Reklama

Smútok v rodine. Na čo máte nárok po smrti blízkeho človeka?

Veľký smútočný veniec.

Zdroj: Lukáš Koco

Reklama
Eva Janovická

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Úmrtie blízkeho človeka predstavuje ťažkú situáciu. Okrem smútku toho treba aj veľa zariadiť a zaplatiť. Viete, na čo máte nárok?

Osobné voľno

Po smrti blízkej osoby máte právo na osobné voľno, aby ste mohli vybaviť pohreb a tiež, aby ste sa na ňom mohli zúčastniť. Zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný poskytnúť pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela či manželky alebo dieťaťa zamestnanca a na ďalší deň na účasť na pohrebe. Dohromady teda ide o tri dni voľna. „Nesleduje sa dĺžka pohrebu – nevyhnutne potrebný čas, ale zamestnanec má právo na celý voľný pracovný deň,“ pripomína stránka Pracovné právo.

Zdroj: red

V prípade blízkej osoby máte nárok na voľno v deň pohrebu.

V prípade rodiča alebo súrodenca vášho či osoby, s ktorou ste zosobášení, máte nárok dohromady na dva dni pracovného voľna, ak práve vy vybavujete pohreb zomrelého. Rovnako to platí v prípade manžela či manželky vášho súrodenca, vášho prarodiča alebo vnuka. Vzťahuje sa to aj na vzdialenejšie osoby, pokiaľ s vami žili v jednej domácnosti.

Finančné príspevky

Po smrti príbuzného vám môže vzniknúť nárok na:

  • príspevok na pohreb,
  • náhradu nákladov spojených s pohrebom,
  • pozostalostnú úrazovú rentu,
  • jednorazové odškodnenie,
  • vdovský/vdovecký alebo sirotský dôchodok.

Zdroj: okl

Pohreb je spojený s mnohými výdavkami.

Príspevok na pohreb

Štát vám môže prispieť na úhradu výdavkov spojených so zabezpečením pohrebu zomrelého. Je potrebné vyplniť žiadosť, ktorá sa predkladá na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podľa trvalého alebo prechodného pobytu zomrelej osoby. Doručiť ju môžete osobne, poštou alebo elektronicky – v tomto prípade iba cez portál slovensko.sk s overeným elektronickým podpisom.

Nárok na túto dávku má každá plnoletá fyzická osoba, ktorá zabezpečila pohreb, žiadosť sa teda podáva až po pochovaní príbuzného. Nárok si musíte uplatniť do jedného roka od pohrebu. Priamo v žiadosti o tento príspevok je časť, ktorú vypĺňa zodpovedný zamestnanec pohrebnej služby, ktorý týmto potvrdí, že práve vy ste sa postarali o pohreb a uvádza tam aj výšku výdavkov.

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Príspevok na pohreb by sa mal zvýšiť na 200 eur.

Ďalšou podmienkou je trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku – aj v prípade zomrelého, aj v prípade osoby žiadajúcej o túto sociálnu dávku. Výška príspevku je aktuálne 79,67 eura, od nového roka by sa mala zvýšiť na 200 eur. Suma vám bude vyplatená najneskôr do konca ďalšieho kalendárneho mesiaca, a to v hotovosti alebo na účet v banke.

Náhrada nákladov spojených s pohrebom

Takúto náhradu si môžu uplatniť pozostalí, pokiaľ došlo k úmrtiu na následky pracovného úrazu alebo choroby z povolania. V tomto prípade ide o pokrytie kompletne všetkých výdavkov, Sociálna poisťovňa má však určený strop. Ten sa v januári 2024 zvýšil na 3759,60 eura.

Ako dieťa zomrelého alebo osoba, ktorá s ním žila v jednej domácnosti, máte tiež nárok na uhradenie výdavkov vynaložených na smútočné ošatenie a prepravu z miesta trvalého pobytu na miesto pohrebu. V prípade ošatenia máte nárok na tretinu vynaloženej sumy, najviac môžete dostať 99,60 eura.

