Reklama

Unikátne slovenské a české hrady a zámky. Tu sa nahrávali známe rozprávky

Poznáte povesť o kráľovi Matejovi a jeho Eliške? V Bojniciach začili tajuplný okamih!

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Česko a Slovensko sú naozaj unikátne krajiny, ktoré sú bohaté na históriu a svedčia o tom aj zachované hrady a zámky. Svoje o tom vedia aj režiséri rozprávok, ktorí si niektoré z týchto historických stavieb vybrali do svojich filmových počinov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:22
Remaining Time 0:22
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dóm svätého Martina v Bratislave ukrýva mnoho tajomstiev. Boli ste už v jeho podzemí?

    Bojnický zámok

    Už pri prvom pohľade je všetkým jasné, že samotný zámok vyzerá ako z rozprávky. A práve preto sa tu režisér Lamberto Bava rozhodol natočiť taliansku rozprávku princezná Fantaghiro. Okrem nej bol zámok domovom aj pre rozprávky Šialene smutná princezná a Johankino tajomstvo. Jeden v najnovších počinov, ktorý tu vznikol bola česká rozprávka O Liečivej vode.

    Oravský hrad

    Jeden z najkrajších historických hradov na Slovensku. Stal sa doslova magnetom pre filmárov. A že tu tých filmov a rozprávok vzniklo. Prvý film, ktorý tu vznikol bol Upír Nosferatu z roku 1922. Hollywoodsku atmosféru sem priniesla aj druhá časť rozprávky Dračie srdce. Nezabudnime ani na českú rozprávku Kráľ Drozdia brada. No a čo sa týka slovenských počinov, vznikla tu aj rozprávka Láska na vlásku.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:29
    Remaining Time 0:29
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Vo Vysokých Tatrách nasnežilo. AHA, na tú rozprávku!
      Zdroj: Žena

      Smolenický zámok

      Do Smoleníc to máte iba na skok od Trnavy. Opäť jeden z ďalších zámkov, ktorý vyzerá naozaj rozprávkovo. Stal sa miestom, ktoré využil režisér Stanislav Párnický a natočil rozprávku Zázračný nos. Takisto sa tu natáčali niektoré scény spomínanej rozprávky O Liečivej vode.

      Spišský hrad

      Dominanta východného Slovenska. Takisto ako na Oravskom hrade, aj na tom Spišskom sa natáčalo Dračie Srdce. Vedeli ste, že v tejto fantazijnej rozprávke si dokonca zahral aj slovenský kaskadér Vladimír Furdík? No a okrem iného bol hrad využitý aj v roku 2007 vo filme Posledná légia z obdobia pádu Rímskej ríše.

      Čachtický hrad

      Veľmi tajomný hrad, z ktorého zostala už iba zrúcanina. Práve v týchto ruinách za začal filmový príbeh Bátoričky z dielne slovenského režiséra Juraja Jakubiska. Hlavnú úlohu si v ňom zahrala britská herečka Anna Friel. Čachtický hrad sa objavil aj v československom filme Tajomný hrad v Karpatoch.

      Hrad Červený kameň

      Jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku. Nájdete ho v blízkosti mesta Trnava. Máte možnosť ho vidieť napríklad vo filme Dušana Rapoša Cinka panna. Alebo aj v rozprávke z dielne RTVS Vianočné želanie, kde si zahral aj Tomáš Maštalír.

      Zámok Průhonice

      No a teraz poďme na tú českú stranu. Práve na tomto zámku natáčali československú klasiku. Rozprávku Princezná so zlatou hviezdou na čele z roku 1959. Síce sa väčšina deja odohráva vo filmových ateliéroch, zopár scén bolo natočených aj tu.

      Hrad Švihov

      Kto by nepoznal ikonu Vianoc Tri oriešky pre Popolušku? Najklasickejšia rozprávka všetkých dôb s nezabudnuteľnou Libušou Šafránkovou v hlavnej úlohe. Ak sa jedného dňa vydáte do hradu Švihov, ponúkne vám niekoľko prehliadkových okruhov, vrátane jedného špeciálneho venovaného práve Popoluške.

      Zámok Hlboká nad Vltavou

      Rozprávka Pyšná princezná sa nahrávala na viacerých miestach. No a jedným z nich bol práve zámok Hlboká nad Vltavou blízko Českých Budějovic. Zvyšné scény boli nahrávané napríklad aj na zámku Telč a Třeboň.

      Hrad Krakovec

      V českej rozprávke Ať žijí duchové! tvorili značnú časť hereckého štábu práve deti. Preto sa snažil filmový štáb natočiť všetky scény na menšom počte miest. Jednalo sa iba o 3 nahrávacie miesta a jedno z nich bol práve hrad Krakovec. Ten sa v rozprávke predstavuje ako hrad Brtník.