Reklama

Spôsoby ako dočista sterilizovať cumlíky a fľašky!

L'Oréal Paris

Zdroj: L'Oréal Paris

Reklama

Aby vaše dieťatko neprichádzalo do kontaktu s nebezpečnými mikroorganizmami, ktoré by mu mohli spôsobiť nemalé problémy, ešte počas tehotenstva by ste sa mali pripraviť na správnu údržbu dojčenských cumlíkov a fliaš. Veľa závisí aj od toho, akú fľašu a aký cumlík kúpite.

Niektoré cumlíky majú špeciálne priezračné hygienické ochranné krytky, ktoré je treba na cumlík nasadiť, keď ho dieťa nepoužíva. Cumlíky bez krytiek uchovávajte v špeciálnych nádobkách na cumlíky. Nezabudnite ani na vyváranie cumlíkov horúcou vodou, a to:

- pred prvým použitím

- novorodencovi aspoň raz denne

- vždy keď cumlík spadne na zem

Nikdy nedávajte cumlík do svojich úst a taktiež ho nenamáčajte do sladkej tekutiny, pretože takto môžete dieťaťu spôsobiť vznik zubného kazu alebo iné choroby ústnej dutiny.

Fľaša by sa mala sterilizovať pred každým použitím. Spôsob sterilizácie je ľubovoľný, závisí však od typu fľaše a od prostriedkov, ktoré máte k dispozícii.

Spôsoby sterilizácie

1. Preváranie

Najpoužívanejšou je stále sterilizácia prevarením vo vode. Naše normy hovoria, že dojčenské potreby by mali byť vo vriacej vode 3 až 5 minút. Tento spôsob sterilizácie je síce najlacnejší, ale zároveň aj najnáročnejší na čas a má tiež niekoľko nevýhod:

- nebezpečná vriaca voda

- fľaše sa rýchlejšie ničia

- na fľaškách sa usádza vodný kameň

Tento typ sterilizácie je teda len relatívne lacný, pretože musíte častejšie kupovať nové fľašky.

2. Parný sterilizátor

Ak si chcete uľahčiť prácu, môžete si kúpiť parný sterilizátor, elektrický alebo mikrovlný. Fľašky sa v ňom dezinfikujú nasýtenou vodnou parou pri teplote 100ºC. Čas sterilizácie je osem minút a potreby uchovávané v tesne uzavretom zariadení sú sterilné tri hodiny. Parný sterilizátor je veľmi účinný a praktický na použitie, má však jednu chybu, je dosť drahý.

3. Chemická sterilizácia

Ďalšou metódou sterilizácie fliaš je chemická sterilizácia. Robí sa za studena použitím špeciálnych tabliet. Tento spôsob však nie je veľmi populárny ani odporúčaný. Pomôcky sterilizované práve týmto spôsobom majú nepríjemný zápach a chuť chlóru, čo odrádza deti od jedenia. Je tiež dosť drahá, pretože zakaždým musíte použiť novú tabletu a náročná na čas.

4. Samosterilizujúca fľaša

Ak máte doma mikrovlnku, využite najmodernejšiu formu sterilizácie. Kúpte si samosterilizujúcu fľašku, ktorá sa ľahko udržiava. Môžete ju používať ako fľašu na mlieko aj ako sterilizátor. Dezinfekcia sa tu vykonáva pomocou vodnej pary v mikrovlnej rúre. Pre súčasné mamičky je to veľmi výhodné, pretože ušetria čas, ktorý môžu venovať svojej rodine Zároveň majú pocit istoty, že svojmu dieťatku dávajú bezpečnosť a perfektnú hygienu.

Ak nemáte mikrovlnku alebo ak sa vám náhodou pokazí, môžete samosterilizujúcu fľašku sterilizovať aj tradičným spôsobom, čiže vo vriacej vode. Pamätajte však, že sterilizáciou v mikrovlnej rúre sa fľaša menej ničí, a tak môže vášmu dieťatku slúžiť dlhšie.

Autor: Erika