Reklama

Prijali ste peniaze z nesprávneho účtu? Tak urobte toto, inak vám hrozí trest!

euro

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Omyly sa stávajú. Ale ak sa vám „pritrafí“ nejaký, keď práve pracujete so svojimi peniazmi, môže vás to stáť poriadne veľa.

Nižšie v článku sa dozviete, čo urobiť, ak:
 
-Omylom pošlete peniaze na cudzí účet
 
-Ak zadáte neprávne číslo účtu
 
-Ako banka prepošle peniaze správnemu adresátovi
 
-Aké zásady je potrebné dodržiavať pri poukazovaní platby prevodom, aby nedochádzalo k chybám.
 
-Čo urobiť, ak vám banka pripísala na účet peniaze, ktoré vám nepatria.  
 
Na otázky nám odpovedá Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Poslali ste omylom peniaze na cudzí účet. Takto postupujte...

V zásade platí, že pri zadaní nesprávneho čísla účtu príjemcu môžu nastať dve situácie.
Prvá, kedy poukážete platbu v prospech neexistujúceho čísla účtu príjemcu. V takom prípade k realizácii platby vôbec nedôjde a platba vám bude vrátená späť na váš účet v priebehu niekoľkých dní. Ak sa platba poslala na neexistujúci účet v tej istej banke, peniaze sa pripíšu späť v deň ich odoslania.

Zdroj: Shutterstock

Keď poukážete platbu v prospech neexistujúceho čísla účtu príjemcu, k realizácii platby vôbec nedôjde a platba vám bude vrátená späť na váš účet v priebehu niekoľkých dní.

Druhá situácia nastáva vtedy, ak zadáte v platobnom príkaze nesprávne číslo účtu príjemcu, avšak existujúce.
V tom prípade je postup nasledovný. V prvom rade je potrebné si v elektronickom bankovníctve overiť, či bola príslušná platba zrealizovaná. To znamená - skontrolujte, v akom stave vybavenia sa platobný príkaz k platbe nachádza. V zásade platí, že platbu je možné odvolať, pokiaľ ešte nedošlo k jej spracovaniu. Ak sa už platba nachádza v pohyboch na účte, znamená to, že bola spracovaná a vykonaná, a teda takýto pokyn na platbu už nie je možné odvolať. 

Našťastie stále existuje riešenie, a tým je sprostredkovanie vrátenia platby. O to môžete požiadať na základe žiadosti vo vašej banke, z ktorej ste peňažné prostriedky odoslali.
 
Žiadosť obsahuje detailné informácie o platbe ako sú: číslo účtu odosielateľa, číslo účtu neoprávneného príjemcu, dátum zúčtovania platby, suma a mena platby, variabilný, konštantný a špecifický symbol.

Na ďalšej strane sa dozviete, ako si pomôcť a či existuje riešenie, ktoré by vám vyhovovalo...

Toto sa deje ďalej:

Banka následne vyzve banku príjemcu, ktorá kontaktuje príjemcu so žiadosťou o poskytnutie súhlasu s vrátením platby. Samotné vrátenie platby resp. jej spätné zúčtovanie je závislé od udelenia súhlasu príjemcu s vrátením platby a tiež od dostatočného množstva finančných prostriedkov na účte príjemcu, z ktorého sa má takéto zúčtovanie vykonať.
 
Pokiaľ banka získa súhlas príjemcu, peňažné prostriedky poukáže späť na príkazcov účet.
Ak súhlas príjemca neudelí, teda k vráteniu peňazí nedôjde, poskytne banka príkazcovi na základe písomnej žiadosti všetky jej dostupné informácie, ktoré sú potrebné pre uplatnenie právneho nároku na získanie sumy platobnej operácie.  

Zdroj: Shutterstock

Pri bezdôvodnom obohatení platí 2-ročná premlčacia lehota, ktorá plynie od okamihu, kedy došlo k prevodu a kedy sa veriteľ (príkazca) dozvedel, kto sa na jeho úkor obohatil. V tejto lehote je potrebné podať žalobu na súd.

Vymáhanie tohto nároku už prebieha priamo medzi príkazcom a príjemcom platby. Príkazca má možnosť podať trestné oznámenie na polícii a súčasne sa domáhať po príjemcovi súdnou cestou vrátenia bezdôvodného obohatenia. Čo sa týka vymáhania nároku súdnou cestou, pozor je potrebné si dať na premlčaciu lehotu, aby ste si nárok žalobou stihli uplatniť včas. Pri bezdôvodnom obohatení platí 2-ročná premlčacia lehota, ktorá plynie od okamihu, kedy došlo k prevodu a kedy sa veriteľ (príkazca) dozvedel, kto sa na jeho úkor obohatil. V tejto lehote je potrebné podať žalobu na súd.

