Reklama

Stal sa z vášho muža opäť pubertálny adolescent? Ako to prekonať v zdraví a pohode

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Máte pocit, že sa z neho opäť stalo dieťa? Jeho správanie je nezrelé a neprimerané veku? Čo robiť ak sa váš muž prenesie opäť do puberty? Ako sa s niečím takým vôbec vysporiadať?

Niektorí muži sa môžu v dospelosti mentálne opäť vrátiť do násťročných dôb. Samozrejme, že to nerobia naschvál. V detstve si mohli prejsť rôznymi traumami, ktoré ich ovplyvnili až teraz v dospelosti. V 80. rokoch 20. storočia bol tento jav pomenovaný aj ako "syndróm Petra Pana". Tento termín spopularizoval psychológ Dan Kiley.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Silvia Lakatošová a jej každoročná bláznivá úchylka

    Ako zistiť, či si váš muž prechádza druhou pubertou? Aké môžu byť vlastne príznaky? Samozrejme, že správanie vášho muža je komplexným problémom. Preto sa nedržte iba jedného príznaku. Pamätajte, že druhá puberta je vždy ich súhrnom.

    1. Jeho vzťah s matkou je zrazu nezdravý

    Ak má váš muž po 40-ke a z ničoho nič sa javí ako mamičkin maznáčik, zbystrite pozornosť. Mať dobrý vzťah s vlastnou matkou nie je nič zlé. Ale iba do doby, ak s každým problémom neuteká pod jej sukňu.

    2. Za všetko môžu ostatní

    Obviňuje často druhé osoby? Hádže na nich vinu a sťažuje sa, že to oni môžu za všetko zlé v jeho živote? Ak nedokáže prebrať zodpovednosť za svoj život, určite už viete, ktorá bije.

    3. A čo okruh jeho blízkych?

    Váš muž bude mať väčšiu tendenciu tráviť čas s podobne zmýšľajúcimi osobami. Takže jeho priatelia a známi budú z veľkej pravdepodobnosti nedostatočne emocionálne zrelí.

    4. Zle zvláda stres

    Raz za čas zažije stresovú situáciu každý z nás. Ak sa váš muž trápi a vyhýba svojim pocitom. Alebo odkladá svoje povinnosti, ktoré mu spôsobujú stres. Mohol sa vrátiť späť do puberty a nedokáže svoje problémy vyriešiť.

    5. Drogy nie sú cesta

    "Však je to len jedna cigareta...". Veta, ktorú možno počujete často. A zrazu sa z jednej cigarety stane celá krabička. Môže mať napríklad pohnútku viac fajčiť alebo piť v prítomnosti svojich priateľov. Aby "zapadol" do partie. Tak ako kedysi v puberte.

    6. Prestal robiť veci v domácnosti

    Odmieta sa podieľať na chode domácnosti? Nedá sa na neho spoľahnúť? Zabúda na domáce práce alebo platenie účtov? Druhá puberta rovná sa, druhé dieťa na krku. Akurát, toto je už dospelé.

    7. Extravagancia je samozrejmosťou

    Celé manželstvo nosil menčestrové nohavice s elegantnou bielou košeľou. A jedného dňa sa zjavil vo vchodových dverách v kožených nohaviciach, s piercingom v uchu a motorkárskej bunde? A jeho argument? Že sa chystá s partiou na rockový koncert. Tu niečo nie je v poriadku.

    Ako ustáť druhú pubertu?

    Zo začiatku vám to možno príde vtipné, zábavné a veselé. Pomyslíte si, že veď predsa o nič nejde a aspoň vás to trošku vytrhne zo stereotypu. Ak vám ale jeho správanie už poriadne lezie krkom, pretože sa za posledné roky nijak nezmenilo, zakročte. Môže sa stať, že jeho pubertálne správanie vo vás vyvolá materinské pudy. A budete mať potrebu sa o neho starať a karhať ho. Nie ste jeho matkou. Preto to useknite ešte v zárodku.

    1. Pozor na váš postoj

    Možno si to ani neuvedomujete, ale ako náhle preberáte jeho zodpovednosť na seba, dávate mu dôvod na to, aby bol ešte väčším dieťaťom. Nedá sa na neho spoľahnúť? To neznamená, že teraz musíte zastávať funkciu jeho druhej matky, aby všetko v domácnosti fungovalo. Podporujte ho v tom, aby bol opäť mužom.

    2. Zdravé hranice sú základ

    Zázraky sa neudejú zo dňa na deň ale začať niekde predsa musíte. Váš muž si pravdepodobne ani neuvedomuje, že sa cíti opäť ako 16-ročný chlapec, o ktorého sa treba postarať. Jednoducho mu naznačte v čom je problém a aké správanie tolerovať určite nebudete. Zdravé hranice ho z puberty možno nevytrhnú. Ale aspoň začne premýšľať nad tým, že s jeho telom nie je niečo úplne v poriadku.

    3. Požiadajte o pomoc

    Možno ste na tento problém sama a neviete si dať rady. Psychológ alebo terapeut by vášmu mužovi rozhodne dokázali pomôcť. Potrebuje pochopiť, že jeho správanie nie je v poriadku a mal by popracovať na zmene. Netlačte ho nasilu, aby odbornú pomoc vyhľadal. Začnite opatrne na túto tému a časom vás možno prekvapí.

    4. Jeho problémy, jeho starosť

    Môžete s ním súcitiť, ale nesnažte sa ho chrániť pred realitou alebo pred jeho vlastnými rozhodnutiami a zodpovednosťou. Je tiež dôležité nechať ho vyrovnať sa s dôsledkami jeho činov namiesto toho, aby ste ho neustále ospravedlňovali.