Reklama

Šestonedelie

Reklama

Šestonedelie (latinsky Puerperium) je dôležité obdobie nielen pre organizmus ženy po pôrode, ale i pre nadviazanie vzťahu medzi matkou a dieťaťom. V tomto období, ktoré začína pôrodom bábätka a placenty, sa hojí poranenie vzniknuté pri pôrode, celý organizmus sa vracia do stavu pred tehotenstvom a mliečna žľaza zahajuje svoju činnosť.

Baby Boy Breast Feeding --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Baby Boy Breast Feeding --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Návrat k normálu

Obdobím šestonedelia každú ženu sprevádzajú tzv. očistky (lochie). A čo to vlastne je? Po odlúčení placenty zostane na maternici tzv. veľká poranená plocha. Je to miesto, kde celé tehotenstvo bola placenta prichytená. Na tejto ploche sa začne tvoriť sekrét očistky.

Pri ceste z maternice von sa v pošve a maternicovom hrdle infikujú baktériami, preto sú vychádzajúce očistky považované za vysoko infekčný materiál. Z tohto dôvodu je dôležité, aby "šestonedeľka" dodržiavala prísnu hygienu.

Maternica, ktorá niekoľkonásobne v tehotenstve zväčšila svoju váhu, sa postupne vracia do pôvodného stavu, takzvane sa zavinuje. Koncom druhého týždňa je už v malej panve. Aj maternicové hrdlo a pošva sa postupne vracajú do pôvodného stavu. Ak bola žena nastrihnutá (tzv. epiziotómia), v prvých týždňoch po pôrode sa rana hojí a stehy postupne samé vypadávajú. Občas môže žena v oblasti pošvy cítiť napnutie či štípanie.

Tieto stavy sprevádzajú už zmieňované vypadávanie stehov. Ak bola rodička zošitá i vo vnútri, napríklad na maternici či hrdle, nemusí sa báť, že by ju čakalo odstraňovanie stehov. Pre tieto účely sa používajú stehy samovstrebávacie.

Vsaďte na cvičenie

Brucho je po pôrode ochabnuté. Vzniknuté strie budú postupne blednúť, avšak nikdy už nezmiznú. Zato pigmentácia v oblasti pupka a pod ním by mala v období zhruba prvých šiestich týždňov zmiznúť.

V tehotenstve, zvlášť v treťom trimestri, je močový mechúr s postupujúcim tehotenstvom viac a viac stláčaný. Určite každá mamička vie, že prevažne posledné tri mesiace strávila na toalete viac času než mimo nej. A preto i močové cesty sa po pôrode postupne vracajú do stavu pred tehotenstvom.

Niektoré mamičky trápi po pôrode inkontinencia (nechcený únik moču v dôsledku neschopnosti udržať moč). Vhodným cvičením sa dá tento nepríjemný stav zvládnuť. Hlavné je nebáť sa o tomto probléme hovoriť a poradiť sa s gynekológom.

Kojenie je veda

Veľký význam v období šestonedelia má mliečna žľaza, ktorá zahajuje svoju činnosť. Na tú sa pripravovala už v tehotenstve za pomoci hormónov. Po pôrode sa do tela ženy uvoľní prolaktín (hormón hypofýzy), ktorý aktivuje mliečnu žľazu, aby začala produkovať mlieko, a zároveň tlmí dozrievanie vajíčok. Kojenie sa však nedá považovať za spoľahlivú antikoncepciu.

Prvé dva dni po pôrode sa tvorí tzv. kolostrum. Je to hustá tekutina s vysokým obsahom bielkovín. Od tretieho dňa prechádza na mlieko. Vypudzovanie mlieka podporuje nielen satie bradaviek bábätkom, ale i oxytocín (hormón, ktorý nielen podporuje vypudzovanie mlieka, ale i sťahovanie maternice).

Hygiena je v období šestonedelia veľmi dôležitá. Mamička by si mala umývať ruky nielen po každej výmene vložky ale aj pred každým kojením, aby si cez ruky nepreniesla do bradaviek infekciu. V prvých dňoch po pôrode, kedy sú očistky veľmi silné, je vhodné časté sprchovanie rodidiel. Po celú dobu, čo odchádzajú očistky, je to vhodnejšia forma očisty, než kúpeľ.

Mamička by tiež mala mať na mysli, že všetko, čo je a pije, sa dostáva do mlieka. Rozhodne by sa mala vyvarovať potravín, ktoré nafukujú (fazuľa, šošovica, kapusta, cibuľa) a ochucovaných jedál, napr. tých pálivých alebo s prídavkom glutamanu. Tiež v pití sú určité pravidlá. Napríklad perlivé vody nie sú vôbec vhodné a džúsy s vysokým podielom ovocnej zložky by si mala mamička riediť aspoň pol napol s neperlivou vodou. Fajčenie či pobyt v zadymenom prostredí musí byť pre kojacu (a samozrejme pre tehotnú) ženu úplne tabu. Alkohol striktne zakázaný nie je, maximum je však príležitostne malý pohár červeného vína Vo všeobecnosti platí, že čím zdravšie stravovanie a životný štýl, tým zdravšie a spokojnejšie bábätko a následne i mamička.

Autor: Tereza Švestková

Vyberáme pre vás niečo PLUS