Pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry zákon definuje ako územia s uceleným historických osídlením a väčším počtom pamätných stavieb aleboarcheologických nálezov.

Ide o pôvodné osady v danej lokalite, teda nielen domy presídlené z inej oblasti a zrekonštruované na múzejné areály – skanzeny, ako je napríklad Múzeum oravskej dediny v Zuberci či Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.

Čičmany

(36 pamiatok)

Ikonická dedinka plná dreveníc zdobených bielymi ornamentmi je jednou z najfotogenickejších kútov Slovenska. Ornamentika sa používala aj na čičmanských krojových a obrusových výšivkách krojov a obrusov.

Čičmany sú obec v okrese Žilina. Známe sú svojou zachovalou ľudovou architektúrou, pričom časť obce je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a súčasťou pamiatkového fondu Slovenska. Ide o najjužnejšiu a zároveň najvyššie položenú obec žilinského okresu. Je charakteristická maľovanými drevenicami. Prvá písomná zmienka je z roku 1272.
Zdroj: Mário Badík

Obec sa nachádza v lone hrdej prírody rôznych tvárí - obkolesujú ju Strážovské vrchy, lákajúce na hrebeňovky s impozantnými výhľadmi, Malá Fatra s plnohodnotnými turistickým vyžitím či pôvabná Rajecká dolina.