Reklama

Toto sú nové triky šmejdov: Sú už takmer všade! Nedajte sa nachytať

Šmejdi majú nové praktiky

Zdroj: shutterstock

Reklama

Začínali v kultúrnych domoch, do ktorých letákmi vhodenými do schránok zvolávali ľudí na rozdávanie darčekov a chutné občerstvenie. Kto by nešiel, však? No nakoniec sa z toho vykľula priam až násilná predajná akcia, z ktorej iba málokto vyviazol bez nevýhodnej kúpnej zmluvy.

Ako píše Nový čas pre ženy, tieto časy sa však skončili. Po niekoľkých rokoch takéhoto, pre šmejdov veľmi výnosného biznisu, im „klepli po prstoch“, a tak sa s takýmito akciami v kultúrnych domoch už nestretnete. Alebo je to málo pravdepodobné. A keby predsa, zdôrazňujeme vám: nič nasilu nekupujte a nepodpisujte! Hlavne ak to vyzerá príliš lákavo a dostanete k tomu všeličo možné zadarmo. Zapamätajte si, že v obchode nikto nikdy nikomu NIČ nedá zadarmo! Zlá správa však je, že šmejdi sa premiestnili z kultúrnych domov do on­line priestoru a pokročili v nápadoch, ako vymámiť z naivných a hlavne zo starých ľudí peniaze iným spôsobom. Pripravili sme pre vás niekoľko ukážok, ktoré sa reálne stali a podávajú obraz o tom, ako aktuálne šmejdi fungujú a čo skúšajú na svoje obete.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:20
Remaining Time 0:20
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Múdrosti Karla Gott (+80): Vďaka tomuto dosiahol úspechy

    Falošná súťaž

    Toto leto sa partia šiestich kamarátok vybrala na výlet do Bojníc. Samozrejme, nevynechali možnosť pozrieť si Bojnický zámok. Na záver prehliadky ich čakala urna, do ktorej mohli vhodiť lístok s vyplnenými osobnými údajmi a zapojiť sa tak do súťaže o rôzne ceny. A neuveríte! Asi po mesiaci všetkým prišla poštou informácia o tom, že vyhrali to isté. Akurát tá „výhra“ nebola skutočná výhra, ale iba poslanie rôznych zľavových kupónikov na nákup superdrahých značkových kabeliek a prakticky nevyhrali nič. Iba pochopili, že naleteli a prostredníctvom súťaže na zámku v podstate dobrovoľne poslali svoje údaje šmejdom.

    Otázne je, koľko takýchto turistov, návštevníkov zámku a následne „výhercov“, aj reálne v domnienke, že vďaka tomu nakúpia výhodne (veď majú kartičky na zľavu), skutočne nakúpilo tovar, ktorý vôbec nemá takú vysokú hodnotu. Určite sa nejakí našli. A keby aj nie, „niekto“ dostal nekonečné množstvo e-mailových a poštových adries a telefónnych čísel, ktoré môže ďalej predávať iným firmám za dobré peniaze. Skúste si predstaviť, aké hromady ľudí prejdú v lete týmto krásnym zámkom…

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Tak tomu sa povie výzdoba! Videli ste už niekedy strašidelnejšiu?

      Zaseknutý balík
      Možno aj niektorým z vás prišla SMS o tom, že balík, ktorý čakáte, sa zasekol na triediacej linke, a tak treba zásielku obnoviť klikom na link priložený v esemeske. Nie! Nikdy nesmiete kliknúť na nič takéto. Okamžite by sa vám dostali do telefónu, prípadne by požadovali ďalšie a ďalšie údaje, až by sa možno dostali k vášmu účtu v banke. Keby sa takéto niečo stalo, prišlo by vám oznámenie o predĺžení dodania balíka, ale určite nebudete musieť na nič klikať a nič nanovo potvrdzovať. Najlepšie preto urobíte, ak zavoláte do konkrétnej dopravnej spoločnosti, či sa to naozaj stalo.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Andrea Verešová a jej perly: Tieto vás určite pobavia