Zdroj: juh

Môžete si uplatniť aj preplatenie nákladov na smútočné oblečenie.

Žiadosť nájdete na pobočke alebo webovej stránke Sociálnej poisťovne. Môžete ju podať elektronicky, poštou alebo osobne.

Pozostalostná úrazová renta

Aj tento príspevok sa uplatňuje v prípade smrti v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Majú na ňu nárok ľudia, ktorým bol zomrelý povinný platiť výživné. „Nárok nevzniká osobám, ktoré majú nárok na jednorazové odškodnenie, t. j. manžel, manželka a nezaopatrené deti,“ upozorňuje Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Matej Kalina

Pozostalí majú nárok na odškodnenie v prípade smrteľného úrazu.

O rentu môžete tiež požiadať elektronicky, poštou alebo osobne na pobočke. Mesačná suma pozostalostnej úrazovej renty sa určuje vo výške výživného alebo príspevku na výživu, ktoré bol dotyčný povinný platiť ku dňu svojej smrti.  Dôležité je tiež vedieť, že renta zaniká dňom, kedy by zomrelému vznikol nárok na odchod do dôchodku.

Jednorazové odškodnenie

Aj táto dávka sa viaže na smrť spôsobenú pracovným úrazom alebo chorobou z povolania. Jednorazové odškodnenie sa vypláca manželovi či manželke a tiež nezaopatreným deťom. Dieťa má nárok na toto odškodnenie aj v prípade, že nezdieľalo s rodičom spoločnú domácnosť.

Zdroj: Matej Kalina

Na pozostalostnú rentu majú nárok iba manželka a deti.

Maximálna výška sumy jednorazového odškodnenia manžela alebo manželky je od januára 2024 na úrovni 75 166,20 eura. Maximálna úhrnná suma odškodnenia nezaopatrených detí je tiež v rovnakej výške. Konkrétna suma sa odvíja od denného vymeriavacieho základu zomrelého – vynásobí sa číslom 730. Tiež ide o nárok, ktorý sa uplatňuje v Sociálnej poisťovni.

Vdovský dôchodok

Nárok vzniká na základe riadne uzavretého manželstva. Suma vdovského dôchodku je 60 % sumy dôchodku zomretého manžela, na ktorý mal alebo by mal nárok ku dňu smrti. „Vdovský dôchodok v plnej sume dostanete len vtedy, ak sama nemáte nárok na iný dôchodok,“ upozorňuje Sociálna poisťovňa.

Zdroj: Shutterstock

Nárok na vdovský dôchodok trvá zvyčajne dva roky.

V prípade, že poberáte nejaký iný dôchodok, budete v plnej sume dostávať vyšší dôchodok. Z toho nižšieho vám bude vyplácaná polovica. Nárok na výplatu vdovského dôchodku trvá väčšinou dva roky od smrti manžela. Ak sa však staráte o nezaopatrené dieťa alebo ste invalidná, budú vám ho vyplácať dlhšie.

Sirotský dôchodok

Dieťaťu sa vyplácajú dávky po rodičoch v prípade, že sa pokladá za nezaopatrené. Veková hranica je 26 rokov. Ak deťom zomrú obaja rodičia, po splnení podmienok im Sociálna poisťovňa bude vyplácať dve dávky. Suma sirotského dôchodku je 40 % sumy dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa, na ktorý mal alebo by mal nárok ku dňu smrti. Ak mal zomretý rodič nárok na dva dôchodky, sirotský dôchodok sa vypočíta z vyššieho z nich.

Autor článku

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena
V médiách začínala koncom roka 2006 ako redaktorka denníka Plus 1 deň. Po 15-ročnom pôsobení v šoubiznisovej redakcii istého online média sa rozhodla začať novú etapu v redakcii magazínu Báječná žena.