Reklama

Pripravte sa na pôrod s balónikom

Reklama

Ktorá budúca mamička by si nechcela „zaistiť“ ľahký a čo možno najmenej bolestivý pôrod? K takému pohodovému pôrodu zaiste nepatrí nástrih alebo natrhnutie hrádze, ku ktorému, žiaľ, často dochádza a „užijú“ si ho najmä prvorodičky.

Colorful Balloons

Zdroj: Andreja Donko

Colorful Balloons



Aby sme sa tejto nepríjemnej súčasti pôrodu vyhli, existujú rôzne spôsoby, ako svoje telo na pôrod bez natrhnutia alebo nástrihu pripraviť. Jedným zo spôsobov je aj špeciálny balónik.

O čo ide?

Táto pomôcka je v podstate malý anatomicky tvarovaný silikónový balónik, ku ktorému je pripojená ručná pumpička.

Ako to funguje?

Vďaka tomuto balóniku si ženy môžu precvičiť svalstvo vagíny a pripraviť ho tak na prechod hlavičky bábätka. Tým, že svalstvo je trénované, ľahšie sa pri pôrode roztiahne do potrebných rozmerov, pričom nedochádza k natrhnutiu hrádze alebo nutnosti nastrihnúť. Tréning s balónikom sa začína asi mesiac pred termínom pôrodu.

Zdroj: 44694.0

Patient waiting for gynaecological examination, low section

Balónik si žena vsunie do pošvy a pomocou pumpičky začne nafukovať do fázy, kedy v pošve zacíti určitý tlak. Keďže je balónik anatomicky tvarovaný, pekne sa prispôsobí pošve. Spočiatku žena zvládne len menej nafúknutý balónik a v poslednej fáze, teda po niekoľkých týždňoch tréningu, by mala zvládnuť vytlačiť balónik priemeru asi 8-10 cm.

Bezpečnosť nadovšetko
Pri precvičovaní s balónikom by ste nemali cítiť bolesť, len mierny tlak a balónik používať presne podľa pokynov výrobcu. Treba citlivo vnímať signály vlastného tela a nič nepreháňať. Po tom, ako dosiahnete maximálny výkon (teda priemer spomínaných 8-10 cm), s cvičením sa už neodporúča pokračovať. Balónik je treba tiež po každom cvičení dôkladne vyčistiť, aby sa predišlo zaneseniu infekcie do pošvy.

Nie všetky ženy však môžu balónik používať. V prípade rizikového tehotenstva, vcestnej placenty a pri ďalších komplikáciách sa používanie balónika neodporúča. Je vždy dobré poradiť sa pred začiatkom používania tejto pomôcky o jej vhodnosti s vaším gynekológom, ktorý pozná priebeh vášho tehotenstva a váš zdravotný stav.

Skúsenosti
Podľa rôznych štúdií, odborníkov ale i skúseností mamičiek, ktoré pred pôrodom s balónikom trénovali, možno naozaj potvrdiť, že táto pomôcka pomáha vyhnúť sa pri pôrode natrhnutiu alebo nástrihu hrádze. Nemusíte sa báť ani toho, že by vám vďaka balóniku ostala príliš široká vagína, svalstvo sa pomerne rýchlo vráti do pôvodných rozmerov.

Samozrejme, nič vám dokonale nezaručí, že váš pôrod prebehne bez nástrihu alebo natrhnutia či iných komplikácií, no vďaka dokonalej príprave nadobudnete sebavedomie, zmenší sa strach z pôrodu a tým pádom je žena počas tejto významnej udalosti uvoľnenejšia a pokojnejšia.

Autor: Diana

Vyberáme pre vás niečo PLUS