Reklama

Predčasný pôrod I.

Reklama

Predčasným pôrodom rozumieme pôrod plodu pred dokončeným 37. týždňom tehotenstva. V Slovenskej republike sa takto narodí každoročne viac ako 6% detí. Tento stav je dlhodobo nemenný napriek intenzívnej liečebnej a výskumnej činnosti v tejto oblasti. Je to dané faktom, že príčin, ktoré vedú k predčasnému pôrodu je veľmi veľa a často sa kombinujú a často sa objavia náhle a pre ženu aj ošetrujúceho lekára bezpríznakové. Príčiny, vedúce k predčasnému pôrodu rozdeľujeme na priame a nepriame.

Nepriame príčiny predčasného pôrodu

1) predčasný pôrod v anamnéze

2) telesná charakteristika matky

3) sociálne príčiny

4) ekonomické príčiny

5) profesné príčiny

6) vplyvy vonkajšieho prostredia

Priame príčiny predčasného pôrodu

1) poruchy placenty - jej stavby, uloženia a predčasného odlúčenia - 50 %

2) vnútromaternicové infekcie - 38 %

3) imunologické príčiny - 30 %

4) nedostatočnosť uzáverového aparátu krčka maternice - 16 %

5) materské príčiny vážne ochorenia matky - 10 %

6) úrazy a chirurgické zákroky v brušnej dutine počas tehotenstva - 8 %

7) vrodené vývojové vady plodu - 6 %

8) abnormality maternice v zmysle vrodené vývojové vady maternice, alebo výskytu nádoru na maternici tzv. myómov - 14 %

9) viacnásobné tehotenstvo

Podľa etilológie delíme teda príčiny na trvalé, prechodné, liečbou odstrániteľné a liečbou neodstrániteľné. Podľa stupňa závažnosti hroziaceho predčasného pôrodu na ľahké, stredné a ťažké.

Diagnóza predčasného pôrodu

Diagnostika hroziaceho predčasného pôrodu sa opiera jednak o nález na krčku maternice, ktorý sa skracuje a dochádza k jeho postupnému otváraniu a jednak o predčasné sťahy maternice. Hrdlo posudzujeme jednak vnútorným gynekologickým vyšetrením a jednak pomocou ultrazvukového merania jeho dĺžky tzv. cervikometriou. Kontrakcie objektivizujeme pomocou tomografu. Fyziologicky sa sťahy maternice, ktoré ženy pociťuje v priebehu gravidity prirodzene vyskytujú. Ich počet by za deň však nemal presiahnuť 10 sťahov. K najčastejším príčinám predčasného pôrodu patria poruchy placenty a vnútromaternicové infekcie. Placentu dnes rutinne vyšetrujeme pomocou ultrazvuku, ktorý odhalí nielen jej presné uloženie, ale do značnej miery aj jej stav a funkčnosť. Infekcia je zradnejšia, pretože veľmi často prebieha u ženy bezpríznakovo, teda neprejavuje sa navonok napríklad výtokom. Aj tak je nutné po pôvodoch zápalu u ohrozených žien aktívne pátrať. Bakteriologické vyšetrenie prostredia pošvy a prostredia krčka maternice a ich včasná liečba predíde v mnohých prípadoch príznakom hroziaceho predčasného pôrodu. Baktérie spôsobujú zápal, ktorý dráždi sliznice v krčku maternice a môže napadnúť aj plodové obaly. Dráždenie spôsobí miestnu produkciu prostaglandínov látok, ktoré vyvolávajú sťahy maternice. Napadnuté plodové obaly môžu prasknúť a môže prísť k predčasnému odtoku plodovej vody a tak neodvrátiteľne k predčasnému pôrodu.

Liečba hroziaceho predčasného pôrodu

Liečba spočíva v tlmení maternicovej činnosti tzv. tokolýze. Pretože je nutné k zastaveniu maternicovej činnosti podávať lieky vnútrožilovo, je bezpodmienečne nutná hospitalizácia. Prípadnú infekciu liečime antibiotikami ako celkovo, tak miestne do pošvy. V mnohých prípadoch je veľmi obtiažne odhadnúť, či vôbec budeme s liečbou úspešní, alebo v ďalších prípadoch (pri predčasnom odtoku plodovej vody) je predčasný pôrod neodvratný a preto musíme pripraviť plod na mimomaternicový život. Podávame matke kortikoidy, lieky, ktoré dokážu zmierniť príznaky dychovej nedostatočnosti dieťaťa. Ten v dobe pôrodu nemá dostatočne vyvinuté pľúca. To ho v prvých dňoch od pôrodu najviac ohrozuje na živote. Mamičky ohrozené predčasným pôrodom sú sústreďované do perinatologických centier, ktoré sú vo veľkých pôrodniciach. Systém prevozu sa nazýva "transport in utero", teda prevoz v maternici. Centrá sú vybavené ako prístrojovo, tak personálne k ošetreniu nezrelých detí.

Management

Ak sa podarí zvládnuť maternicové kontrakcie a je zachovaná plodová voda, môže tehotenstvo ďalej pokračovať. Ak pokračuje napriek našej snahe pôrodný dej, musíme sa rozhodnúť, akým spôsobom predčasný pôrod uskutočníme. To platí aj pre prípady predčasného odtoku plodovej vody, kedy pôrodu na dlhší čas nie je možné zabrániť bez toho, že by sme ešte viacej ohrozili plod napr. infekciou. Pokiaľ sa pôrod rozbehne a plod je v polohe hlavičkou, je možné porodiť prirodzenou cestou teda vaginálne bez toho, že by bol plod viacej ohrozený, ako pri pôrode cisárskym rezom.

V prípadoch, keď je plod v maternici umiestnený v akejkoľvek inej polohe napr. zadočkom, alebo v prípadoch, keď pôrodné cesty nie sú pripravené na pôrod a plod javí známky ohrozenia napr. infekciu, je nutné ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom. To platí i v prípadoch, keď samé tehotenstvo je "zdravé" a vlastne žiadny predčasný pôrod sám o sebe nehrozí ale sama matka je ohrozená na živote nejakou veľmi vážnou chorobou napr. Tehotenskou preklampsiou, alebo nedajbože napr. rakovinou. Je nutné konštatovať, že počet cisárskeho rezu pri predčasnom pôrode je vysoký, viac ako 65%.

V ďalšej časti sa dozviete všetko o predčasne narodenom novorodencovi.

Autor: MUDr. Tomáš Binder

Vyberáme pre vás niečo PLUS