Reklama

Topíte sa v DLHOCH? Vyhláste bankrot, ale nenechajte sa oklamať!

Osobný bankrot

Zdroj: shutterstock

Reklama
Eva Janovická

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Osobný bankrot je spôsob, ako sa zbaviť dlhov. Ide o zákonný proces oddlženia, ktorý má svoje pravidlá.

Koho sa týka

Osobný bankrot, ako už názov napovedá, sa týka osôb, teda jednotlivcov. Ide o spôsob, ako môže bežný občas naložiť so svojím zadĺžením. Takto sa teda môže oddlžiť a zbaviť sa rôznych pohľadávok.

POZOR! Netýka sa to nepeňažných dlhov, výživného, záložného práva na nehnuteľnosť, finančného trestu, ktorý osobe uložil súd či dlhov, ktoré vznikli spôsobením škody na zdraví alebo úmyselným konaním.

Osobný bankrot môže vyhlásiť fyzická osoba, ktorá má hlavné centrum záujmu na Slovensku, je v platobnej neschopnosti a vedie sa voči nej exekúcia alebo podobné konanie. Podľa zákona je človek v platobnej neschopnosti, keď nie je schopný 180 dní po splatnosti zaplatiť ani jeden dlh.

Bezplatná pomoc

Dlžník môže procesom oddlženia prejsť aj v zastúpení, je na to určené Centrum právnej pomoci, cez ktoré prechádza každá žiadosť. Môžete tam absolvovať aj konzultácie alebo si nechať skontrolovať svoju žiadosť a potrebné doklady. Celá táto pomoc je BEZPLATNÁ! Nenaleťte teda podvodníkom, ktorí vám sľúbia pomoc a nechajú si za ňu zaplatiť vysoké čiastky. Zároveň žiadna iná spoločnosť okrem Centra nie je oprávnená podávať vo vašom mene návrh na oddlženie.

Dve možnosti

Oddlženie môže prebehnúť dvomi spôsobmi – prostredníctvom konkurzu alebo splátkového kalendára. Je na samotnom dlžníkovi, ktorou cestou sa vyberie. Tieto možnosti ale nemá človek, ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody ani taký, ktorý už v posledných 10 rokoch o oddlženie žiadal.

Konkurz

Ide o najvyužívanejší spôsob naloženia s dlhmi, pripadá do úvahy, keď sa exekučné konanie voči dlžníkovi vedie minimálne rok. Môžu ho využiť ľudia, ktorí nemajú žiadny príjem alebo majetok. „Pokiaľ však má dlžník nejaký majetok, musí brať na vedomie skutočnosť, že tento majetok sa mu speňaží a dlžník o svoj majetok príde,“ upozorňuje Centrum.

Zdroj: Shutterstock

Na Slovensku každý mesiac vyhlásia osobný bankrot stovky občanov.

V návrhu na vyhlásenie konkurzu sa uvádza životopis dlžníka, opis jeho aktuálnej situácie, zoznam veriteľov a súpis majetku. Po vyhlásení oddlženia súdom sa zastavia všetky exekučné konania a dlžníkovi už nie je možné zrážať z príjmu žiadne peniaze. Taktiež vyhlásením oddlženia zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

Konkurz znamená, že majetok dlžníka sa speňaží. Do dražby alebo inej formy, ktorou správca konkurznej podstaty tento majetok verejne ponúka, sa však môžu zapojiť aj osoby blízke dlžníkovi. Rodičia, súrodenci, deti či manžel/manželka majú právo na vykúpenie tohto majetku, pokiaľ s tým dlžník súhlasí.

Po odpredaní všetkého majetku správca vyplatí pohľadávky a záväzky dlžníka. Týmto sa považuje oddlženie konkurzom za ukončené bez ohľadu na to, aká časť oprávnených nárokov bola vyplatená. Je na správcovi, aby uspokojil nároky veriteľov v čo najvyššej možnej miere v súlade so zákonom.

Splátkový kalendár

Je vhodný pre tých, ktorí majú pravidelný príjem. Pri tomto spôsobe neprídete o svoj majetok. Okrem 500 eur správcovi konkurznej podstaty je však nutné uhradiť aj 200 eur advokátovi. V tomto prípade sa vždy vyžaduje advokátske zastúpenie. Poplatok môžete uhradiť aj na splátky. Návrh musí okrem súpisu aktuálneho majetku obsahovať aj majetok väčšej hodnoty vlastnený v posledných troch rokoch, prehľad príjmov a výdavkov za posledných 5 rokov a tiež výhľad do budúcnosti.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Splátkový kalendár vypracovaný správcom schvaľuje súd.

Po splnení podmienok vám súd poskytne ochranu pred veriteľmi, ustanoví správcu a uloží vám povinnosť zaplatiť poplatky uvedené vyššie. Po zaplatení preddavku správca do 45 dní vypracuje splátkový kalendár tak, aby minimálne 30 percent dlhov bolo uhradených do 5 rokov.

Celkovo musí dlžník formou splátkového kalendára vyplatiť dlhy tak, aby veriteľov uspokojil aspoň o 10 percent viac, ako by tomu bolo pri predaji všetkého jeho majetku. Keď vyplatíte pohľadávky podľa vypracovaného splátkového kalendára, ste zbavený aj všetkých zvyšných dlhov.

Poctivý zámer

Podmienkou oddlženia je poctivý zámer, teda snaha riešiť svoje dlhy a nezamlčiavať žiadne skutočnosti. Každý veriteľ má právo žiadať súd, aby bolo oddlženie zrušené. A to sa môže stať, ak:

  • dlžník sa úmyselne dostal do platobnej neschopnosti,
  • úmyselne neuviedol niektorého z veriteľov,
  • úmyselne neuviedol úplne celý svoj majetok,
  • nespolupracuje so správcom,
  • bez vážneho dôvodu neplatí záväzky podľa určeného splátkového kalendára,
  • neplatí výživné na dieťa,
  • domáhal sa oddlženia, aj keď centrum svojich záujmov nemá na Slovensku.

Dôležité! Osobný bankrot sa môže vzťahovať aj na dlhy, ktoré vznikli mimo územia Slovenskej republiky, musí však ísť o krajinu patriacu do Európskej únie.

Poctivý zámer znamená aj priznanie majetku nadobudnutého po vyhlásení konkurzu. Môže ísť napríklad o dedičstvo – v tomto prípade dokonca nemá právo ho odmietnuť. „Dlžníkova povinnosť je ponúknuť polovicu nadobudnutého majetku svojim veriteľom. Pokiaľ by zatajil, že po konkurze nadobudol majetok, môže ísť o nepoctivý zámer,“ informuje Centrum. Rovnako to platí, ak dlžník po konkurze vyhrá v lotérii alebo nadobudne majetok vyššej hodnoty darovaním.

Zdroj: Martin Domok

Pokiaľ zdedíte alebo vyhráte peniaze, musíte ich priznať a zahrnúť do vyrovnania dlhov.

Po bankrote

Osobný bankrot človeka neobmedzuje v jeho ďalšom bežnom živote. Môžete sa zamestnať či založiť si účet v banke. Po konkurze však nesmiete tri roky prevádzkovať živnosť, pokiaľ si nepožiadate o výnimku na živnostenskom úrade. Problém môže nastať pri úveroch a posudzovaní vašej platobnej schopnosti.

Autor článku

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena
V médiách začínala koncom roka 2006 ako redaktorka denníka Plus 1 deň. Po 15-ročnom pôsobení v šoubiznisovej redakcii istého online média sa rozhodla začať novú etapu v redakcii magazínu Báječná žena.