Reklama

Štyri dôvody, prečo by ste mali navštíviť v zime Egypt!

Pyramídy v Gíze, Egypt.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

U nás treskúca zima, v Egypte príjemne teplý vzduch. Prečo je práve zimné obdobie tým najlepším časom, kedy by ste sa mali vydať do Egypta?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:31
Remaining Time 0:31
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prechádzka týmto svetelným parkom naozaj stojí za to!

    1. Počasie ako šité na mieru

    Predstavte si, že sa vydáte v auguste do Káhiry, aby ste videli pyramídy v Gíze. Už po prvých minútach prehliadky na vás doľahne únava a vyčerpanie z ostrého Slnka. Teplomer ukazuje 40ku a vám je na odpadnutie. V zime sa toto rozhodne stať nemôže. Starovekú históriu si môžete užiť bez toho, aby ste sa vôbec zapotili. Tešiť sa môžete na stabilnú teplotu od 12 až do 20 stupňov Celzia. V noci mráz nehrozí a preto si so sebou nemusíte vláčiť ani plné kufre teplých rukavíc a objemných búnd. Teplota pod 10 stupňov Celzia klesá iba výnimočne.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:20
    Remaining Time 0:20
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Navštívili ste už Grand Place v Bruseli? Neoľutujete

      2. Vianočné slávnosti

      Vianoce sú síce za nami, ale takto aspoň budete pripravení na tie najbližšie, ktoré sa v Egypte budú konať. Domáci ich oslavujú 25. decembra a koptské Vianoce 7. januára. Nech už plánujete osláviť ktorýkoľvek deň, Vianoce zostávajú vo svojej podstate rovnaké. Najväčším rozdielom medzi nimi je akt pôstu.

      Koptskí kresťania sa zúčastňujú na pôste Svätého narodenia a 40 dní dodržiavajú prísnu vegánsku diétu. Najočakávanejšia časť sviatkov sa začína na Štedrý deň, kedy sa pôst preruší. V tomto období môžete chutnať aj obľúbený fattah. Chutný pokrm podávaný s jahňacím mäsom, ryžou, chrumkavým chlebom a poliaty pikantnou paradajkovo-cesnakovou omáčkou.

      3. Veľkolepá udalosť

      Slnečný festival v Abú Simbel sa začína vo februári pri jednom z najväčších divov Egypta, chráme Ramzesa II. Počas dvoch dní v roku, 22. februára a októbra, sa slnko dokonale vyrovná a osvetlí centrálnu komnatu. Zvyčajne je tam tma po celý rok. Ručne vytesaný pieskovcový chrám bol postavený tak, aby sa komnaty rozsvietili v deň narodenín Ramzesa II. a v deň jeho nástupu na trón.

      Miestni obyvatelia tento neuveriteľný úkaz prichádzajú húfne oslavovať. Po predstavení sa návštevníci vydajú von, aby si vychutnali tradičný nubijský tanec a živú hudbu. Ak vás hudba neláka, zamierte k jednému zo stánkov s jedlom ochutnajte kushari, Egyptské národné jedlo. To obsahuje zmes ryže, cíceru, cestovín, čiernej šošovice, paradajkovej omáčky a vyprážanej cibule.

      4. Plavba po Níle

      Vo vnútri starovekých hrobiek býva v lete na odpadnutie. Preto je logické sa vydať k vode. V zime to samozrejme nehrozí a môžete si v pokoji a kľude užiť nie len impozantné chrámy ale aj navštíviť miesta, ako sú Luxor a Asuán. Tam sa dostanete práve po Níle. Dychberúca plavba po rieke vám odhalí všetky tajomné zákutia Egypta. Domov budete odchádzať plní zážitkov, na ktoré rozhodne nikdy nezabudnete.