Reklama

Pozor na podvodníkov! Ako nenaletieť na inzertných portáloch

Dávajte si pozor na podvodníkov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na internete nájdete naozaj všetko. Bohužiaľ, aj kopu podvodníkov. A tým ide len o jedno – získať prístup k vašim peniazom. Na čo si dávať pozor, aby vám niekto nevybielil účet?

Ako odhaliť podvodníka pri nákupe cez inzertné portály?

Spoznať ho môžete podľa tónu komunikácie, reaguje veľmi rýchlo a znie naliehavo. O tovar prejaví okamžite záujem, chce ihneď zaplatiť, alebo aby ste rýchlo zaplatili vy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Toto ste o nej vedeli? Fakty o markizáčke Lucii Hlaváčkovej
    Zdroj: Žena

    Bude od vás vyžadovať platbu kartou, a to aj v prípade, že tovar predávate vy. V súkromnej komunikácii vám pošle odkaz a bude žiadať, aby ste vyplnili údaje z vašej platobnej karty alebo prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva. Dôvodom má byť platba za kuriéra.

    Môže od vás žiadať aj bezpečnostný kód. Keď podvodník použije údaje z vašej karty na nákup u obchodníka, na potvrdenie platby potrebuje bezpečnostný kód, ktorý sa snaží od vás vylákať. Pritom vám tvrdí, že platíte za poštovné a akciu chce len vykonať čo najrýchlejšie.

    Čo si všímať pri e-mailoch a správach

    Spozornieť by ste mali pri každej výzve na platbu, prevzatie výhry či príspevok na dobročinné účely. Výhodné kúpy si tiež vyžadujú zvýšenú pozornosť. Takéto správy sú často odoslané zo zvláštnych e-mailových adries, obsahujú gramatické nepresnosti alebo sú podozrivo naliehavé či apelujúce na vykonanie pre vás neobvyklej aktivity. 

    Zdroj: facebook.com/hoaxPZ

    Podvodníci zneužili už aj stránku polície.

    Všímajte si, či od vás tretia strana nechce detaily, ktoré  pri vykonávaní podobných akcií nie sú potrebné a ktoré bežne nikomu neposkytujete. Na prevzatie žiadnej výhry určite nie je potrebné uvádzať číslo svojej karty alebo iné bankové údaje.

    Zdroj: Shutterstock

    Nenechajte sa oklamať.

    NEZABÚDAJTE:

    Žiadosť o údaje z bankomatovej karty alebo prihlasovacie údaje do internetbankingu či bankovej aplikácie je spoľahlivým znakom, že ide o podvod. Tieto údaje nikdy nikomu neposkytujte, rovnako ani bezpečnostné kódy na potvrdenie platby.

    Zdroj: Shutterstock

    Pozor, podvod!

    Samotná banka si od vás nikdy tieto údaje pýtať nebude, takže aj v prípade stránok a správ, ktoré vyzerajú ako z banky, ide o podvod.

    Ako sa môžete ochrániť?

    • Ak Vám niekto pri nákupe cez inzertné portály pošle v súkromnej komunikácii odkaz na úhradu platby za tovar, túto komunikáciu ihneď ukončite. Neklikajte na žiadne odkazy.
    • Nezadávajte údaje o svojej platobnej karte či prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva, ak ste sa na webovú stránku preklikli z e-mailu či chatu.

    Zdroj: dTest

    podvodná sms

    • Pri potvrdzovaní platby si v správe či aplikácii všímajte, či sa názov obchodu a suma naozaj zhodujú s platbou, ktorú chcete vykonať.
    • Nastavte si na bankomatovej karte denné limity, ktoré pri platbách nemôžete prekročiť.
    • Používajte takzvané push notifikácie – tak sa okamžite dozviete o všetkých pohyboch na karte.
    • Do internetbankingu sa vždy prihlasujte len cez oficiálnu stránku vašej banky. Internet banking nevyhľadávajte cez vyhľadávače, keďže medzi prvými vyhľadanými sa môže nachádzať platená reklama podvodníkov, ktorá vás presunie na falošnú stránku podobnú tej pravej. 

    Zdroj: archív

    Oficiálny internetbanking spoznáte podľa zámku vedľa označenia https.

    • Bezpečnostný kód na nákupy cez Apple Pay alebo Google Pay nikdy nezadávajte na žiadnej webovej stránke, telefonicky ani do žiadnej aplikácie podobnej platobnej bráne.

    Príklady podvodných výziev cez e-mail alebo sms:

    Platba za balík: „Máte nezaplatený poplatok za Vašu objednávku. Kliknite na odkaz pre prijatie balíka.

    Úhrada poštovného: „Máme pre Vás zásielku. Pre jej doručenie uhraďte poštovné cez priložený link.“

    Zdroj: posta.sk

    Podvod v mene Slovenskej pošty

    Platba za opätovné doručenie: „Nezastihli sme Vás, pre opätovné doručenie zaplaťte poštovné. Ak nedostaneme Vašu platbu, objednávka bude vrátená odosielateľovi do 48 hodín.“

    Úhrada cla: „Váš balík nebolo možné doručiť, pretože nebolo zaplatené clo. Pre úhradu nákladov kliknite sem.“

    Súčasťou takejto správy je aj odkaz/link na formulár pre zadanie údajov z vašej platobnej karty alebo prihlasovacích údajov do elektronického bankovníctva. Na takýto odkaz nikdy neklikajte, doručovateľské spoločnosti od vás nikdy nežiadajú platbu týmto spôsobom.

    Najčastejšie typy podvodov

    • Nakupujete použitý tovar cez internetový bazár od inej osoby. Ste blízko k dohode, chcú však od vás údaje z platobnej karty.

      Nesprávne: Pošlete im svoje údaje.
      Správne: Nič nepošlete, ide o podvodníkov.

    Zdroj: Shutterstock

    Nenaleťte podvodníkom

    • Na sociálnej sieti vám prišla správa od neznámej osoby, ktorá tvrdí, že pozná vás alebo niekoho z vašej vzdialenej rodiny a potrebuje finančnú pomoc.

      Nesprávne: Zapojíte sa do konverzácie a pošlete jej peniaze.
      Správne: Na takéto správy od neznámych ľudí neodpisujete a nahlásite ich.
    • Prišla vám e-mailová správa, aby ste sa prihlásili do Internet bankingu cez odkaz, ktorý sa podobá na stránku vašej banky. Čo by ste mali spraviť?

      Nesprávne: Kliknete na tento odkaz.
      Správne: Na odkaz nekliknete a nahlásite to vašej banke.
    • Prišla vám správa o tom, že ste sa stali výhercom súťaže, ale na prevzatie výhry je potrebné číslo vašej karty, CVV kód a dátum exspirácie…

      Nesprávne: Láka vás výhra a údaje poskytnete.
      Správne: Poskytnutie týchto údajov nesmie byť podmienkou výhry, na správu nereagujete.
    • Niekto si od vás pýta akékoľvek prihlasovacie údaje do mobilnej aplikácie. Čo by ste mali spraviť?

      Nesprávne: Komunikujete s dotyčným a pošlete mu údaje.
      Správne: Okamžite prerušíte spojenie s takýmto človekom.
    • Dostanete telefonát od výrobcu operačného systému, že váš počítač je plný vírusov. Ako riešenie vám ponúkne stiahnutie nejakého programu.

      Nesprávne: Stiahnete si program a nainštalujete si ho.
      Správne: Okamžite telefonát ukončíte.

    Zdroj: Tatrabanka