Staršia rodička: Aká je šanca otehotnieť?
22. 3. 2010, 3:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:18)

Čoraz viac žien odkladá svoje prvé tehotenstvo do vyššieho veku. Je to pochopiteľné, keďže dnešné ženy často najskôr študujú, potom si budujú kariéru a tiež chcú byť pred tehotenstvom dostatočne zabezpečené.
Nehovoriac o tom, že nájsť toho pravého niekedy trvá dlhšie. Jednoducho, nie je prakticky nič zlé na tom, ak si svoje materstvo odkladáte na neskôr. Veľa však závisí od toho, ako „neskoro“ to bude.
Stúpajúci vek = klesajúca plodnosť?
Kedy začína vlastne „rizikový“ vek pre tehotenstvo? Podľa odborníkov je najlepšie obdobie na otehotnenie vo veku zhruba od 20 do 30 rokov veku. V tomto veku však nie každá žena rieši práve otázky materstva a detí. S pribúdajúcimi rokmi je na tom ale plodnosť ženy čoraz horšie, pretože klesá počet vajíčok a znižuje sa aj ich kvalita.
Po tridsaťpäťke väčšie riziko
Ak si svoje dieťatko naplánujete až niekedy okolo svojich 35. narodenín, riziko je pomerne vysoké. V týchto prípadoch totiž býva vyššie percento spontánnych potratov (dôvodom bývajú najmä abnormality plodu) či rôznych vývojových porúch plodu ako napríklad Downov syndróm.
Problémy však mávajú i samotné budúce mamičky. Ide hlavne o tehotenskú cukrovku, problémy s krvným tlakom či kŕčovými žilami a napokon i komplikovanejší pôrod. Vek však, samozrejme, nie je jediným faktorom, ktorý vplýva na plodnosť a priebeh tehotenstva.
Je to súhra mnohých okolností a situácií, takže zovšeobecňovať sa príliš nedá. Faktom ale ostáva, že vo vyššom veku to môže byť s čakaním na bociana horšie. Ženy po 35. roku bývajú tiež častejšie návštevníčkami kliník asistovanej reprodukcie než ich mladšie „kolegyne“.
Staré vajíčka či maternica?
Príčinou, prečo je vo vyššom veku dosiahnutie tehotenstva náročnejšie, je podľa odborníkov v prvom rade znižujúca sa kvalita „starých“ vajíčok a ich počet, nie „starnúca“ maternica. Dokazujú to mnohé prípady žien vo vyššom veku, ktoré boli umelo oplodnené vajíčkami od mladých darkýň, pričom úspešnosť bola naozaj vysoká (pri umelom oplodnení vlastnými vajíčkami vo vyššom veku to však neplatí a úspešnosť je oveľa nižšia).
Napriek tomu, že vo vyššom veku môže byť naozaj ťažšie dočkať sa vytúženého potomka prirodzeným spôsobom, je trendom odkladať materstvo na vek okolo tridsiatky a viac.
Keďže naše telo je skutočne nevyspytateľné, nedajú sa tieto údaje a štatistiky považovať za univerzálne platné. Preto môžu aj ženy po 35. roku života a neskôr mať bezproblémové tehotenstvo a priviesť na svet celkom zdravé dieťa. Dôležité však je, aby staršie rodičky nepodceňovali lekársku starostlivosť, dbali o svoj zdravotný stav a snažili sa o zdravý životný štýl.
Autor: Diana
Súťaž: Ako prebiehal váš pôrod? Podeľte sa s nami o vaše zážitky a skúsenosti, s ktorými ste sa stretli pri pôrode vášho dieťatka na Slovensku alebo v zahraničí. Vyrozprávajte nám váš príbeh do mailu a pošlite na adresu redakcia@zena.sk.
Najzaujímavejšie príbehy odmeníme skvelými CD a DVD.