Prečo chodiť po pôrode "naostro"?
14. 5. 2015, 7:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:22)

Pôrod so sebou prináša okrem vytúženého bábätka aj isté nepríjemnosti. Veľa mamičiek sa totiž pri pôrode nevyhne či už prirodzenému natrhnutiu hrádze alebo jej nastrihnutiu. Vzniká tak poranenie, ktoré sa musí zahojiť. Aby sme si toto hojenie uľahčili, možno vyskúšať zopár spôsobov.
Kegelove cviky
Kegelove cviky založené na striedavom sťahovaní a uvoľňovaní svalstva panvového dna sú výbornou prípravou na pôrod, no nielen to. Vďaka týmto cvikom bude svalstvo panvového dna lepšie „trénované“ a tak je väčšia pravdepodobnosť, že sa prípadné natrhnutie alebo nástrih zahoja rýchlejšie a ľahšie.
Hygiena je dôležitá
Samozrejmosťou pre dobré hojenie pôrodných poranení je dodržiavanie hygieny. Keďže po pôrode ženy nejakú dobu krvácajú, je v tomto období naozaj veľmi dôležité dbať na čistotu intímnych miest. Preto sa snažte pravidelne sprchovať (najlepšie po každom použití toalety) a nezabúdajte na častú výmenu vložiek.
Aj výber vložiek má na proces hojenia vplyv, vyberajte si preto čo najjemnejšie a „najprírodnejšie“ vložky, ktoré umožnia pokožke dýchať. Po umytí možno intímne miesta jemne vysušiť sušičom na vlasy alebo jemným prikladaním jednorázových papierových utierok. Je to citlivejšie ako používanie uteráka a zároveň hygienickejšie. Kedykoľvek je to možné, ostaňte „naostro“ a doprajte citlivým partiám dostatok vetrania.
Na opuchy studený obklad
Ak sa vyskytnú opuchy v mieste nástrihu alebo natrhnutia hrádze, dobre vám padnú studené obklady. Požiadať o ne môžete už i v pôrodnici. Studené obklady nielenže zmierňujú opuchy, ale celkovo prinášajú príjemný pocit úľavy ubolenej mamičke.
Známe krásky po pôrode: Ako sa zbavili kíl?
Dajte šancu repíku
Výborným pomocníkom na hojenie (nielen) pôrodných rán je repík. Oplachovanie boľavých miest repíkovým odvarom prospieva hojeniu rán a mnohé mamičky nedajú na tento bylinkový zázrak dopustiť.
Pomoc z lekárne
V lekárni tiež dostať rôzne prípravky pre ženy po pôrode. Pomôcť môžu napríklad špeciálne spreje s antibakteriálnymi účinkami, ktoré podporujú proces hojenia a bránia množeniu baktérií a z toho vyplývajúcich komplikácií. Okrem toho sa možno spoľahnúť aj na pomoc homeopatie. O tom, ktoré homeopatické lieky a v akom dávkovaní použiť na tento účel je však lepšie poradiť sa so skúseným homeopatom.
Niekedy sa napriek všetkej snahe situácia skomplikuje a rana po nástrihu či natrhnutí sa nie a nie zahojiť. Ak sa u vás vyskytnú pri hojení akékoľvek komplikácie – spozorujete začínajúci zápal, zahnisanie, alebo máte nejaké pochybnosti, vždy je lepšie vybrať sa k lekárovi. Vo vážnejších prípadoch, kedy sa rana zapáli, by ste si totiž samoliečbou mohli uškodiť.
Autor: Lea