Reklama

Prečo sa pred pôrodom oplatí masírovať hrádzu?

Reklama

Jeden z nepríjemným zákrokov počas vaginálneho pôrodu je nastrihnutie hrádze, takzvaná epiziotómia. Tento úkon má za cieľ uľahčiť priechod hlavičky dieťatka a pomôcť tak k rýchlejšiemu a ľahšiemu porodeniu bábätka. Nástrih hrádze sa vykonáva dosť často najmä u prvorodičiek. Dá sa mu však aj vyhnúť. Ako?

Masírujte hrádzu
Hrádza je priestor medzi pošvou a konečníkom. Toto miesto býva pri pôrode nastrihnuté z vyššie uvedených dôvodov. Niekedy sa môže tiež hrádza natrhnúť prirodzene. Ak chceme hrádzu ochrániť či už pred natrhnutím alebo nástrihom, je dobré vedieť, čo pre to možno urobiť. Jedným z odporúčaných postupov je napríklad masáž hrádze. Hrádzu si ženy majú niekoľko týždňov pred pôrodom masírovať a tak zvyšovať jej elasticitu, aby pri pôrode bola poddajnejšia a ľahšie sa prispôsobila rodiacemu sa dieťatku.

Zopár pravidiel masáže
Masáž hrádze nie je nič zložité, hoci v poslednom trimestri to môže byť dosť fyzicky náročné. Sú aj ženy, ktorým v tomto smere pomáha budúci otecko a masíruje hrádzu on. Je na vás, či toto prenecháte na vášho partnera. S masážami sa odporúča začať asi šesť týždňov pred pôrodom. Pri masáži je dôležitá dôkladná hygiena rúk, nechty by mali byť nakrátko ostrihané a čisté a ruky si pred masážou vždy umyjeme.

Pomôckou je prírodný olej (napríklad olivový či mandľový alebo špeciálna zmes olejov určená na masáž hrádze), ktorý prispieva k príjemnejšiemu pocitu pri masáži a látky z oleja tiež pomáhajú zvyšovať elasticitu hrádze. Dôležité je tiež vedieť, že pokiaľ žena trpí nejakou vaginálnou infekciou, masáž hrádze by mala odložiť, kým sa infekcia nevylieči. Presný postup masáže hrádze sa môžete naučiť okrem iného aj na predpôrodných kurzoch, oboznámi vás s ním dula a veľa informácií je aj na internete, vrátane množstva videí.

Prečo sa oplatí hrádzu masírovať?
Hrádzu sa naozaj oplatí chrániť pred nástrihom alebo natrhnutím. Poranená hrádza totiž po pôrode sťažuje mamičke život (sedenie, chôdza či návšteva toalety, ako aj intímny život). Okrem toho sa neraz hojenie skomplikuje a dochádza k opuchom, zápalom, čo celú situáciu ešte zhoršuje.

Aj keď sa hrádza napriek masírovaniu pred pôrodom napokon natrhne alebo vám ju lekár nastrihne, je veľká šanca, že sa tkanivo zhojí ľahšie a rýchlejšie, pretože je masážou vytrénované.

Ak sa chcete vyhnúť nástrihu, oplatí sa zistiť si informácie o percente vykonávaných epiziotómií ešte pred pôrodom vo vami vybranej pôrodnici. Niektoré pôrodnice vám vyjdú v ústrety, ak si nástrih nebudete želať, niekde však tento zákrok robia najmä u prvorodičiek, žiaľ, rutinne.

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS