Tehotenstvo vo vyššom veku: Zdravotné problémy, ktorým sa (možno) nevyhnete
23. 2. 2022, 14:05 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:34)

Zdroj: Shutterstock
Pred rakovinou máme rešpekt, veľký strach, sme pesimisti. Všetky tieto prejavy bránia väčšine žien dať sa vyšetriť. V podstate ide o zbytočné umieranie žien prevažne s rakovinou prsníka.

Napriek osvete prichádzajú k lekárovi už vo vyššom štádiu, keď je liečba zložitejšia a vyhliadky na úspech prudko klesajú. Rakovina sa vyznačuje nekontrolovaným bunkovým delením a schopnosti týchto buniek napádať zdravé tkanivo a rozširovať sa do iných častí tela, tzv. metastázy. Ku vzniku rakoviny dochádza vtedy, keď je poškodená DNA. Nekontrolované delenie môže viesť buď k nádoru nezhubnému (benígny) alebo zhubnému (malígny). Benígne tumory nemajú schopnosť metastázovať a nerozširujú sa do iných častí tela a nie sú preto životu nebezpečné.
Ako vlastne vzniká?
Keď hľadáme príčinu, najčastejšou reakciou ľudí je, že za ňu môže genetika. Ak sa v rodine rakovina už objavila, skôr či neskôr prepukne aj u potomkov, vravia laici. Mnohí preto prepadajú panike, hoci sú úplne zdraví a riziko ochorenia je minimálne. Zdravo sa stravujú, nefajčia, vedú spokojný život.
K rizikovým faktorom zvyšujúcim rakovinu patrí údajne prijímanie veľkého množstva tukov, alkoholu a fajčenia. Rolu vo vyššom výskyte ochorenia hrá aj obezita. Pri rakovine prsníka sa diskutuje o vplyve antikoncepcie a dlhodobej hormonálnej liečbe. Celý „vtip“ spočíva v tom, že pacient musí prísť k lekárovi včas. Ženy, ktorých nádor bol odhalený v začiatkoch a ešte sa nezačal šíriť, majú zhruba 80% šancu na vyliečenie.
Aby sme ju nedostali...
Ženy by si mali udržiavať predovšetkým normálnu telesnú hmotnosť. Samozrejme, že to neplatí pre tehotné. Nadváha je spojená so zvýšením rizika karcinómu prsníka a sliznice maternice. Vedie tiež k výskytu ďalších civilizačných chorôb ako je cukrovka.
Zvýšte aj obsah vlákniny v strave. Vláknina zvyšuje rýchlosť priechodu stravy tráviacou trubicou, bráni tak pôsobeniu škodlivých látok v našom organizme a pôsobí ako prevencia pred rakovinou hrubého čreva. Venujte sa aspoň trikrát týždenne 30-minútovému pohybu. Či už je to beh, posilňovňa, jazda na bicykli.
Pohyb pomáha udržiavať telesnú hmotnosť a kondíciu. Prvé tehotenstvo a pôrod plánujte pred 30. rokom života. Tehotenstvo a pôrod pred tridsiatkou významne znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. Prsné žľazy dozrejú až s prvým dojčením, kritická je doba, počas ktorej je nezrelá žľaza vystavená pôsobeniu hormónov (obdobie od prvej menštruácie po prvý pôrod).