Tipy na výlet: Využite pekné počasie a spoznajte naše zrúcaniny
28. 10. 2024, 17:00

Zdroj: Boris Kopaj
Ležia mimo svetiel reflektorov, sú skrytejšie, komornejšie, obklopené krásnou prírodou a ďalej od civilizácie. A občas aj riadne do kopca.
GÝMEŠ
Pôvodom gotický hrad vlastnili Forgáčovci a poškodili ho Turci. Obývaný bol až do roku 1865. V okolí zalesneného hradného kopca v pohorí Tríbeč na Ponitrí stojí za návštevu aj Zubria zvernica v Topoľčiankach či krásne Arborétum Mlyňany. Hrad je prístupný od rekreačného strediska Jelenec-Remitáž alebo z Kostolian.
Zdroj: Boris Kopaj
GÝMEŠ
ČABRAĎ
Juhoslovenský hrad Čabraď je čarovný kúsok našej krajiny tak trochu „na konci sveta“. Nájdete ho na Krupinskej planine neďaleko Krupiny, Levíc a Dudiniec a kráča sa naň z dedinky Čabradský Vrbovok. Zrúcanina bola pôvodne strážny hrad, ktorý bránil cesty do stredoslovenských banských miest. Neskôr ho prebudovali na protitureckú pevnosť, ktorú v 17. storočí jej majitelia podpálili. Dnes tróni v prírodnej rezervácii šírošírych lesov s najväčším výskytom plazov na území Slovenska.
Zdroj: Jan Pohunek
ČABRAĎ
ZNIEVSKY HRAD
Výhľad z druhej najvyššie položenej zrúcaniny hradu na Slovensku (985 metrov n. m.) bude odmenou po strmej prechádzke z Kláštora pod Znievom v Turci. Niekoľkokrát ho podpálili vojaci. Tróni nad Turčianskou kotlinou. Cestou odtiaľ si môžete načapovať známe minerálky Kláštorná, Budiš či Fatra alebo sa zohriať v liečivých kúpeľoch Turčianskych Teplíc. Pekné výlety ponúka priľahlá Gaderská i Blatnická dolina.
Zdroj: shutterstock
ZNIEVSKY HRAD
TURNIANSKY HRAD
Zrúcaninu dostupnú z obce Turňa nad Bodvou neďaleko Košíc obsadili v 17. storočí Turci. Je s ňou spätá povesť o hradnej panej, ktorá zo žiarlivosti zabila mladého šľachtica a jej duch sa dodnes túla po hradisku. Prechádzku na hradný kopec viditeľný z diaľky, ktorý sa pýši aj výskytom jedinečnej rastliny rumenica turnianska, môžete spojiť s návštevou Jasovskej alebo Krásnohorskej jaskyne či Zádielskej tiesňavy
Zdroj: Richard Semik
TURNIANSKY HRAD
LIPTOVSKÝ HRAD
Najvyššie položená zrúcanina (viac-menej už len hradisko) na Slovensku a jedna z najvyššie položených v Európe sa týči 993 metrov n. m. v ústí Chočských vrchov. Dostanete sa k nej z obcí Kalameny či Lúčky. V areáli nájdete archeologickú expozíciu a v okolí viacero turistických atrakcií – jaskyne, bikeparky, akvaparky či Liptovskú Maru.
Zdroj: shutterstock
LIPTOVSKÝ HRAD
TEMATÍN
Pôvodne strážny hrad, zovretý v sedle malebnej považskej pahorkatiny, kopíroval hranice Uhorska. Mal aj dôležitú signalizačnú funkciu s Čachtickým a Beckovským hradom, z ktorých ľudia na seba navzájom dovideli. Zrúcanina chátra už od roku 1710 a od civilizácie je vcelku odrezaná. Vedú k nej dlhšie, no veľmi pekné trasy z rekreačného strediska Bezovec či z obce Hrádok. Vidno z neho Považský Inovec, Malé a Biele Karpaty aj Myjavskú pahorkatinu.
Zdroj: shutterstock
TEMATÍN
SOMOŠKA
Jeden z najfotogenickejších slovenských hradov sa týči nad štátnou hranicou s Maďarskom v okrese Lučenec, a to na ojedinelom čadičovom brale. Z jeho kameňa hrad aj postavili. Prislúcha k nemu majestátny čierny kamenný vodopád a „more“ uprostred lesa. Spadá do prvej línie protitureckých pevností a je súčasťou Novohradského geoparku v blízkosti mesta Fiľakovo.
Zdroj: Filip Fuxa
SOMOŠKA