Rakovina sa vyznačuje nekontrolovaným bunkovým delením a schopnosti týchto buniek napádať zdravé tkanivo a rozširovať sa do iných častí tela, tzv. metastázy. Ku vzniku rakoviny dochádza vtedy, keď je poškodená DNA. Nekontrolované delenie môže viesť buď k nádoru nezhubnému (benígny) alebo zhubnému (malígny). Benígne tumory nemajú schopnosť metastázovať a nerozširujú sa do iných častí tela a nie sú preto životu nebezpečné.

Ako vlastne vzniká?
Keď hľadáme príčinu, najčastejšou reakciou ľudí je, že za ňu môže genetika. Ak sa v rodine rakovina už objavila, skôr či neskôr prepukne aj u potomkov, vravia laici. Mnohí preto prepadajú panike, hoci sú úplne zdraví a riziko ochorenia je minimálne. Zdravo sa stravujú, nefajčia, vedú spokojný život.

K rizikovým faktorom zvyšujúcim rakovinu patrí údajne prijímanie veľkého množstva tukov,  alkoholu a fajčenia. Rolu vo vyššom výskyte ochorenia hrá aj obezita. Pri rakovine prsníka sa diskutuje o vplyve antikoncepcie a dlhodobej hormonálnej liečbe. Celý „vtip“ spočíva v tom, že pacient musí prísť k lekárovi včas. Ženy, ktorých nádor bol odhalený v začiatkoch a ešte sa nezačal šíriť, majú zhruba 80% šancu na vyliečenie.

HOLDING THE FUTURE
Zdroj: Photograph by Magda Indigo
HOLDING THE FUTURE

Aby sme ju nedostali...
Ženy by si mali udržiavať predovšetkým normálnu telesnú hmotnosť. Samozrejme, že to neplatí pre tehotné. Nadváha je spojená so zvýšením rizika karcinómu prsníka a sliznice maternice. Vedie tiež k výskytu ďalších civilizačných chorôb ako je cukrovka.

Zvýšte aj obsah vlákniny v strave. Vláknina zvyšuje rýchlosť priechodu stravy tráviacou trubicou, bráni tak pôsobeniu škodlivých látok v našom organizme a pôsobí ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva. Venujte sa aspoň trikrát týždenne 30-minútovému pohybu. Či už je to beh, posilňovňa, jazda na bicykli.

Pohyb pomáha udržiavať telesnú hmotnosť a kondíciu. Prvé tehotenstvo a pôrod plánujte pred  30. rokom života. Tehotenstvo a pôrod pred tridsiatkou významne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Prsné žľazy dozrejú až s prvým dojčením, kritická je doba, počas ktorej je nezrelá žľaza vystavená pôsobeniu hormónov (obdobie od prvej menštruácie po prvý pôrod).