Prečo vám lekár odporúča nebezpečnú amniocentézu? A čo sa bude diať?
16. 11. 2017, 10:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:15)

Chystáte sa na amniocentézu? Mnohé budúce mamičky sa tohto vyšetrenia poriadne obávajú. Ak ešte netušíte, čo sa za týmto cudzím slovom skrýva, je to ľudovo povedané odber plodovej vody. Viete ako sa robí a na čo slúži?
Amniocentéza je metóda pomocou ktorej môžu lekári odhaliť niektoré závažné vrodené chyby plodu. Vyšetrenie sa robí v druhom trimestri, zvyčajne od 15. do 24. týždňa. Zákrok trvá len niekoľko minút a väčšinou so sebou nesie len malé zdravotné riziká.
Čo sa bude diať?
Pri vyšetrení vám lekár bude ultrazvukom kontrolovať dieťatko a sledovať postup celého zákroku pomocou tohto prístroja. Po lokálnom umŕtvení odoberie dlhou tenkou ihlou cez brušnú stenu niekoľko mililitrov plodovej vody. Táto je odoslaná na laboratórne vyšetrenia, ktorých výsledky sa zvyčajne pacientka dozvie po desiatich dňoch.
Ako sa na toto vyšetrenie prichystať?
Pred vyšetrením pacientka nesmie jesť tri až šesť hodín a musí mať plný mechúr. Po zákroku treba presne dodržiavať pokyny lekára a dopriať si odpočinok.
Prečo mi lekár toto vyšetrenie odporučil?
Dôvodov môže byť viacero. Vyšetrenie sa robí pri podozrení na vývojovú chybu plodu. Ak sa táto chyba potvrdí, žena môže podľa vlastného zváženia tehotenstvo ukončiť. Iste sa pýtate, ako prišiel lekár na to, že by dieťa nemuselo byť v poriadku. Podozrenie môže získať na základe predchádzajúcich vyšetrení, či už biochémie krvi alebo podľa ultrazvuku.
Vyšetrenie sa tiež robí, ak sa už u vás v rodine vyskytli vývojové chyby, alebo opakované potraty. Týmto spôsobom možno odhaliť napríklad Downov syndróm, rôzne štrukturálne defekty či napríklad vzácne dedičné metabolické poruchy.
Na čo nezabudnúť?
Lekár vás pred vyšetrením musí informovať o rizikách, ktoré vám hrozia, v určitých prípadoch môže vyšetrenie vyvolať potrat, či iné zdravotné komplikácie. Rozhodnutie či vyšetrenie podstúpite je preto na vás, rovnako aj rozhodnutie ako ďalej pokračovať v prípade, že vyšetrenie potvrdí u plodu nejaké defekty.
Autor: bb
Foto: Shutterstock