Prvé príkrmy: kedy začať?
2. 8. 2008, 4:03 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:26)

Vaše vytúžené bábätko sa ešte len nedávno narodilo a čochvíľa budete určite premýšľať nad prvými nemliečnymi príkrmami.

Zdroj: Bananastock
Mother feeding baby
Vo všeobecnosti sa odporúča začať dojčené bábätká prikrmovať od ukončeného šiesteho mesiaca a nedojčené bábätká (teda tie, ktoré sú kŕmené tzv. mliečnymi formulami) od ukončeného štvrtého mesiaca.
Keďže je však každé dieťatko iné, nemusí to byť vždy tak. Bábätko, ktoré je kojené a dobre prospieva počas celého prvého polroka života, nepotrebuje prijímať inú stravu okrem materského mlieka. Iné to môže byť v prípade, ak napr. dieťatko nedostatočne priberá napriek častému kojeniu. Vtedy niektorí detskí lekári odporúčajú mamičkám začať prikrmovať už o niečo skôr.
Čo hovoria babky, tety, svokry...
Nejedna mamička sa cíti zmätená a neistá kvôli množstvu rôznych názorov a rád od blízkeho okolia. Kedysi boli postupy pri zavádzaní príkrmov odlišné a staršia generácia na ne akosi nedá dopustiť.
Možno vám vaša susedka, ktorá vychovala štyri deti, radí, aby ste svojmu dvojmesačnému drobčekovi dali jablkové pyré s piškótou, pretože ona tak robila a jej deti sú všetky úplne zdravé. A zrejme sa stretnete s ďalšími podobnými radami o tom, ako by vaše sotva polročné bábätko malo ochutnať z bežnej stravy, nech si pekne zvykne.
Opatrnosti nikdy nie je dosť
Takýmto spôsobom by ste však svojmu drobčekovi mohli viac uškodiť ako pomôcť. Tráviaci systém bábätka nie je ešte schopný poradiť si s hocičím a preto treba s prvými príkrmami naozaj postupovať opatrne. Inak riskujete u svojho dieťatka rôzne alergie a ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa nemusia prejaviť hneď ale aj o niekoľko rokov.
Ak si napríklad nie ste istá, či vášmu dieťatku či už materské alebo "umelé" mlieko stačí, poraďte sa so svojím detským lekárom. Pokiaľ však vaše bábätko pekne priberá, je spokojné a celkovo dobre prospieva, nie je dôvod sa s príkrmami ponáhľať a stačí počkať do ukončeného šiesteho mesiaca jeho života.
Za najvhodnejšie prvé príkrmy sa spravidla považuje zelenina (napr. mrkva, zemiak, brokolica, a podobne), neskôr ovocie a ďalšie potraviny.
Je lepšie začať zeleninovými jedlami, pretože pri ovocných by si dieťatko mohlo rýchlo zvyknúť na sladkú chuť a neskôr odmietať zeleninové alebo ostatné "nesladké" jedlá.
Dôležité je tiež postupovať pomaly a niekoľko dní podávať len jeden druh zeleniny, aby ste mohli spozorovať prípadné alergické reakcie. Taktiež neskôr pridávajte nové druhy ovocia a potravín postupne a sledujte, či sa nevyskytnú u dieťatka nejaké prejavy alergie.
Informácie o vhodnosti jednotlivých príkrmov vám podá váš detský lekár. Veľa rád však dnes nájdete tiež v rôznych knihách či na internete.