Reklama

Skvelý tip na jarný výlet: Spoznajte tatranské náučné chodníky

Tatranská Lomnica

Zdroj: Ingrid Timková

Reklama

V tomto období je ešte väčšina tatranských chodníkov uzatvorená. Vy si však môžete urobiť výlet do nižšie položených miest. Tam si vychutnajte vychádzky po ľahkých trasách spojených s náučnými tabuľami. Poteší to najmä rodiny s deťmi.

Pramenisko, Tatranská Lomnica

V Tatranskej Lomnici sa nachádza jedna zo 72 významných mokradí v krajine. Ide o vzácnu oblasť, kde platí najvyšší stupeň ochrany. Vedie tadiaľ necelý kilometer dlhý náučný chodník, na ktorom sa dozviete zaujímavé informácie o Pramenisku a mokradiach všeobecne. Ak si chcete urobiť dlhšiu prechádzku, vyjdite od tunajšej botanickej záhrady, v ktorej uvidíte rôzne rastliny typické pre Vysoké Tatry. Trasa nie je náročná, vhodná je aj pre deti. Priamo cez Pramenisko je urobený drevený chodník, pričom je zakázané zachádzať mimo neho.

Zdroj: Peter Rindoš

Pramenisko, náučný chodník. Najstarší a najzachovalejší porast s podmáčanými jelšovými lesmi. Nachádza sa pri botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici, samotný chodník z dreva má dĺžku asi 800 metrov. Pramenisko je jedinečné územie, plné mokradí. Nachádzajú sa tu informačné panely o rastlinách a živočíchoch a tiež vyhliadkové plošiny. Nedotknutá príroda dodáva návštevníkom možnosť oddychu a relaxu.

K Belianskej jaskyni, Tatranská Kotlina

Vo Vysokých Tatrách nájdete aj jedinú sprístupnenú Beliansku jaskyňu. Vedie k nej náučných, ktorý pozostáva zo šiestych zastávok. Na nich sa dozviete zaujímavosti z oblasti geológie a jaskyniarstva. Venujú sa napríklad živočíchom v podzemných priestoroch ale aj geomorfológii tohto kraja. Jeho začiatok je v Tatranskej Kotline, koniec priamo pred vchodom do jaskyne. Dlhý je približne kilometer. Kvôli neustálemu stúpaniu trvá cesta takmer hodinu.

Štrbské Pleso

Ak máte chuť na dlhšiu prechádzku, vyberte sa na spoznávanie Štrbského Plesa. Tento náučný chodník má až 40 zastávok. Na nich sa dočítate informácie o prírode, histórii a zaujímavostiach tejto oblasti. Začiatok je pri stanici, odkiaľ budete postupovať do športového areálu a popri jazere zídete až ku Novému Štrbskému plesu. Trasa má šesť kilometrov, nie je však náročná. Väčšina z nej je vhodná aj pre kočíky. Pomalým tempom ju prejdete za tri hodiny.

Zdroj: FB Tatry/Vincent Synák

Tatranská fauna a flóra je nádherná aj pri Štrbskom plese. Kačice tu majú raj.

História Smokovcov

Pútavú vychádzku dejinami Tatier ponúka náučných chodník v Smokovcoch. Začína sa v Starom pri autobusovej stanici a vedie až do Nového, odkiaľ sa vrátite späť. Celý okruh má dva kilometre, čaká vás na ňom sedem zastávok s informáciami o histórii tejto oblasti. S ňou sa spája aj založenie kúpeľnej tradície vo Vysokých Tatrách a prvé osídľovanie tunajšej lokality.

Zdroj: Peter Rindoš

Starý Smokovec

Kvetnica

Tento náučný chodník nájdete za Popradom, v časti Kvetnica, v ktorej kedysi sídlili známe kúpele. Máte na výber z dvoch trás. Tá jednoduchšia spája drevené sochy zverov, ktoré sú rozmiestnené pri jazere a na vyhliadke. Alebo zájdite na dlhšiu, počas ktorej sa dostanete do lesnej oblasti a zájdete aj k pozostatkom bývalého stredovekého hradu Zámčisko. Táto cesta má až 13 kilometrov a vhodná je na poldenný výlet.

Zdroj: Ingrid Timková

Zaplavený kameňolom v Poprade Kvetnici. V priebehu pár dní sa tam utopili dvaja mladí muži.