Aké zásady je potrebné dodržiavať pri poukazovaní platby prevodom, aby nedochádzalo k chybám?

Na zadanie platobného príkazu si ponechajte dostatočný časový priestor, nakoľko pod stresom veľmi často dochádza k rôznym chybám.
Medzi tie najčastejšie možno zaradiť poukázanie platby na nesprávne číslo účtu príjemcu, poukázanie platby na neexistujúce číslo účtu príjemcu, poukázanie platby v nesprávnej výške, nesprávne označenie variabilného symbolu, duplicitné poukázanie platby alebo aj oneskorené poukázanie platby.
Pred potvrdením platby odporúčam venovať dostatočnú pozornosť kontrole platobných údajov, vždy si pozorne skontrolujte číslo účtu príjemcu, variabilný symbol, ak ste ho pre účely platby zadávali a sumu platby. 

Zdroj: Shutterstock

Nikdy neotvárajte e-mailové správy od neznámych osôb a neklikajte na odkaz v nich uvedený.

Pomocníkom vám môže byť, v prípade, že opakovane zasielate peňažné prostriedky na rovnaké číslo účtu, jeho preddefinovanie v elektronickom bankovníctve.
Nikdy neotvárajte e-mailové správy od neznámych osôb a neklikajte na odkaz v nich uvedený. Časté sú v tomto smere aj prípady podvodných konaní, kedy sú zasielané rôzne podvodné e-mailové správy obsahujúce pokyny na platbu, zneužívajúc pritom mená rôznych spoločností, či inštitúcií. Konajte uvážlivo, informácie si vždy overte.

A teraz opačne, na účte vám  „pristáli“ cudzie peniaze ale vy ste si to nevšimli. Ste vinná z neoprávneného obohatenia?

V prípade, ak ste obdržali peňažné prostriedky, ktoré Vám boli omylom zaslané na Váš účet platí, že ste sa bezdôvodne obohatili. V danom prípade sa jedná o bezdôvodné obohatenie bez právneho dôvodu.

Zdroj: Shutterstock

V prípade, ak ste obdržali peňažné prostriedky, ktoré Vám boli omylom zaslané na Váš účet platí, že ste sa bezdôvodne obohatili. V danom prípade sa jedná o bezdôvodné obohatenie bez právneho dôvodu.

Ďalej sa dozviete, čo urobiť, ak vám niekto omylom poslal na účet peniaze, ktoré vám nepatria.

Čo treba urobiť, keď si všimnete, že vám dorazili cudzie peniaze?

Pokiaľ ide o omylom zaslané peniaze na účet, je potrebné ich vrátiť odosielateľovi platby na účet, z ktorého boli odoslané. Ak tak neurobíte, ide na vašej strane o bezdôvodné obohatenie.
Ak si prisvojíte peňažné prostriedky, ktoré vám nepatria, môže ísť o trestný čin trestný čin zatajenia veci.

Zdroj: Darina Ižipová

Pokiaľ ide o omylom zaslané peniaze na účet, je potrebné ich vrátiť odosielateľovi platby na účet, z ktorého boli odoslané.

Ešte trochu nie až tak nudných zákonov:

+ Podľa ustanovenia § 236 Zatajenie veci ods. (1) Zákona č. 300/2005 Z. z. (ďalej len „Trestný zákon“) platí, „Kto si prisvojí cudziu vec malej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo inak bez privolenia oprávnenej osoby, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“
 
+ Podľa ust. § 236 ods. (2) Trestného zákona, „Odňatím slobody na šesť mesiacov až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním väčšiu škodu.“
 
+ Podľa ust. § 125 ods. (1) Trestného zákona, „Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.“

Toto je najlepšie urobiť:

V prípade, ak sa vám na účte objavia peniaze, ktoré vám nepatria, najlepšie je bezodkladne ich vrátiť späť na účet odosielateľa.
Vyhnete sa tým nielen prípadnému súdnemu konaniu, kde sa vymáhaná suma môže navýšiť o úroky z omeškania, trovy konania a trovy právneho zastúpenia, ale aj možnému trestnému stíhaniu. 

Anketa

Pripísala vám niekedy banka na účet peniaze, ktoré vám nepatrili?

  • Áno0%
  • Nie100%

Hlasovanie bolo ukončené