Správny výber a šetrná prevádzka: Vyznáte sa v chladničkách?
19. 3. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:43)

Zdroj: shutterstock
Chladnička patrí k základnému vybaveniu domácnosti. Pri jej výbere sa sústredíme najmä na dizajn a objem. Výrobcovia ale neustále prichádzajú s novými a novými technológiami. Orientujete sa v nich? A viete, ako prevádzkovať chladničku čo najšetrnejšie?

Zdroj: Žena
V článku sa dozviete:
- nad čím premýšľať pred kúpou chladničky,
- aké funkcie majú chladničky a čo presne znamenajú,
- ako používať chladničku čo najšetrnejšie.
Chladnička patrí k spotrebičom, ktoré takzvane „zožerú“ nemálo energie. Mali by ste si teda jej nákup starostlivo zvážiť. Na ďalších stranách sa dozviete, nad čím sa oplatí zamyslieť.
Základné parametre
- Veľkosť – Americké chladničky sú pekné a moderné, pokiaľ ste však v domácnosti len dvaja, je to pre vás zbytočný luxus. Úplne vám postačí užší model. Väčšina domácností sa rozhodne pre kombinovanú chladničku, teda aj s mraziacimi zásuvkami. V tomto prípade si tiež dobre rozmyslite, aký veľký priestor na mrazenie potrebujete. Zavážiť môžu aj kompresory – chladničky s dvomi bývajú drahšie, ich výhodou však je, že v prípade odmrazovania nemusíte súčasne odmraziť obe časti chladničky.
- Objem – Pri chladničke sa riadime aj veľkosťou a usporiadaním vnútorných priestorov. Treba myslieť na to, aby väčšinu času nebola naša chladnička neúnosne preplnená. Na druhej strane však nechcete zbytočne chladiť prázdny vzduch. Objektívne si pred kúpou novej zhodnoťte, ako využívate aktuálnu chladničku a či potrebujete väčší či menší objem.
- Spotreba – Všetky elektrické spotrebiče musia mať energetické štítky. Od marca 2021 sa už na nich nepoužívajú označenia so znamienkom plus (+), na ktoré sme boli zvyknutí dlhé roky. Podľa aktuálne platnej legislatívy sa aj chladničky zaraďujú do tried na stupnici od A po G, pričom A znamená najnižšiu spotrebu energie, takže tieto spotrebiče sú energeticky najúčinnejšie.
- Hlučnosť – Tento parameter nadobúda dôležitosť vo všetkých priestoroch, kde majú ľudia spojenú kuchyňu s obývačkou. Špeciálne zaváži hlučnosť chladničky, ak u vás často niekto prespáva na gauči. Pozor, ak uvedená hlučnosť chladničky presahuje 50 dB.
Funkcie chladničky
Na trhu sú chladničky s mnohými funkciami a vychytávkami. Niekedy však nie je ľahké sa v nich zorientovať. Prinášame vám prehľad funkcií, ktoré nájdete na informačných štítkoch v obchodoch či v popise spotrebiča na internete. Rôzne značky majú niekedy pre rovnakú technológiu aj rôzne názvy.
AdaptTech – senzorový systém na udržiavanie optimálnych klimatických podmienok. Udržiava konštantnú teplotu bez ohľadu na otváranie dverí.
Multi Flow 360° – systém, ktorý udržuje v chladničke rovnomernú teplotu. Vďaka ventilačným otvorom neustále vyrovnáva vzdušnú vlhkosť a teplotu vo vnútri spotrebiča.
All Around Cooling – tiež ide o systém rovnomerného chladenia a udržiavania konštantnej teploty.
No Frost – znamená to, že sa vám v spotrebiči netvorí námraza. Ventilátor rozháňa po chladničke suchý chladný vzduch, a tak sa tam z nadbytočnej vlhkosti netvorí ľad.
Ďalšie funkcie nájdete na nasledujúcej strane.
