Reklama

Ste so svojim súrodencom na nože? Ako si poradiť so súrodeneckou rivalitou v dospelosti?

Young,And,Old,Businesswomen,Compete,Arm,Wrestling,Fighting,For,Leadership

Zdroj: shutterstock

Reklama

Ak máte brata, či sestru, možno ste to v detstve niekedy zažili. Občasné hádky, súrodenecké "bitky" alebo neustále súboje. A keď vošla mama do izby, a rozdelila vás, zlizli ste si to len vy? Súrodenecká rivalita môže pretrvať až do dospelosti. Čo robiť ak so svojim súrodencom stále bojujete

Trápi vás, že vaši rodičia uprednostňujú vašich súrodencov alebo ich rodiny viac než vás? Vedzte, že nie ste sama. Hoci väčšina rodičov svoje deti miluje aj v dospelosti, je úplne bežné, že niektorý z rodičov má bližšie k určitým potomkom, ktorých v živote podporuje viac. Dokonca svojho "favorita" môže nevedome stavať na piedestál.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ivete Bartošovej prinieslo veľa vzťahov viac trápenia ako čistej lásky
    Zdroj: Žena.sk

    Prečo súrodenci medzi sebou súperia?

    Súrodenecké vzťahy sú zložité a častokrát ich ovplyvňuje veľké množstvo faktorov od genetiky, cez vzťahy s rodinou až po najrôznejšie životné udalosti. Najčastejším dôvodom, prečo sa súrodenci v dospelosti "nenávidia" a bojujú spolu je fakt, že rodičia majú svojho favorita a druhé dieťa je na druhej koľaji.

    Aj keby ste ich vyzvali, aby vám povedali pravdu, či to tak naozaj je, rozhodne z nich nič nevytiahnete. Budú vám tvrdiť, že všetky svoje deti ľúbia rovnako. Ale ich činy hovoria za všetko. Váš brat, či sestra boli vždy v žiari reflektorov zatiaľ čo vy ste obsluhovali oponu. A to nie je najpríjemnejší pocit.

    Hoci je to veľmi bolestivé, netreba sa na nich hnevať. Tak ako sa niekomu viac páči čierna farba namiesto bielej, každý človek má aj svoje obľúbenejšie dieťa. Aj keď len o maličké percento. Táto pravda je síce krutá, ale je to pre naše telo prirodzené. Ako sa vyrovnať so súrodeneckou rivalitou, aby ste žili život bez napätia a neustáleho vnútorného boju?

    Neberte si to osobne

    Pochopte, že vaši rodičia možno "nemilujú" druhého súrodenca viac, len to tak môže na prvý pohľad vyzerať. Napríklad vaša sestra býva bližšie k vašej matke a preto sú spolu častejšie v osobnom kontakte. Možno si to ani neuvedomujú a s najväčšou pravdepodobnosťou to nerobia preto, aby zranili vaše city. Na druhej strane, ak to robia zámerne ako nejakú formu trestu, aby vám ukázali, že váš súrodenec je lepší než vy, pretože nie ste taká žena, akú z vás chceli. Vtedy možno bude lepšie na určité obdobie prerušiť kontakt.

    Hľadajte podporu inde

    Obklopte sa vo svojom živote ľuďmi, ktorí vás milujú a prijímajú taká, aká ste. Ak ste nedostávali od rodičov, či súrodencov dostatok lásky, jednoducho ju nájdite inde. Vážte si svoju aktuálnu najbližšiu rodinu. Keď ste sa doteraz nestali miláčikom svojich rodičov, bohužiaľ už s tým nič neurobíte. Nehnevajte sa na svojho súrodenca. Doma vás čaká milujúci manžel a deti. Zbytočne budete dávať energiu niekde, kde aj tak neuspejete.

    Prestaňte bojovať

    Nesúťažte so svojimi súrodencami a nevyčítajte im, že sú uprednostňovaní. Aj keď sa na prvý pohľad javí, že sú obľúbenejší, výčitkami nikdy nič nedocielite. Jednoducho prijmite, že váš vzťah s rodičmi je taký aký je a snažte sa ho oddeliť od súrodeneckých vzťahov. Určite svojich súrodencov nekopírujte len preto, aby ste získali pozornosť od svojich rodičov. Buďte sama sebou.

    Prijmite realitu

    Lepšie sa budete cítiť aj vtedy, ak prijmete, že sa vám od rodičov možno nedostane toľko podpory, koľko by ste chceli, a to je v poriadku. Môže byť ťažké dostať sa do tohto mentálneho nastavenia, ale keď sa vám to podarí, budete sa cítiť lepšie. Začnite tým, že si všímajte každú jednu maličkosť, ktorú pre vás kedy urobili. Možno ste sa na to doteraz iba pozerali zo zlého uhlu. Vážte si všetko, čo vám dávajú. Možno si nakoniec uvedomíte, že celá situácia je úplne inak a doteraz ste ju videli skreslene.

    Vyhľadajte odbornú pomoc

    Niekedy o nič nejde. Ale v mnohých prípadoch môže byť súrodenecká rivalita veľmi nebezpečná. Trvalé negatívne následky môžu pretrvávať z ranného detstva až do dospelosti, kedy môžete pociťovať výrazný stres z toho, že nie ste "číslo jedna" u svojich rodičov. Vtedy vám môže vaše podvedomie začať podsúvať veľmi čierne myšlienky, ktoré vás dokážu "presvedčiť", že nie ste dostatočne hodnotná a dobrá pre svojich rodičov. A že si vlastne vôbec nezaslúžite ich lásku. A vtedy vám telo spúšťa obranný mechanizmus - hnev. A ten smeruje priamo na vášho súrodenca, pretože on dostáva niečo, čo vy nie. V takomto prípade vám tento "malý boj" prerástol cez hlavu a bude lepšie ak vám pomôže niekto s odbornými skúsenosťami.