Reklama

Škvrny ako klúč do duše? Dajte si s nami svetoznámy Rorschachov test!

Rorschach

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Odhaľte zákutia svojej mysle - Rorschachov test je historická psychologická metóda „premietania“ dojmov z kariet plných na prvý pohľad neidentifikovateľných škvŕn.

Niektorí psychológovia a psychologičky metódu dodnes používajú na skúmanie osobnostných charakteristík a emocionálneho fungovania človeka. Môže slúžiť aj na odhalenie porúch myslenia či depresií, najmä v prípadoch, keď sa pacienti zdráhajú otvorene popísať svoje dojmy a majú s niečím, z kariet vyplývajúcim, podvedomý problém.

AKO PREBIEHA TEST:

Pozorne sa zahľaďte na karty a navnímajte svoje vnútorné reakcie. S ktorou máte najväčší problém, prípadne vás pohľad na ňu ochromí náložou rozporuplných pocitov? Skúste si ich zapísať. Potom si prečítajte vysvetlenie.

1

Zdroj: Shutterstock

Pri pohľade na prvú kartu sa respondenti často pýtajú, ako by mali postupovať, či majú obrazec otáčať a podobne. Tieto otázky však nie sú pre výklad veľmi dôležité, ani to, či na nich vidia motýľa či netopiera. Základná karta poskytuje informácie najmä o tom, ako riešia novú a stresujúcu úlohu.

2

Zdroj: Shutterstock

Červené detaily druhej karty sú často vnímané ako krv a sú jej najvýraznejšími znakmi. Reakcie na ne môžu poskytnúť informácie o tom, ako človek zvláda pocity hnevu alebo fyzického ublíženia. Táto karta môže vyvolať aj rôzne sexuálne dojmy.

3

Zdroj: Shutterstock

Tretia karta je zvyčajne vnímaná tak, že obsahuje dvoch ľudí v nejakom vzťahu a reakcia človeka na ňu napovedá, aké vzťahy má s inými ľuďmi – prípadne, ak sa nevie vyjadriť, že má s nimi zrejme problém.

4

Zdroj: Shutterstock

Táto karta je pozoruhodná svojou temnotou a jej tieňovaním a vyvoláva ťažkosti u depresívnych ľudí. Napovedá hrozivé predstavy, ktorým sa môžeme iba prizerať a je veľmi autoritatívna. Ak sa na nej spytovanému javí ľudský alebo zvierací motív, ide o mužský či otcovský element a to, aký má k nemu v živote postoj.

5

Zdroj: Shutterstock

Karta päť zvyčajne nie je vnímaná ako hrozivá a zvykne podnecovať „zmenu tempa“ po predchádzajúcich náročnejších kartách. Mala by byť rýchlo identifikovaná, ak so zmenou respondent nemá problém.

6

Zdroj: Shutterstock

Na šestke je dominantná textúra, ktorá často vyvoláva asociáciu medziľudskej blízkosti a ide aj o sexuálnu kartu. Ľudia, ktorí sa pri nej dlhšie pozastavia, môžu mať problémy so sexualitou.

7

Zdroj: Shutterstock

Siedma karta môže byť spájaná so ženskosťou a materstvom. Stredový detail je pomerne často identifikovaný ako vagína. Ak má s kartou človek ťažkosti, môže to súvisieť s obavami zo ženských elementov či postáv v jeho živote.

8

Zdroj: Shutterstock

Opytovaní často pociťujú úľavu s nastolením ôsmej karty, lebo podobne ako piata predstavuje „zmenu tempa“; je však zložitejšia a prvá viacfarebná v sade. Môže byť nepríjemná ľuďom, ktorí nezvládajú spracovanie zložitých situácií alebo silných emocionálnych podnetov.

9

Zdroj: Shutterstock

Pre kartu číslo deväť je charakteristická nevýrazná forma a rozptýlené, tlmené farby, vytvárajúce všeobecnú nejasnosť. Ťažkosti so spracovaním tejto karty môžu naznačovať problémy s neusporiadanými údajmi a situáciami.

10

Zdroj: Shutterstock

Karta desať je podobná sedmičke, no svojou neistotou a zložitosťou pripomína deviatku. Nemusí sa páčiť ľuďom, ktorí sa ťažko vyrovnávajú s mnohými súbežnými podnetmi či problémami na viacerých frontoch. Môže však nastať aj skreslenie jej výkladu, ak respondent mysľou predčasne opustí výklad, keďže ide o poslednú kartu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS