Tretí mesiac tehotenstva
15. 8. 2005, 4:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:20)

9. - 12. týždeň
Na konci tohto mesiaca zmizne únava, nevoľnosť i riziko spontánneho potratu. Čaká vás vstupná prehliadka u gynekológa, pokiaľ ste ju neabsolvovala v druhom mesiaci. Počas nej dostanete tehotenský preukaz, o ktorom som písala v článku Druhý mesiac tehotenstva.
Prvá návšteva u gynekológa
Sestra vám zmeria tlak (čo sa bude opakovať i pri ďalších návštevách) a požiada vás o prvý ranný moč. Preto si ho so sebou prineste v čistom pohári či inej nádobe. Z nej sa zisťuje prítomnosť cukrov, bielkovín či žlčového farbiva. Tehotenstvo vám môže znepríjemniť zápal močového ústrojenstva, čo je jedno z najčastejších bakteriálnych ochorení v tehotenstve. Prejavuje sa pálením či štípaním pri močení.
Sestra tiež bude zisťovať, koľko vážite. Najjednoduchšie je vážiť sa v ordinácii alebo sama doma. Možno sa budete správať ako moja známa Iveta (22): "Keď som zistila, že som v tom, a začala som priberať, tak som sa vážila skoro všade, lenže každá váha ukazovala inak. Tak som si, samozrejme, vybrala tú, ktorá mi ukazovala najmenej, i keď som kvôli tomu musela jazdiť ku kamarátke." Ivetin postup je zo ženského pohľadu pochopiteľný a z odborného hľadiska prijateľný. Podmienkou ale je, aby ste sa merala vždy na jednej váhe, čím sa zaručí vierohodnosť priberania, nutného pre vás i bábätko.
Vnútorné a vonkajšie vyšetrenie
Lekár pomocou gynekologických zrkadiel zistí veľkosť a pevnosť čípku. Tiež bude skúmať, či sa čípok neotvára. To by v takomto rannom štádiu tehotenstva mohlo mať fatálne následky pre ďalší priebeh. Urobí i výtery z čípka. Vďaka nim zistí, či na ňom neprebieha infekcia alebo podozrivé bujnenie.. Ohmataním brucha zistí veľkosť maternice, ktorá by na konci tretieho mesiaca mala byť veľká asi ako mužská päsť. Stále je uložená v malej panve, kde je chránená pred nárazmi.
Odbery
Z odobratej krvi lekár zistí vašu krvnú skupinu, Rh faktor, krvný obraz a tiež prítomnosť protilátok na tri závažné ochorenia: HIV, syfilis a hepatitídu typu B (žltačka). Tieto odbery, okrem krvnej skupiny a Rh faktoru, podstúpite ešte po 30. týždni, aby mal lekár istotu, že je všetko v poriadku.
Panva
Lekár či sestra by vám mali zmerať rozmery panvy a údaje zapísať do tehotenského preukazu. Pokiaľ sa tak nestane, spýtajte sa, kedy to urobia. V každom prípade na tomto vyšetrení trvajte.
Podľa zistených veľkostí sa dá určiť, či ju máte dostatočne priestrannú pre hladký priechod bábätka na svet. Pre personál v pôrodnej sále sú tieto údaje dôležité, avšak pri príjmu je už väčšinou skoro nemožné panvu dobre zmerať vzhľadom na veľkosť bruška. Pri meraní sa zisťujú štyri panvové rozmery (v zátvorke uvádzam priemerné hodnoty): 1. rozmer (25 - 26cm), 2. rozmer (27 - 28cm), 3. rozmer (30 - 33cm), 4. rozmer (19 - 20cm). Prvé tri údaje sa merajú na chrbte, posledný na boku s jednou nohou pokrčenou.
Pokiaľ by bola zistená nepravidelnosť, môže byť primárnym dôvodom na cisársky rez. Keby k tomu došlo, nebuďte sklamaná alebo smutná, naopak buďte rada. Bábätko zakliesnené v panve je totiž nočnou morou všetkých pôrodníkov, pretože s kosťou na rozdiel od mäkkých tkanív sa nedá nič urobiť bez ohrozenia mamičky i bábätka.
Prsia
Súčasťou vstupnej prehliadky by mala byť prehliadka vašich pŕs a hlavne bradaviek. Pre kojenie na ich veľkosti nezáleží, čo potvrdzuje i kamarátka Michaela (27): "Keď som mala prvýkrát kojiť Filipka z mojich dvojok, bála som sa. Našťastie prvé i ďalšie kojenie prebiehalo v pohode a mlieka som mala dostatok."
Niektoré ženy však majú tzv. vtlačené či ploché bradavky. Oboje sú po pôrode prekážka pre kojenie. Našťastie sa dajú kúpiť tzv. formovače prsných bradaviek pracujúce na princípe podtlaku. Po niekoľkomesačnom pravidelnom používaní bezbolestne vytiahnú bradavky von. Preto je dôležité začať včas.
Pokiaľ teda máte pochybnosti či lekár neprejaví záujem o zistenie stavu vašich pŕs, ozvite sa. Myslite na to, že najviac by na to doplatilo vaše bábätko, ktoré by ste nemohla kojiť a tým by ste mu neposkytla imunitu, ktorú mu zabezpečí len materské mlieko. Ako rastie?!
Do deviateho týždňa sa o vašom drobčekovi odborne hovorí ako o embryu. Po deviatom týždni už ako o fetu, teda o plode.
Má už všetky hlavné orgány. Teraz rastie a zdokonaľuje sa. Hlavička je omnoho väčšia než zbytok telíčka. Má vytvorenú tvár, oči, dokonca má už na prstíkoch nechtíky. Viečka sú vo fáze vývinu.
Rastú genitálie, takže skúsený gynekológ by už na ultrazvuku mohol rozoznať pohlavie. Bezpečne sa to dozviete okolo 20. týždňa. Srdiečko mu tlčie oveľa rýchlejšie než vám. Hodnoty sa pohybujú medzi 110 až 160 údermi za minútu. Na konci tretieho mesiaca má približne 9 cm a váži okolo 20 gramov. Napriek tomu, že je tak maličký, je už dosť svižný a hýbe sa. Avšak vy tieto pohyby ucítite až neskôr, okolo 20. týždňa. Ak čakáte druhé bábätko, ucítite ho už okolo 18. týždňa. Placenta je už vytvorená.
Placenta
Tento životne dôležitý orgán, jeden z najkomplikovanejších vôbec, je vlastne mäkká placka. Má tri hlavné funkcie: ochranu a výživu plodu a tvorbu biologicky aktívnych látok. Po pôrode má v priemeru 15 - 20 centimetrov a váži okolo pol kilogramu. S vaším drobčekom je spojená pupočnou šnúrou. Tá je pri každom bábätku inak dlhá, priemer je pol metra! Vedú v nej dve tepny a jedna žila. Žila nesie okysličenú krv obohatenú živinami od placenty k bábätku. Tepny odvádzajú splodiny a odkysličenú krv od bábätka. Je to teda opak bežného krvného obehu.
Intímna hygiena
Kvôli vysokej koncentrácii estrogénov budete mať zvýšenú pošvovú sekréciu. Noste preto bavlnené spodné prádlo a priedušné slipové vložky. Pri parfémovaných variantoch si dajte pozor na prípadnú alergickú reakciu.
Prajem vám príjemné tehotenstvo a materstvo!
Autorka pôsobí ako privátna pôrodná asistentka www.porodni-asistentka.cz
Otázky môžete posielať na autorkin email.
Autor: Tereza Málková, DiS.