Psychologička radí: Ako nestráviť letnú dovolenku na mobile?
26. 7. 2018, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:27)

Koľko času stráveného na internete je primerané a ako odstrihnúť dospievajúce dieťa od mobilu aspoň na dovolenke? Porozprávali sme sa s psychologičkou
Dagmar Kopčanovou.
Mnohé deti prežijú letnú dovolenku pozeraním do mobilu. Čo je lepšie? Rezignovať a nechať dieťa dovolenkovať po svojom, alebo mu elektroniku zobrať a prinútiť ho, aby trávilo čas s rodinou pri spoločných aktivitách?
Najmä počas letného voľna má rodina tráviť pohromade čo najviac času. Primárnym cieľom rodinnej dovolenky má byť snaha budovať dobré vzťahy v rodine. Samozrejme, každé dieťa sa dokáže výborne zabaviť s počítačom, MP3 prehrávačom, mobilom a podobne. Už pred rodinnou dovolenkou treba dieťaťu vysvetliť, že čas, ktorý chcete stráviť spolu, je jedinečný a neopakovateľný, preto si ho musíte spolu vystavať tak, aby ste mali z neho všetci veľa zábavy a príjemných spomienok.
Každá individuálna digitálna hra je v podstate pasívne zabíjanie času a vedie deti k sociálnej izolácii. Naopak, výlet spojený s objavovaním prírodných krás, prekonávaním prekážok, napríklad prechod cez potok, alebo súťaž, kto nazbiera najviac húb, zocelí nielen fyzickú kondíciu členov rodiny, ale prispeje aj k utuženiu rodinných pút a vedie deti k cieľavedomosti.
Koľko času stráveného s mobilom či tabletom je prípustné pri malých deťoch a koľko pri dospievajúcej mládeži?
Deti a mládež treba rozhodne usmerniť, aby sa z ich života nestala len akási virtuálna realita. Čas trávený s digitálnymi technológiami regulujte a ich využívanie upravte podľa veku. Predškolákom vysvetlite, že mnohé ťažkosti, napríklad poruchy spánku, rečové chyby, hyperaktivitu, ale aj nadváhu môže spôsobiť vysedávanie s mobilom či tabletom.
Ťažko však určiť presný limit, je na rodičoch, koľko dieťaťu dovolia. Deťom v predškolskom veku by orientačne malo stačiť hranie sa s tabletom povedzme dvakrát do dňa po polhodinke. Aj s dospievajúcimi sa treba dohodnúť na rozumnej miere, samozrejme, kontrola nad obsahom webových stránok na internete leží na pleciach rodičov.
Existuje recept ako nepodľahnúť mobilománii?
Dá sa to zvládnuť prostredníctvom stanovených limitov. Na pomoc si môžete vziať napríklad budík alebo časovo nastavený vlastný mobil. Podľa dohody s dospievajúcim zvukový signál po určenom časovom limite jasne určí koniec zábavy. Pohodlnejšie riešenie pre rodičov, ktorí sa neradi dostávajú s deťmi do konfliktov, môže byť aplikácia „rodičovská kontrola“. Aplikáciu stiahnete dieťaťu do zariadenia a nepríjemnú prácu urobí za vás.
Nastavte budík
Ak vaše dieťa neprimerane dlho pozerá do mobilu či tabletu, zakročte. Mladí fanúšikovia najmodernejšej elektroniky môžu mať problémy so spaním, byť hyperaktívni, zriedkavosťou nie sú ani rečové chyby, ak začali surfovať, keď mali menej ako 5 rokov. Ukázala to aj najnovšia nemecká štúdia. Nemeckí vedci tvrdia, že kto priveľa dáva deťom do rúk digitálne technológie, ohrozuje ich správny vývin. Mladým ľuďom hrozí nielen závislosť od virtuálneho sveta, ale aj mnohé zdravotné komplikácie. Medzi riadkami: ak „mobiluje“, nehýbe sa a zarába si napríklad na obezitu.
Rovnako ako existuje závislosť od drog či alkoholu, existuje aj závislosť od mobilu. Zbystrite pozornosť, ak sa dieťa bez smartfónu nepohne ani na krok a je nervózne, nesústredené a jeho správanie sa podobá abstinenčným príznakom, keď ho nemá poruke!
Čo pomôže?
Ak dieťaťu neviete povedať nie a vymedziť mu čas strávený na internete, pomôže obyčajný budík alebo kuchynský časovač. Po vypršaní nastaveného času upozorní zvonením na koniec internetovej zábavky, ale vy nebudete tá zlá, ktorá od nej dieťa odtrhne. Rázne NIE predsa povedal časovač.
Báječná rada
Nechce dieťa ani po zaznení signálu pustiť z ruky tablet či smartfón? Neustúpte, trvajte na svojom. Zoberte dieťaťu zariadenie a odíďte preč.
Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com