Ion Air – osviežuje v spotrebiči vzduch, ničí väčšinu baktérií vo vnútri chladničky, predlžuje trvanlivosť a čerstvosť potravín a zbavuje chladničku nepríjemného zápachu z aromatických potravín.
Fast Freeze – táto funkcia zabraňuje prudkému nárastu teploty vnútri mrazáku,keď do neho vložíte väčšie množstvo čerstvých potravín, teplota rýchlo klesá pod -18 stupňov.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
O využití chladničky a jej funkcií sa oplatí porozmýšľať.
Xtreme Freeze – rýchlejšie a zdravšie zmrazenie. Táto funkcia urýchľuje proces zmrazenia potravín a zachová tak ich nutričné hodnoty.
Holiday – niektoré chladničky majú aj takzvaný dovolenkový režim, ktorý môžete využiť, keď odchádzate na niekoľko dní preč. Spotrebič je v šetriacom móde a udržiava teplotu okolo 12 stupňov.
Dry Zone – zásuvka s nízkou vlhkosťou na mliečne výrobky alebo údeniny.
Humidity Zone – zásuvka s vysokou vlhkosťou na zeleninu a ovocie.
Smart – takzvanú chytrú chladničku môžete cez WiFi prepojiť s telefónom a kontrolovať si tak vďaka špeciálnej aplikácii kvalitu uskladnených potravín alebo znížiť či zvýšiť teplotu vzduchu v chladničke.
Zdroj: Samsung
Dokonalý prehľad: Skontrolovať obsah chladničky cez smartfónovú aplikáciu môže byť občas praktické.
Šetrná prevádzka
Pokiaľ máte doma starý neúsporný model, stojí za to porozmýšľať nad novou chladničkou. Šetrná prevádzka však znamená aj správne umiestnenie a údržbu chladničky.
Chladnička by nemala byť umiestnená v blízkosti telies, ktoré vyžarujú teplo alebo na mieste, kam dopadá priame slnečné svetlo. Záleží tiež na prúdení vzduchu okolo spotrebiča, čiže ho nepritláčajte natesno k iným častiam zariadenia. Okrem zvýšenej spotreby môže dôjsť napríklad aj k poškodeniu kompresora.
Zdroj: Smeg
Chladnička by mala mať možnosť "dýchať", netlačte ju ani príliš ku stene.
Dôležité je aj správne zapojenie chladničky. Potrebujete stabilný prívod prúdu, a tak by mal byť podľa odporúčaní kábel zapojený priamo o zásuvky v stene. Zabudnite na predlžovačky a rozdvojky.
Ďalšie rady a odporúčania nájdete na nasledujúcej strane.
Povrch, na ktorom chladnička stojí, by mal byť rovný, inak môžete mať problém s netesnosťou dverí. Chladnička by sa nemala kývať – aby stála rovno a stabilne, dajte si záležať na nastavení pohyblivých nožičiek.
Netesnosť dverí by ste mali občas skontrolovať aj pri správne umiestnenom spotrebiči. Rovnako nezanedbávajte námrazu. Ak nemáte spotrebič s automatickou funkciou proti námraze, chladničku a mrazničku treba pravidelne odmrazovať podľa pokynov výrobcu, zvyčajne aspoň raz za tri mesiace. Inak nefunguje tak efektívne, ako očakávate.
Zdroj: Shutterstock
Chladničku naozaj nepoužívajte namiesto klimatizácie.
Okrem netesniacich dverí a námrazy si treba dávať pozor aj na vkladanie horúceho jedla do chladničky. Príliš teplé jedlo znamená zvýšenú spotrebu energie. Jedlá, ktoré vkladáte do chladničky, by mali mať maximálne izbovú teplotu.
Svoj vplyv má aj časté otváranie chladničky. Chladnička naozaj nie je televízor – nepozerajte sa do nej príliš často a nenechávajte dvere otvorené príliš dlho. V tomto vám pomôže aj udržiavanie poriadku v chladničke, vďaka čomu sa v nej vyznáte a nehľadáte v nej potraviny príliš dlho.