Sprievodca tehotenstvom II. trimester (časť 1.)
28. 5. 2004, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:20)

Druhý trimester počítame od počínajúceho 13. týždňa tehotenstva. Základy vývoja všetkých orgánov sú ukončené. Placenta ako novo vytvorený orgán, preberá zodpovednosť za zaistenie výživy plodu a za hormonálne zabezpečenie priebehu celého tehotenstva. Druhý trimester končí aj keď to matematicky nie je presné medzi 26.až 28. týždňom tehotenstva.
Čo nás teda v priebehu druhého trimestra čaká ? Aké zmeny na sebe budeme pozorovať ?
V prvom rade sa väčšine tehotných uľaví. Organizmus si už na " iný stav " privykol, čo sa navonok prejaví ústupom špecifických tehotenských problémov hlavne tehotenského zvracania. Dochádza k psychickému vyrovnaniu sa s novou situáciou. Žena začne pozorovať, že sa jej začína zaguľacovať podbruško. Medzi 18. (viacrodičky) až 20. (prvorodičky) začne žena vnímať pohyby plodu. Spočiatku sa jedná o nepravidelne sa vyskytujúce pocity prirovnateľné k štekleniu či jemnému ťukaniu. Tieto vnemy, samozrejme s tým ako plod rastie, naberajú na intenzite.
Sama tehotná na sebe pozoruje zvýšenú chuť do jedla, niekedy zameranú len nejakým špecifickým smerom napr. zvýšená chuť na sladké. Váhový prírastok by ale nemal v tejto fáze tehotenstva presiahnuť l kg/ mesiac.
Návštevy v tehotenskej poradni
Frekvencia kontroly je zo začiatku rovnaká ako v prvom trimestry - teda v 4 týždenných intervaloch, ak prebieha tehotenstvo fyziologicky. Od cca 26. týždňa sa intervaly návštev začínajú skracovať na 2 až 3 týždne podľa uváženia ošetrujúceho lekára. Počiatok druhého trimestra je kľúčový k včasnému odhaleniu porúch vývoja plodu vrátane vrodených vývojových vád. K tomu nám slúžia screeningové vyšetrenia. Prvým vyšetrením je biochemický screening vývojových vád plodu, ktorý sa robí z krvnej vzorky tehotnej na začiatku 17. týždňa tehotenstva. Na žiadanku pre toto vyšetrenie je nutné uviesť presný údaj o dĺžke tehotenstva napr.16 + 4, aktuálnu telesnú hmotnosť v deň odberu. Až po splnení týchto jednoduchých pokynov je výsledok vyšetrenia validný a nie je zaťažený chybami. V teste sa porovnávajú 3 látky s úzkou väzbou na tehotenstvo, preto sa niekedy tiež hovorí o " triple teste ".
Pozitívny výsledok je indikáciou k ďalšiemu už náročnejšiemu invázivnému vyšetreniu - odberu plodovej vody tzv. amniocentéze. Je treba zdôrazniť, že pozitívny výsledok testu zďaleka neznamená, že plod je postihnutý, je to len ukazovateľ vyššej miery rizika a pre jeho potvrdenie alebo a to cca 100x častejšie vyvrátenie je potrebné ďalšie vyšetrenie. O definitívnom doporučení k amniocentéze rozhoduje konzultácia tehotnej s genetikom. O tom, či tehotná nakoniec podstúpi výkon alebo nie rozhoduje ale výhradne sama. V prípade, že výkon odmietne preberá na seba akékoľvek riziká spojené s možným postihnutím plodu. Lekár bude alebo mal by v takomto prípade spísať s tehotnou tzv. negatívny reverz tj. protokol o odmietnutí navrhnutého postupu liečby. Naopak podpísaním pozitívneho reverzu potvrdzuje tehotná svojim podpisom súhlas s navrhnutým postupom. Každý invázivný výkon je zaťažený určitou aj keď nízkou mierou rizika prípadných komplikácií, preto reverz by mal byť založený v dokumentácii vždy keď sa o nejaký výkon jedná tj. vrátane operačných výkonov.
V ďalšej časti Vám popíšeme konkrétne vyšetrenie a pripojíme taktiež slovníček pojmov.
Autor: MUDr. Tomáš Binder