        Vybavená reklamácia
        Každý sa poteší, ak vybaví reklamáciu vo svoj prospech. To veľmi dobre vedia aj šmejdi, a tak rozosielajú esemesky alebo e-maily so správou, v ktorej žiadajú vaše číslo účtu na to, aby vám poslali peniaze za neopraviteľný výrobok. Často pri tom využívajú logá známych e-shopov, v ktorých veľa ľudí (a teda pravdepodobne aj vy) nakupuje. Vyzerá to veľmi dôveryhodne. Nezabúdajte však na to, že na ukončenie reklamácie predsa potrebujete doklady, ktoré sú podpísané. A už pri reklamácii zadávate číslo účtu, na ktoré vám pošlú peniaze. Tak prečo by ho žiadali znova? Opäť platí, aby ste na nič neklikali a nikomu neposielali cez esemesku alebo e-mail číslo svojho účtu.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:12
        Remaining Time 0:12
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Adela Vinczeová je nad vecou a vie si zo seba vystreliť: Máme dôkaz!

          Varovná správa zo Slovenskej pošty
          Máme váš balík, treba zaplatiť clo na tento účet, kliknite naň. Keď vám príde takáto esemeska alebo e-mail, začnete isto rozmýšľať, či ste si naozaj niečo objednali. Možno aj prídete na to, že áno. Ale určite nič neplaťte cez link, ktorý vám prišiel z čísla, ktoré vôbec nepatrí Slovenskej poš­te. Ak si nie ste istí, radšej na poštu zavolajte a overte si to. Prípadne sa tam vyberte a zaplaťte clo v hotovosti alebo kartou priamo na mieste. Platí však zásada, že pošta nikdy nevyzýva prostredníctvom esemesky na priamu platbu cez rôzne linky. Jedine môže poslať nejaký oznam, ktorý však nie je podmienený klikom na nejaký link a tobôž nie nejakou platbou.

          Zameriavajú sa hlavne na starších ľudí žijúcich osamote, prípadne na chorých

          Trik s autonehodou
          Zavolajú starkým, že ich syn alebo vnuk havaroval a je v nemocnici. Potrebuje peniaze na operáciu. On je akože jeho kamarát a prišiel po ne.

          Trik so zázračným vyliečením
          Môže sa stať napríklad v okolí nemocníc. Šmejdi si vytypujú chorých a cielene za nimi idú s ponukou predaja zázračných liekov, mastičiek, vodičiek a všeličoho iného, napríklad z Austrálie, Mexika, Ameriky. Ale za obrovské peniaze. Lebo „veď im okamžite pomôžu“.

          Trik s preoblečenými policajtmi
          Zaklopú na dvere, oznámia, že v okolí boli zaevidované falošné peniaze, a tak kontrolujú po domoch všetky bankovky. Samozrejme, zistia, že tie vaše sú falošné, a tak ich musia vziať na expertízu na políciu do laboratória.

          Kontrola plastových okien
          Zavolajú vám, že vám ich bezplatne skontrolujú a utesnia. Prídu, rozhliadnu sa po byte či dome a v správnej chvíli, keď nebudete dávať pozor, vás okradnú. Aby taká chvíľa nastala, poprosia vás napríklad o to, či im spravíte kávičku, aby ste odišli z miestnosti, v ktorej „cítia“ skryté úspory, prípadne zlato či iné vzácnosti.

          Trik s „poisťovákmi“
          Šmejdi najskôr nalákajú naivných ľudí na to, že im doniesli napríklad preplatok poistného. Ale žiadajú, aby im vydali zo stovky alebo dokonca z päťstovky. Samozrejme, falošnej. Dajú vám falošné peniaze a vy im pravé. A majú zarobené...

          Poradcovia na ceste za lepším životom
          Za poradcov a koučov či mentorov sa dnes vydávajú ľudia, ktorí nemajú v tejto oblasti žiadne vzdelanie ani skúsenosti. Ide o nebezpečný fenomén. V tomto prípade je najohrozenejšia najmä mladšia generácia, ktorá má tendenciu veriť viac influencerom ako odborníkom z danej oblasti.