radšej nepozeráte? Kľud, máme pre vás riešenie. Naučte svoje dieťa, aby sa na školské povinnosti pripravovalo samo a možno sa i rado učilo. Jednak sa mu samostatnosť bude v neskoršom živote hodiť a jednak získa zvýšený pocit zodpovednosti, čo tiež nie je na zahodenie. Poprední pedagogickí psychológovia vedia ako na to.

Spoločne so svojim dieťaťom sa pokúste riadiť nasledujúcimi radami:

Plánovanie doby učenia: Naplánujte si čas, kedy sa budete učeniu venovať a obaja ho dodržujte. Vy musíte chápať, že keď príde zo školy, tak sa radšej pôjde hrať a učenie odloží na neskôr. Samozrejme, je dobré sa učiť v popoludňajších hodinách, takže si čas učenia navrhnite tak, aby nebolo zase príliš neskoro a vaše dieťa sa sústredilo.

Učiť sa samostatnejšie: Áno, keď dieťa vyrastie, nezostane vám nič iné než dúfať, že je natoľko chytré, že sa učiť bude. Snažte sa mu teda pomôcť už v jeho útlej mladosti. Povedzte mu, čo sa má naučiť, alebo napísať a po pol hodine sa vráťte a vyskúšajte si ho. Pokiaľ zistíte, že sa naozaj učilo, odmeňte ho nejakou sladkosťou, alebo dobu učenia o pár minút skráťte. Pokiaľ však zistíte, že celú tú dobu robilo všetko možné, len sa neučilo, tak naopak dobu učenia predĺžte.Ono si časom uvedomí, že je lepšie vám vyhovieť.

Vytvorte si priaznivé podmienky na učenie: Učte sa na osvetlenom mieste najlepšie pri pracovnom stole, na ktorom by mali byť len veci na učenie. Rozhodne sa neučte pri televízii alebo zapnutom počítači. Dieťa sa potom nesústredí.

Pozorne sa učiť a čítať: Deti sú mnohokrát nepozorné a bez toho aby chceli, čítajú alebo píšu pochabo. Naučte ich teda čítať pomalšie, a potom požadujte, aby vám vyrozprávali, čo prečítali. Hlavne neučte dieťa učenie naspamäť.

Slovné úlohy: Pokiaľ má vaše dieťa problémy so slovnými úlohami, naučte ho, aby si ich kreslilo. Lepšie ich pochopí a stanú sa pre neho zábavnejšie.

Neučte sa len zo zošita: Možno vám to príde zbytočné, ale nie je. Je lepšie, keď sa vaše dieťa bude učiť z viacerých zdrojov. V neskoršom veku je toto nutnosťou, a preto ho to radšej naučte čo najskôr.

Slohové cvičenia? Žiadny problém: Budete sa diviť, aké slohy bude vaše dieťa písať, ale k tomu potrebuje jednu dobrú radu. Písať osnovu. Pokiaľ si napíše správnu osnovu, jeho rozprávanie bude mať hlavu a pätu.

Porozumenie cudziemu jazyku: Aby dieťa malo dobré základy, musí sa naučiť porozumieť cudzej intonácii. Preto je dobré, aby počúvalo daný jazyk, a pokúšalo sa ho prekladať. Tiež môže počúvať cudzie pesničky, ale tam ho nenúťte, aby prekladalo. Keď pochytí jedno, dve slovíčka, bude to veľký úspech.

Domáce úlohy nenechávajte na poslednú chvíľu: Pokiaľ dieťa dostane dlhodobú domácu úlohu, snažte sa, aby ju vypracovalo čo najskôr, a nie v posledný deň. A to isté platí pre učenie. Učte sa priebežne.

A nakoniec rada pre Vás: I keď trniete od hrôzy, keď čítate jeho diktáty, nenadávajte mu. Nič tým nedosiahnete, len sa Vás bude báť. Preto zvoľte miernejšiu metódu, ale intenzívnejšiu. A nebude na škodu, keď vášho školáka raz za čas pustíte za odmenu von a jeden deň učenia vynecháte. Ale pozor, nesmie sa to stávať často, potom si nezískate rešpekt.

Autor: Matušková Sandra

Vyberáme pre vás niečo PLUS