Reklama

Skríning, ktorý nemusí tehuľka zvládnuť

Reklama

Ak ste tehotná, môže sa vám zdať prenatálne vyšetrenie ako pozitívna vec a spôsob, ako overiť zdravie vášho dieťaťa. Navyše, vďaka tomu môžete aj zistiť, či čakáte chlapca alebo dievčatko.

Zatiaľ čo 97 percent všetkých prenatálnych testov dodá ženám energiu do ďalšieho čakacieho obdobia tehotenstva, prenatálne testovanie môže tiež odhaliť problémy, ktoré stavajú pred budúcu matku zásadné rozhodnutia. Aj také, či vôbec pokračovať v tehotenstve.

Abnormality
Väčšina tehotných párov ide na prvý prenatálny ultrazvuk vzrušená. Nemajú obavy, čo zlé im ultrazvuk môže ukázať. Prvý ultrazvuk funguje ako skríningový test pre určenie hlavných odchýlok a abnormalít. Môžu sa ukázať abnormality na končatinách, aj tvárové deformity.

Rodičia by mali byť informovaní o zdravotnom stave plodu. Lekár nemôže tajiť, pokiaľ sa vyskytne problém. Jeho prípadné zamlčanie by mohlo ohroziť nielen dieťa, ale aj samotnú matku.

Žiadne testovanie však nie je neomylné. Test, ktorý hodnotí riziko vzniku niektorých chromozomálnych porúch, ako je Downov syndróm, hodnotí riziko, či bude mať dieťa tento genetický problém. Pozor, prenatálne vyšetrenie nemusí nájsť každý problém, najmä ak si nechcete nechcete robiť chromozomálne testy, ale len ultrazvuk.

Aj keď ide o malé riziko, určité prenatálnej testovacie postupy, ako je amniocentéza, môžu zvýšiť riziko predčasného ukončenia tehotenstva. Počas amniocentézy vloží lekár tehuľke do brucha tenkú ihlu a stiahne malé množstvo tekutiny na otestovanie chromozómov. Miera potratu po zákroku je menej ako 1: 200.

Poškodenie plodu
Hoci je to vzácne, invazívne postupy do brucha tehuľky môžu spôsobiť poškodenie plodu. Odber choriových klkov sa napríklad vykonáva na začiatku tehotenstva a v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť skrátenie končatín plodu.

Choriové klky sú súčasťou vyvíjajúcej sa placenty. Choriová biopsia znamená odber malej vzorky choriových klkov, čo slúži na vykonanie genetického vyšetrenia počas tehotenstva. Existuje niekoľko dôvodov, kedy sa CVS odporúča:

• vyšší vek môže znamenať vyššie riziko
• dedičné ochorenie u vás alebo u otca dieťaťa
• dedičné ochorenie vo vašej rodine alebo v rodine otca dieťaťa
• ak už máte dieťa s genetickým ochorením
Je na vás, ako sa rozhodnete, čo vaše dieťa a vy nevyhnutne potrebuje a čo je už len mamičkovská zbytočná zvedavosť.

Autor: Lena
Zdroj: sanatoriumkoch.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať...

V tehotenstve sa treba neustále udržiavať v poriadku. Treba kontrolovať svoju telesnú schránku, pretože už nepatrí iba vám, ale aj dieťatku. Zdravie je v tehotenstve prvoradé. Žena väčšinou trpí nadmerným zavodňovaním. Viac v článku 4 nebezpečné pohyby pre tehotné

Vyberáme pre vás niečo PLUS