Reklama

Pôrod nemusí bolieť

Reklama

Pôrod sa od nepamäti spája s bolesťou. Aj napriek mnohým pokrokom pri zmierňovaní pôrodnej bolesti sa pôrodnice stále stretávajú s obavami a strachom rodičiek. Je to pochopiteľné, veď pôrod patrí k najsilnejším bolestivým zážitkom. Nepríjemná až krutá je pôrodná bolesť v tom, že bolestivé sťahy sa opakujú v 1- 5 minútových intervaloch, pričom na porodenie dieťaťa je potrebných asi 150 až 200 takýchto sťahov.

Zdroj: Jupiterimages

Man pushing woman in wheelchair

Pocit bolesti spojený s pôrodom, rovnako ako aj reakcia na bolesť sú však individuálne rozdielne. Na toleranciu bolesti majú vplyv predchádzajúce zážitky, výchova v detstve, vzťah k tehotenstvu a jeho priebeh, partnerský vzťah, sebarealizácia a samozrejme aj spôsob vedenia pôrodu, anatómia pôrodných ciest, telesná kondícia a hmotnosť, uloženie a veľkosť plodu a mnoho ďalších faktorov.

Dnes si mamičky môžu pôrod tak trochu uľahčiť, tým, že požiadajú o zmiernenie bolestí formou epidurálnej analgézie. Epidurálka má mnoho výhod a v súčasnosti je najefektívnejšou metódou, ako stlmiť pôrodné bolesti. Hoci každá žena má iný prah bolesti, epidurálka býva účinná v 80 až 90 % prípadov. Pomáha prekonať neznesiteľnú bolesť, pričom nemá vplyv na pohyblivosť a motoriku. Okrem toho, že epidurálka dokáže výrazne stlmiť pôrodné bolesti, pomáha odstrániť stres a môže významne urýchliť pôrod, pretože uvoľňuje panvové svalstvo.

Želaný efekt sa dostavuje obvykle do pätnástich minút po podaní a účinok trvá hodinu až hodinu a pol.

Epidurálna analgézia sa nepodáva iba na požiadanie žien, ktoré túžia po pohodlí pri pôrode. Je množstvo iných dôvodov, kedy je epidurálku nutné podať. Nevyhnutná býva v prípade rizikových pôrodov, či pôrodov dvojčiat, alebo žien s tehotenskou cukrovkou, či poruchami krvnej zrážanlivosti.

Nakoľko sa epidurálka môže podávať len v určitej fáze pôrodu, o jej podaní sa s lekárom musíte poradiť vopred. Ak máte o epidurálnu analgéziu záujem, musíte podpísať súhlas s jej prevedením a samozrejme, priplatiť si za ňu, pretože u nás je stále považovaná za nadštandardnú službu.

O nebezpečenstvách epidurálky kolujú rôzne fámy. Asi najznámejšia je tá, že epidurálna analgézia nesie so sebou riziko ochrnutia. Odborníci však tvrdia, že je takmer nemožné, aby žena po epidurálnej analgézii ochrnula. Tento spôsob zmierenia pôrodných bolestí však prináša aj riziká, no nie až také závažné, aby sa prestal používať. Najčastejšími sú bolesti hlavy, nízky tlak, problémy s močením. Ženy, ktoré rodia s epidurálkou, majú dlhšiu druhú pôrodnú dobu, častejšie im musia pôrod vyvolať a vraj potrebujú až o 40 % častejšie odborný lekársky zásah pri pôrode ako ženy rodiace bez pomoci. Jedná sa najmä o použitie kliešťov alebo vákuovej pumpy pri pôrode.

Erika